Чи знали ви, що в beauty-сфері є власний спорт, а майстри кілька разів на рік перетворюються на запеклих суперників на національних і міжнародних платформах, змагаючись за перемогу? Ми вирішили заглянути залаштунки цього цікавого напряму, ближче познайомитись з нашою командою та розпитати суддю і тренерів збірної України про сутність чемпіонатного руху в сфері краси, для чого він існує і чому перукарі прагнуть брати в ньому участь.
Чемпіонат світу з перукарського мистецтва проходить у Парижі, цього року він відбудеться 12-14 жовтня.
Євген Кулик – креативний директор АВС (Ukraine Association Beauty Championship), тренер збірної АВС
Що таке чемпіонатний рух і що він собою представляє?
Якщо починати з азів, то перш за все чемпіонатний рух – це дисципліна, внутрішнє виховання себе. Це стан, який кожен перукар у своєму житті мав би відчути, тому що потім відкривається зовсім інше бачення, формується інший підхід до праці, до своїх клієнтів, до перукарської моди. Це дуже важливий і дуже серйозний захід, спорт.
Це багатогодинні тренування, безсонні ночі, пошук ідей, форм, текстур – дуже цікава, важка і зворушлива праця, і вона того варта! Я бажаю кожному перукарю колись спробувати себе в цій сфері.
Як ви зараз оцінюєте вашу команду, яку готуєте до Чемпіонату світу? Які у вас відчуття?
Відчуття дуже трепетні. Ми готуємося навіть у такий складний час, бо значить така наша доля – представляти Україну на Чемпіонаті світу. Плануємо виступити результативно, адже маємо професійний склад перукарів, котрі входять до нашої збірної України.
Олена Філоненко – віцепрезидент організації АВС, суддя міжнародного рівня ОМС
Яких критеріїв важливо дотримуватися майстру під час підготовки до своєї роботи?
Критеріїв дуже багато, але існує три головні: чистота виконання роботи, колір, форма та силует. Над ними працюють багато людей у всьому світі. Перед Чемпіонатом світу в кожній країні проводяться тренування, аби зробити найідеальніші укладки, стрижки та фарбування.
Але це важкий труд. Коли людина тренується, вона бачить більше, знає, як підійти до виконання роботи, як, наприклад, зробити інакше фарбування, яке не можна виконати для клієнта.
Майстри тренуються і з кожним роком стають сильнішими і кращими. На сьогодні у нас дуже гарна команда, за яку ми всі будемо вболівати. І, звичайно, хочеться побажати їм успіхів і перемоги!
Для чого проходять колективні тренування перед чемпіонатом?
Для того, щоб попрацювати над помилками, познайомитись з командою й узгодити важливі моменти, які існують у кожній номінації: в формі, у фарбуванні, в одязі. Зараз майстри готують роботи на манекенних головах, хоча раніше, до пандемії ковіду, виконували роботи на моделях.
Проте навіть у час війни ми не опускаємо руки і їдемо представляти Україну й обов’язково будемо боротися за призові місця.
Які тренди панують на Чемпіонаті світу останні рік-два?
Мені дуже подобається, що останніми роками з’явились комерційні напрями. Тому що класичні напрями – це видовищно, цікаво, від кутюр. А зараз з’являється дуже багато нових номінацій, де можна запропонувати те, що дійсно буде носити клієнт, що йому сподобається. Чемпіонати рухаються в правильному напряму, я вважаю.
Для чого існують чемпіонати і чому вони можуть бути цікаві і для клієнтів, і для майстрів?
Всі чемпіонати працюють на розвиток майстра. Коли він виступає, бере участь, а тим паче перемагає, то рухається вперед, вміє працювати якісно з волоссям, знає багато технік, дізнається більше про свою професію і може стати кращим із кращих.
Перукарі можуть змагатися на українських чемпіонатах, а в разі досягнення високого рівню – і на міжнародних змаганнях. Тому це внесок у власний розвиток.
Чи варто кожному майстру спробувати взяти участь у чемпіонатному русі?
Я вважаю, що варто, просто потрібно прийняти для себе це рішення. Ми люди творчі, і для того, щоб втілити в життя наші власні побажання, бачення та креативність, чемпіонати можуть стати прекрасним місцем.
Звичайно ж, це і новий досвід, після якого можна думати про роботу в кіно, на зйомках кліпів, на подіумі, викладати, вчитися далі за кордоном. Адже чемпіонати – це завжди нові знайомства, нові друзі – і тоді людина росте. Це інше життя. Наша професія дуже багатогранна, її охопити повністю досить важко. Можна стояти в салоні і працювати з клієнтами, не думаючи про те, що відбувається десь іще. Але можна розширювати свій кругозір, адже наша професія не має меж.
Як майстру попасти в чемпіонатний рух?
Цікавитися цією сферою, слідкувати за соціальними мережами, де зараз можна знайти безліч інформації. Поїхати на Чемпіонат України, спочатку просто подивитися, що там взагалі відбувається. Я свого часу 1998 року теж вперше поїхала на чемпіонат в Одесі, щоб дізнатися, що це взагалі таке. І коли побачила всю цю красу, нові напрями для себе, в яких я не вміла працювати, мені стало дуже цікаво. Почала шукати, хто тренує майстрів, як подати заявку на участь, до кого звернутися. І це спорт. Ти коли в нього пірнаєш, тобі подобається цей адреналін, опанування нових технік, блиск софітів – і зупинитися неможливо.
Я вже понад 20 років у цьому русі та пройшла шлях від просто зацікавленого майстра до судді міжнародного рівня. Дуже рада, що ця професія відкрила для мене цілий світ, адже я їздила виступати в різні країні – це того варте.
Лілія Гнатів – чемпіонка світу з перукарського мистецтва в 2022 році, учасниця OMC Continents CUP 2024
Які почуття панували, коли зрозуміли, що перемога за вами?
Сльози, сльози радості. У нас війна, було дуже тяжко, а тут хоч і маленька перемога для України, але перемога. Це було зовсім неочікувано для мене. Ми всі сподіваємося виграти, дуже цього хочемо, але це був мій найперший конкурс на світовому рівні, і я не розраховувала, що одразу поїду і виграю.
Коли ти несеш на сцену прапор України – це неймовірні почуття, я зараз згадую, і сльози на очах.
Звідки у вас з’явилась думка спробувати себе в чемпіонатному русі?
У мене подружка йшла на Чемпіонат, а я за компанію. Вона посіла друге місце, а я перше. Ми взагалі цього не очікували.
Почалась повномасштабна війна, у всіх депресія, було дуже важко 2022 року. Хотілось щось робити, і ми вирішили їхати на Чемпіонат світу, щоб підносити Україну на своєму фронті. Це було дуже важко, тому що на чемпіонаті, наприклад, з Італії, було 60 учасників, а з України – всього 5. Ми були в меншості, але прапор України підняли, і це було класно.
Що хочете презентувати наступного року на чемпіонаті?
Я думаю, що це буде стрижка, можливо, вуличний стиль і креативне фарбування.
Чи змінилось ваше професійне життя після перемоги на чемпіонаті?
Це досвід, жива конкуренція. Ти постійно хочеш ставати краще, швидше працюєш, думаєш, орієнтуєшся в ситуаціях. Це можливість перевірити свою кваліфікацію, тому що коли просто працюєш, ніколи не знаєш, на якому ти рівні зараз.
Чемпіонати – це розвиток, хочеться собі довести, що ти можеш це зробити.
Також це обмін досвідом з іншими країнами, тому що приїжджають учасники з 60 країн. Вони дивляться на твою роботу, ти дивишся на інших. Перший раз, коли я поїхала 2022 року, не думала, що щось виграю. І коли перемогла, це просто був мороз по шкірі. Ти стаєш на рівень вище, можна підвищити ціну, і клієнти все одно будуть до тебе йти.
Цього року в Парижі офлайн Україну будуть представляти четверо учасниць:
Ольга Олейник в категорії Commercial Fade Cut MH на OMC Barber Cup
Катерина Чернець в категорії Creative Hair Colour & Style MH на OMC Individual Test
Світлана Бєлоусова в категорії Com. Street Cut & Style MH на OMC Individual Test
Ольга Коновалова в категоріях Open Wave Style Long Hair MH та Ronantic Bridal MH на OMC Fashion Cup
Зліва на право: Катерина Чернець, Ольга Коновалова, Світлана Бєлоусова, Ольга Олейник
В онлайн-чемпіонаті OMC Continents CUP вже маємо цього року срібну медаль – її здобув Юрій Грубич з укладкою в номінації Open Wave Style! Вітаємо!
За підготовку нашої команди до Чемпіонату світу відповідають:
Президент організації Ukraine Association Beauty Championship Валентина Міхеєва
Віцепрезидент організації АВС, суддя міжнародного рівня ОМС Олена Філоненко
Олена Філоненко, Валентина Міхеєва
Креативний директор АВС, тренер України АВС Євген Кулик
Тренер України АBC Олена Колтинюк
Тренер чоловічої секції АВС Алексан Мусаелян
Зліва на право: Євген Кулик, Олена Колтинюк, Алексан Мусаелян
В наступній серії очікуйте інтерв’ю з учасницями Чемпіонату світу 2024, які розкажуть, з чим планують їхати на змагання, чому вони беруть участь в чемпіонатному русі та яких результатів очікують!