Алергія на сонце: як проявляється і що робити

аллергия на солнце

Сонце може не тільки зігрівати нас своїми променями, але й стати джерелом проблем. Сонячні опіки і фотодерматити – одне із частих явищ. Розберемося, чому виникає алергія на сонце і що з цим робити.

Що таке фотодерматит

Алергія на сонце, або фотодерматит (фотодерматоз), це захисна реакція організму на вплив сонячних променів. Найчастіше вона може локалізуватися на шкірі обличчя, шиї і зоні декольте. Але не виключається її поява і на інших ділянках тіла. Більш серйозною реакцією на сонце є кропив’янка і пухирі, які можуть виникати навіть на закритих від сонця ділянках шкіри. Особливо важливо те, що даний вид алергії має властивість виникати як постійно, так і одногоразово, з’являючись при цьому раптово.

Причини виникнення

Серед причин виникнення алергії на сонце можуть бути як внутрішні, так і зовнішні процеси. До зовнішніх можна віднести лікувальні, косметичні та парфумерні засоби.

Перш, ніж використовувати будь-який засіб, який ви наносите на шкіру свого тіла або обличчя, уважно читайте, що написано на упаковці: там швидше за все вказано, що при перебуванні на сонці може виникати фотодерматит. Також при виборі будь-якого засобу рекомендовано враховувати вміст у ньому таких речовин, як борна кислота, ефірні олії, еозин і ртутні сполуки. Дані компоненти підсилюють реакцію організму на сонячні промені, а тому, якщо ви плануєте бути на сонці, обмежте використання цих засобів напередодні.

До внутрішніх причин виникнення алергії на сонце можна віднести хвороби печінки, порушення роботи шлунково-кишкового тракту і відхилення в роботі імунної системи. При відновленні нормального функціонування організму найчастіше алергічні реакції знижуються.

Як проявляється алергія на сонце: симптоми

фотодерматоз

Перше, що можна відчути при виникненні алергії це свербіж і печіння. На шкірі з’являються висипання, в тому числі можуть бути і гнійничкові. Шкіра може почати лущитися, з’являється набряк, почервоніння. Проявитися все це може не відразу, перші симптоми можуть виникнути через кілька годин, а іноді і днів після перебування на сонці.

Група ризику

Деякі люди мають схильність до алергічних реакцій, а тому ризик виникнення алергії на сонце у них вищий, ніж у інших.

Так, люди зі світлою шкірою мають більш високий ризик прояву алергії на сонце. Вагітним і жінкам, які годують, також необхідно бути обережними з перебуванням на сонці, оскільки на тлі гормональних змін можуть виникнути непередбачені реакції. Не рекомендується перебування на відкритому сонці і маленьким дітям. Якщо у вашій родині у когось була алергія на сонце, вам варто утримуватися від надмірного захоплення засмагою. Коли ви приймаєте ліки, уважно вивчайте інструкцію або попередньо обговорюйте цей момент із вашим лікарем. Є ліки, що можуть викликати надмірну реакцію шкіри. Після проведення деяких косметичних процедур (наприклад, пілінгу, татуажу і т.п.) фахівець може порекомендувати утриматися від перебування на сонці деякий час. Обов’язково прислухайтеся до таких призначень, адже це загрожує не тільки опіками, а й виникненням алергічної реакції. Якщо ви регулярно відвідуєте солярій, будьте обережні при появі на сонці, це також може викликати алергічну реакцію.

Як запобігти алергії на сонце

фотодерматит

Від виникнення алергічної реакції на сонячні промені ніхто не застрахований. Але все ж, якщо ви знаєте про свої індивідуальні особливості, запобіжні заходи не будуть зайвими.

Так, краще відмовитися від синтетичного одягу під час перебування на сонці, і віддати перевагу натуральним тканинам. Скоротіть перебування на сонці до 10-20 хвилин. Цього буде цілком достатньо для отримання засмаги, при цьому ви не ризикуєте отримати сильного опіку або алергію. Обов’язково користуйтеся засобами з SPF. Засмагайте в безпечні години, коли сонце найменш активне. Користуйтеся головними уборами та спеціальними накидками, які будуть захищати вашу шкіру від сонячних променів. Або ж вибирайте місце під парасолькою.

Як лікувати алергію на сонце

Завжди є СОС-засоби, які можуть прибрати перші симптоми прояву сонячної алергії. Наприклад, спеціальні мазі і креми допоможуть полегшити свербіж та почервоніння, зменшити набряклість. Але найчастіше цей процес вимагає більш серйозного лікарського втручання, при цьому фахівець може призначити гормональні мазі. Використовувати їх без призначення лікаря категорично не рекомендується. Неконтрольоване застосування таких засобів може призвести до згубних наслідків і ускладнення проблеми.

Антигістамінні препарати також використовуються в терапії виникнень алергічних реакцій. Якщо ситуація серйозна, лікар може зробити ін’єкцію. Але найчастіше приймається рішення обходитися прийомом антигістамінних препаратів протягом декількох днів, до усунення симптомів. Таблетки від алергіїії не рекомендується застосовувати без необхідності або призначення лікаря, оскільки вони можуть викликати непередбачені реакції організму.

Брак вітамінів також може спровокувати алергічну реакцію на сонячні промені. Тому при відвідуванні лікаря в списку рекомендованого лікування і профілактики ви можете побачити вітаміни, наприклад С, Е, групи В, нікотинову кислоту та інші. Але це не означає, що така вітамінотерапія може замінити повноцінне лікування, це всього лиш допоміжна терапія. Тривалість лікування може зайняти як кілька днів, так і кілька тижнів. Все залежить від ступеня реакції організму.

Якщо ви помітили на шкірі дивну реакцію, почервоніння, відчуваєте свербіння або бачите набряк, негайно звертайтеся до лікаря. Своєчасно надана допомога скорочує ризик ускладнень (у запущеній ситуації може виникнути набряк Квінке), при цьому лікар призначає найбільш відповідні засоби для якнайшвидшого одужання і запобігання повторному виникненню алергічної реакції на сонце.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB! 

читайте також