«Будинок зі скалок»: що варто знати про український фільм-номінант на «Оскар-2023»

Будинок зі скалок

Проти ночі 13 березня відбулася 95-та церемонія вручення премії «Оскар». В номінації «Найкращий документальний повнометражний фільм» серед інших була представлена українська кінострічка «Будинок зі скалок».

Про що фільм?

«Будинок зі скалок» – це дансько-українсько-шведський документальний фільм 2022 року, зйомки якого тривали понад два роки на Донбасі. У фільмі розповідається про життя дітей у Лисичанському центрі соціально-психологічної реабілітації, що розташований на Донбасі біля лінії фронту. В цей заклад вони потрапляють максимум на дев’ять місяців, допоки державні органи влади та суди вирішують подальшу долю дітей та їх батьків – дітей або повертають рідним, або шукають для них нові сім’ї. Події кінострічки відбуваються до повномасштабного вторгнення.

«У фільмі йдеться про таку важливу тему, як долі дітей під час війни. І це та тема, з якою ми будемо стикатися і після війни, це про те, що буде з нами відбуватись, про наше майбутнє», – зазначає продюсерка Дарія Бассель.

«Режисерська камера чутливо, з максимальною уважністю та обережністю схоплює історії дітей з притулку прифронтового міста. Ми бачимо різні епізоди їхнього життя, як трагічні, так і радісні; як випадки непростого внутрішнього вибору, так і моменти, сповнені людської теплоти та безмежної любові», – діляться продюсерки фільму Дар’я Бассель і Вікторія Хоменко.

Кінострічка створена за підтримки Державного агентства України з питань кіно у копродукції Швеції, Фінляндії, Данії та України.

Перемоги на кінофестивалях і номінація на «Оскар»

Щоб стати номінантом на «Оскар», кінокартина має відповідати певним вимогам. Для документальних фільмів головною вимогою є прокат в кінотеатрах США протягом тижня або ж перемога на міжнародному фестивалі. Оскільки «Будинок зі скалок» був знятий данцем Сімоном Леренгом, він став учасником шведського Гетеборзького кінофестивалю та врешті здобув перемогу. Кінокартина також була відзначена на престижному американському фестивалі незалежного кіно Sundance за найкращу режисерську роботу у секції світового кіно. Стрічка перемогла і на грецькому кінофестивалі Thessaloniki International Film Festival.

Ці перемоги стали перепусткою для отримання кваліфікації на «Оскар-2023» – «Будинок зі скалок» став другим фільмом в історії незалежної України, який отримав номінацію на «Оскар».

Будинок зі скалок

Рішення кіноакадемії

Проте перемогу у категорії «Найкращий документальний повнометражний фільм» журі віддало фільму «Навальний», в якому розповідається про представника так званої російської опозиції Олексія Навального. За нагородою на сцену «Оскара» піднялася дружина Навального Юлія. Під час своєї промови вона жодним словом не згадала про Україну та повномасштабне російське вторгнення в нашу країну.

Реакція суспільства

Продюсер та другий режисер українського документального фільму «Будинок зі скалок» Азад Сафаров так прокоментував рішення премії:

«Ми дуже хотіли привезти цю нагороду Україні в ці важкі часи. Але, ми гадаємо, що мали виграти не лише тому, що ми з України, а тому що наш фільм дуже якісний, дуже ціннісний. Він розповідає про дуже важливі речі. Але, на жаль, сталося те, що сталося. Тут є різні причини. Ми розуміємо, що російська пропаганда дуже добре продовжує діяти, дуже гарно представляє так званими опозиціонерами так званих політиків».

«Просто на «Оскарі» підходило багато людей і дякували за те, що ми там є. Передавали привіт Україні, казали, що нас підтримують. Найголовніше для нас, що ми привертали, привертаємо і будемо привертати багато уваги через кіно до України. І так шкода, що ті, хто вийшли на сцену, переможці у цій категорії, жодного слова не сказали про Україну, жодної підтримки Україні не висловили. Тому я дуже сумніваюся, що тут можна говорити про опозиційність», – висловив думку режисер.

Будинок зі скалок

Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк також прокоментував останні події:

«Якщо «Оскар» поза політикою, як тоді розуміти документальний маніфест «Навальний», у якому внутрішньоросійська політика ллється через край? Якщо «Оскар» поза контекстом війни в Україні та масового геноциду українців, навіщо тоді постійно говорити про гуманізм і справедливість?»

Рішення американської кіноакадемії цілком очікувано спричинило бурхливу реакцію в соцмережах – українці масово висловили обурення з цього приводу.

Нагадаємо, що з 9 березня кінокартина вже представлена в кінотеатрах України. Пропонуємо підтримати українське кіно, ознайомившись з фільмом на великому екрані.

Підписуйтеся на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також