Чи може догляд за тілом і обличчям впливати на психологічний стан людини?
Дійсно, догляд за собою, використання як доглядової, так і декоративної косметики доказово покращують ментальний стан людини.
Є результати дослідження, які свідчать, що респонденти різних вікових груп почуваються краще під час доглядових процедур, це дозволяє їм підтримувати свою самооцінку, почуття благополуччя в житті тощо. Тобто це не просто логічні висновки, а підтверджена наукою інформація.
Догляд для релаксу, відпочинку, відновлення сил – чи можна його розглядати в такому контексті?
Можна розглядати догляд за собою з трьох аспектів. По-перше, як гігієнічну процедуру, що дозволяє підтримувати наше фізичне здоров’я і якість життя. Коли ми фізично здорові, чисті, доглянуті та приємно пахнемо – це, звісно, впливає і на наше ментальне здоров’я.
І це дуже важливо, особливо якщо людина переживає важкі часи, як усі зараз. Нам дуже потрібні ті рутини, які будуть підтримувати щодня. І найбільш доступні з них – догляд за собою, коли ці кілька хвилин вранці та ввечері ви точно знаєте, що робите, ви їх контролюєте, і це дає нам можливість знову відчувати контроль над своїм життям.
Під час травматичних подій, коли ми втрачаємо відчуття контролю, такими маленькими цеглинками цих щоденних рутин можна допомогти повернути собі відчуття контролю над власним життям.
Другий аспект, з якого можна подивитися на догляд за собою, – це відновлення сил, коли ми використовуємо якісь засоби, що покращують настрій, зменшують наслідки стресу, наприклад, ванни з магнієм, масажі, які знімають неприємні відчуття. У багатьох людей внаслідок стресу загострюється чутливість шкіри, і для українців психодерматологічні захворювання – це велика проблема зараз. Тому всі процедури і засоби, які приносять полегшення фізичне, стають і полегшенням психологічним. Коли у нас немає фізичного дискомфорту, стає легше і морально.
І третій аспект – це якщо ми рухаємося в бік естетичних beauty-процедур: фарбування вій, брів, волосся, макіяж тощо. Це теж допомагає відновлювати почуття контролю над своїм життям і дає простір для творчості. Якщо я розумію, що роблю це свідомо, тому що саме я цього хочу, а не через те, що жінка в моєму віці має щось робити. Якщо я фарбую волосся, бо мені подобається цей колір, я собі подобаюсь у цьому кольорі – це також прояв естетичних вподобань, що дуже покращує наш ментальний стан. З якогось аспекту це може бути навіть прояв арт-терапії.
Наприклад, я дуже люблю красивий манікюр. І коли під час пандемії ковіду ми всі сиділи вдома, для мене було справжньою арт-терапією робити собі манікюр – красивий, яскравий, з довгими нігтями. І коли я опинилась в евакуації і вже трошки відійшла, було відчуття, що повертаюсь до самої себе: я почала знову собі робити манікюр, укладку для волосся так, як звикла до вторгнення. І це давало відчуття самопідтримки.
Як зробити свою beauty-рутину більш релаксовою? Які засоби можуть цьому сприяти?
Я раджу дивитися не на конкретні засоби, а на намір й усвідомленість цього процесу. Ми можемо чистити зуби, умиватися, наносити крем і далі бігти у справах майже в несвідомому стані, навіть не замислюючись, що робимо. І так теж буває, якщо мало часу.
Але якщо я хочу проявити додаткову турботу про себе, то роблю маленьку паузу, глибокий вдих і кажу собі: «Зараз я буду турбуватися про себе, зараз мій час для себе. У мене є кілька хвилин, які тільки мої. Я можу уповільнитись і зосередитись на своїх відчуттях».
Яка приємна на обличчі пінка, як ковзає крем, як він приємно пахне, якого класного кольору блиск для губ – зосередьтесь саме на сенсорних відчуттях, усвідомте їх. Таким чином ми перетворюємо рутинну гігієнічну процедуру на ритуал догляду за собою. Якщо є час, фантазія і сили на це, можемо додавати якісь засоби, гаджети, аксесуари, які будуть посилювати відчуття турботи про себе.
Як іще підсилити цей ритуал? Ви можете запалити свічку, увімкнути на телефоні якусь приємну музику, поставити поруч чашку чаю або келих вина чи лимонаду – додавати те, що подобається особисто вам. Немає такого, що підійде всім, наприклад, ефірна олія апельсину – бо у когось алергія, іншому аромат не подобається, а для когось це класно.
Це може бути маленьке дослідження з питаннями: що наповнює саме мене, що я можу додати до свого ритуалу догляду, аби отримувати трошки більше радості?
Можливо, ви захочете додати новий м’який рушничок для обличчя, пінку для ванни або пов’язку на голову. Варто шукати і знаходити те, що працює саме для вас.
Які beauty-процедури можуть позитивно впливати на ментальне здоров’я?
Тут, знову ж таки, на першому місці саме те, що працює для конкретної людини. Наприклад, масаж для когось буде приємною розслаблюючою процедурою, а для іншої людини, особливо ящо вона пережила травму, це буде неприємно, процедура її напружуватиме. Тому універсальних порад немає.
Раджу зосередитись на пошуку того, що буде працювати саме для вас. І важливо усвідомити, що навіть якщо всім заходить масаж або якась масочка, а вам не подобається, отже, воно й не треба. Важливий момент – дозволити піклуватись про себе так, як це потрібно саме вам.
Фото: Pinterest
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!