“Це все не я!”: як визначити і побороти в собі синдром самозванця

"Это все не я!": как определить и побороть в себе синдром самозванца

Орієнтовно 70% людей на планеті переживають синдром самозванця. Отже, що він собою являє і чому його потрібно негайно позбутися, варто знати всім.

Синдромом самозванця називають внутрішнє переконання людини в тому, що вона не настільки компетентна, як сприймають її інші. Хоча це визначення зазвичай часто застосовується до інтелекту та досягнень, воно також стосується і соціального контексту. Простіше кажучи, синдром самозванця це коли ви відчуваєте себе фальшивкою і переконані, що ваші досягнення здобуті лише завдяки щасливому збігу обставин і допомозі інших. 

Незважаючи на те, що синдром самозванця не є визнаним психічним розладом у медицині, він суттєво впливає на самооцінку, відбирає впевненість у собі, заважає ставити нові цілі і йти до нових досягнень. Для того, аби без психологічних бар’єрів рухатися вперед по кар’єрних сходах і вдало будувати особисте життя, важливо визначити, чи закладений у вашій голові синдром самозванця. Для цього потрібно відповісти на декілька запитань.

  • Ви картаєте себе навіть за найменші помилки?
  • Ви дуже чутливі навіть до конструктивної критики?
  • Ви погоджуєтесь, що ключову роль у досягненні успіху зіграла удача, збіг обставин та допомога близьких людей?
  • Чи відчуваєте ви, що вас одного разу визнають некомпетентним і відвернуться, як від спеціаліста чи друга?
  • Чи применшуєте ви свій власний досвід навіть у тих сферах, де ви справді більш кваліфіковані, ніж інші?

Якщо на всі з цих питань ви відповіли “Так”, очевидно, вами керує синдром самозванця. Звісно, найдієвішим методом є співпраця з психотерапевтом, який швидко і ефективно допоможе позбутися бар’єрів і неправильних думок. Проте спочатку можна спробувати побороти синдром у домашніх умовах. Є кілька методів, що допоможуть “прокачати себе” і докорінно змінити своє мислення. А це, погодьтеся, ніколи не завадить.

"Это все не я!": как определить и побороть в себе синдром самозванца


Перевірте свої здібності. Запишіться на онлайн-тестування чи анонімну перевірку, яка стосується ваших професійних навичок та життєвого досвіду. Результати подібних іспитів зазвичай говорять самі за себе і вони доведуть вам безглуздість власних суджень. 
Поділіться своїми почуттями. Основна проблема практично усіх психологічних проблем у тому, що їх бояться визнавати, озвучувати, а ще більше бояться вирішувати. “Самозванці” особливо часто бувають дуже закритими через свій страх бути викритими і відторгнутими суспільством. Відкиньте страх і наважтесь поспілкуватися з рідними про свою проблему. Швидше за все, вони знайдуть аргументи, які спростують ваші судження. 
Практикуйте позитивні афірмації. Афірмації – це короткі фрази, які здатні змінити наш звичний хід думок, навчити відчувати вдячність і вселяють впевненість у собі. Практикуючи афірмації вдячності, ви поступово відкинете страхи і негативні думки, які переслідують вас, у тому числі і позбудетесь синдрому самозванця.
Зосередьтеся на інших. Незважаючи на те, що це може здатися протиріччям, спробуйте допомогти іншим у подібній ситуації. Якщо ви бачите когось, хто здається самотнім, розгубленим чи невпевненим у собі, спробуйте допомогти цій людині. Практикуючись у своїх навичках, ви набудете впевненості у власних силах.
Припиніть порівнювати себе з іншими. Люди з синдромом самозванця при порівнянні себе з іншими часто знаходять в комусь позитивні риси, яких у них немає. Така стратегія тільки підсилює внутрішні сумніви. 

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також