Каннський кінофестиваль тривав із 13 по 24 травня 2025 року. На Лазуровому узбережжі зібралися маса зірок, кінокритики і просто поціновувачі кіно. Традиційно програма Каннського кінофестивалю має основний конкурс, позаконкурсну програму, конкурс короткометражних фільмів, спеціальні прем’єри, програми «Особливий погляд», «Канські прем’єри» та Cinefondation. Цьогоріч головою журі фестивалю була французька акторка Жульєт Бінош.
Критики назвали кінофорум найбільш заполітизованим за останній час. Переможці фільмів здебільшого — про свободу чи-то від політичної диктатури, чи-то традицій, природних сил або просто життєвих обставин. Цікаво,що журі обійшло увагою стрічки Арі Астера «Еддінгтон» (Eddington), Веса Андерсона «Фінікійська схема» (The Phoenician Scheme) та Жюлії Дюкорно «Альфа» (Alpha).
Хто отримав «Золоту пальмову гілку» у Каннах у 2025 році
Цьогоріч найпрестижнішу нагороду віддали стрічці «Проста випадковість» Джафара Панагі з Ірану. Особистість режисера зірково-скандальна, адже колись він за політичними мотивами відбував у в’язниці 6-річний термін, отримав від влади заборону знімати кіно на 20 років. У 1995 році Панагі отримував нагороду «Золота камера» за стрічку «Біла куля», і через два десятки років тріумфально повернувся у Канни.
Стрічка «Проста випадковість» про чоловіка на ім’я Егхбал, який потрапив у ДТП із вагітною дружиною і став об’єктом помсти з боку колишніх в’язнів іранських в’язниць. Вони впевнені, що колись Егхбал був їхнім катом. Фільм — про помсту, справедливість та мораль, природно, знятий без дозволу влади Ірану. Нагороду Джафар Панагі отримав із рук голівудської акторки Кейт Бланшетт. Відтепер Панагі є лауреатом фестивалів «Великої трійки», оскільки його картини раніше брали головні призи на Берлінале та Венеційському кінофесті.
Кому дісталося Гран-прі журі Каннського кінофестивалю 2025
Гран-прі журі — друга з найпрестижніших нагород на кінофесті. Цьогоріч вона дісталася фільму норвежця Йоакіма Трієра «Сентиментальна цінність» (Sentimental Value). Сюжет фільму описується як портрет сім’ї із Осло, будинку, в якому вони живуть уже кілька поколінь, і того, як минуле несподівано може вплинути на життя родини. Дві молоді жінки намагаються впоратися із втратою батька, який кинув їх у юності.
Йоакім Трієр не початківець у Каннах, так третій повнометражний фільм Трієра «Голосніше, ніж бомби» брав участь у 2015 році в основній конкурсній програмі 68-го Каннського кінофестиваля у змаганні за «Золоту пальмову гілку». Роком раніше режисер увійшов до складу журі фестивалю у програмі короткометражних фільмів.
Які актори та режисери отримали призи на Каннському кінофестивалі 2025
Приз за найкращу чоловічу роль було вручено Вагнеру Моурі за роль у стрічці «Секретний агент» бразильського режисера Клебера Мендонси Фільо. До речі, останній отримав перемогу у номінації як кращий режисер.
Стрічку «Секретний агент» (The Secret Agent) також відзначили премією міжнародної асоціації кінокритиків ФІПРЕССІ. Фільм є шпигунською драмою, у 1977 році, останніми роками військової диктатури в Бразилії, 40-річний Марсело, який тікає від свого таємничого минулого, повертається в Ресіфі в пошуках спокою. Незабаром герой розуміє, що місто далеко не той притулок, який він шукає, йому доводиться тікати від всюдисущих урядових агентів.
За найкращу жіночу роль нагородили актрису Надю Мелліті за роль у фільмі «Молодша Дерньєр» француженки Афсіа Ерзі. За сюжетом, дівчина-шибениця, молодша з трьох дочок у франко-алжирській родині, вступає до паризького університету і загалом навчається бути дорослою, примиряючи різні сторони своєї ідентичності. Історія заснована на автобіографічному романі Фатіми Даас.
Брати Дарденн отримали перемогу за найкращий сценарій драми «Молоді матусі» (Jeunes Mères) про п’ятьох матусь та їх дітей, які мешкають у притулку.
Роберт Де Ніро та Дензел Вашингтон отримали почесну «Золоту пальмову гілку».
Інші переможці Каннського кінофесту у 2025 році
Призи журі отримали цього разу дві картини. Стрічка «Звук падіння» (In die Sonne schauen) німецької режисерки Маші Шилінські присвячена кільком молодим дівчатам, які живуть в одному місці на старовинній фермі. Однак вони мешкають у різні епохи – від 1920-х до нашого часу. Дія фільму переміщується між різними лініями за допомогою флешбеків і лише до кінця сходиться докупи.
Другою картиною, що отримала приз журі, стала стрічка іспанського режисера Олів’є Лаше — «Сірат» (Sirat). Фільм вважають галюцинаторним роуд-муві, у якому жменька різношерстих героїв колесить марокканською пустелею між рейвами в пошуках втраченої дівчини.
Спеціальний приз журі дістався стрічці китайського режисера Бі Ганя «Воскресіння» — вкрай естетській кінофантастиці «не для всіх», альманаху зі снів, повному натяків і кіноалюзій.
У програмі «Особливий погляд» перемогу отримала драма «Таємничий погляд фламінго» (La misteriosa mirada del flamenco), дебютна стрічка чилійця Дієго Сеспедеса про моральну паніку у маленькому шахтарському містечку. Фільм обійшов режисерські дебюти Скарлетт Йоганссон, Крістен Стюарт та Харріса Дікінсона.
Приз «Золота камера» за найкращий дебютний повнометражний фільм отримала стрічка іракського режиссера Гасана Хаді «Президентський торт». Сюжет картини розгортається у роки режиму Саддама Хусейна, а головні герої тут — діти, які мають спекти торт до дня народження диктатора.
У конкурсі короткометражних стрічок перемогу віддали палестинській стрічці «Я радий, що ти вже мертвий» (I’m Glad You’re Dead Now) Тауфіка Бархома, а у конкурсі імерсійного кіно — нідерландській стрічці «З пилу» (From Dust) Мішеля ван дер Аа.
Фото: Instagram
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!