Чому «горить» обличчя: причини та способи лікування

Обличчя почервоніло та «горить»? Можливо, вас хтось згадує, каже знаменита прикмета. Але у дерматологів є своя думка з цього приводу. Фахівець пояснює, які можуть бути причини зазначеного явища та як їх усунути.

З відчуттям жару на обличчі стикався кожен із нас. Але якщо почервоніння мають регулярний характер і спричиняють дискомфорт? Спеціально для читачів Beauty HUB Оксана Блищук – лікар дерматолог хірург, косметолог та імунолог – розповіла про причини цього неприємного явища й ефективні способи боротьби з ним.

Оксана Блищук – дерматолог-хірург, косметолог

Головні причини, чому «горить» обличчя

Щоб знайти причину печіння в обличчі, потрібно провести тест на очевидні чинники і відкинути нешкідливі. Насамперед погодні: ви провели день на сонці або на морозі, обвітрили обличчя.

Нерідко почервоніння пов’язане із ментальним станом. Якщо у вас був нервовий або напружений день, а також будь-яке емоційне піднесення, то шкіра обличчя може відреагувати.

Досить часто почервоніння є симптомом захворювань: початку застуди або підвищеного тиску. Ще одним фактором може стати надмірне фізичне навантаження.

Усе зазначене, з погляду медицини, не є патологією. Стан може посилюватись, але швидко приходить у норму. Якщо це явище має постійний характер, потрібно копати глибше.

На думку Оксани, почервоніння обличчя, почуття жару та пощипування найчастіше є ознаками чутливої ​​шкіри. З ними часто проявляються такі симптоми:

  • стягнення;
  • печіння;
  • набряк;
  • сверблячка;
  • лущення;
  • поколювання;
  • висип;
  • загальний дискомфорт.

Чому це відбувається? Головними тригерами, які «вмикають» чутливість шкіри, можуть бути:

– певні речовини, які безпосередньо контактують зі шкірою: інгредієнти у складі косметичних засобів, жорстка вода, тканини;

– зовнішні фактори: спека, холод або швидкі перепади температури, вітер, сонце, пил;

– судинний фактор: за підвищеної проникності судинної стінки шкіра реагує на дію температур, вживання спецій, медикаментів, алкоголю, а також порушення механізмів регуляції мікроциркуляції при деяких захворюваннях (наприклад, розацеа);

– харчовий тригер: харчові продукти можуть бути причиною чутливості шкіри (наприклад, загострень розацеа). Зазвичай це вплив тепла, вживання алкоголю та деяких продуктів.

 Як діяти, якщо у вас червоніє обличчя

З появою перших симптомів я рекомендую звернутися до дерматолога, щоби провести діагностику. Фахівець допоможе визначити наявність різних дерматитів (атопічний, хімічний контактний, фотоірритантний контактний тощо), фотоалергії або розацеа.

На жаль, далеко не всі з них можна вилікувати, каже лікар. Але обнадійливим фактом є те, що більшість станів, пов’язаних із підвищеною чутливістю шкіри, належить до набутих, а не до генетичних. Але і в останньому випадку, як, наприклад, при атопічному дерматиті, можна зробити багато, ґрунтуючись на причинах виникнення та розвитку хвороби.

Догляд і терапія

Відмінною особливістю турботи про чутливу шкіру є щадний підхід у всьому. Вибирайте б’юті-продукти з меншою кількістю компонентів, приберіть агресивні засоби, зведіть до мінімуму косметологічні процедури, забезпечте м’які температури та ніжний дотик тканин.

Основні напрями терапії:

  • обмеження тригерів і захист;
  • м’яке очищення шкіри;
  • відновлення та зміцнення бар’єрної функції шкіри;
  • якісне зволоження;
  • зниження збуджуваності рецепторного апарату;
  • гальмування запальних процесів (зокрема нейрогенного запалення).

Догляд і терапія синдрому чутливої ​​шкіри мають передбачати опрацювання таких ланок, як шкірний бар’єр, сенсорний апарат, запальні явища. Якісно проведена діагностика допоможе підібрати найоптимальніші для конкретного пацієнта варіанти лікування.

При діагностиці синдрому чутливої ​​шкіри важливо розуміти, що вона поширюється не тільки на обличчя. Косметологу при призначенні терапії потрібно підібрати відповідний крем для обличчя, а також засоби для догляду за руками, ногами і волоссям.

Основні напрями терапії

  1. Відновлення та зміцнення захисної функції шкіри

Жирні кислоти й ліпіди: Для відновлення шкіри потрібні незамінні жирні кислоти й фізіологічні ліпіди, які входять до складу спеціальних кремів та емульсій. Оптимальним вважається поєднання церамідів, холестерину та жирних кислот. Важливо не перестаратися з оліями.

Пептиди: Ці речовини допомагають підтримувати здоров’я шкіри та містять мідь, що сприяє стабілізації шкірного гомеостазу.

Пробіотики та пребіотики: Ці компоненти підтримують здорову мікрофлору шкіри. Приклади комбінацій, що часто використовуються: Інулін і Lactobacillus, Ксилоолігосахариди і Lactobacillus, Streptococcus і Bifidobacterium, Лактосукроза та суміші з Lactobacillus і Bifidobacterium.

  1. Зволоження шкіри

Для покращення здатності шкіри утримувати вологу використовуються гігроскопічні речовини, які притягують та утримують молекули води. Ці речовини поділяються на дві групи, залежно від розміру молекул.

Високомолекулярні полімери мають високу молекулярну вагу, тому не проникають через верхній шар шкіри, а залишаються на поверхні, створюючи ефект «вологого компресу». Це гіалуронова кислота, хондроїтин-сульфат, пектини, колаген, еластин, кератин, хітозан…

Низькомолекулярні речовини – такі речовини, як сечовина, молочна кислота й амінокислоти, мають менший розмір молекул і можуть проникати глибше в шкіру, зволожуючи її зсередини.

  1. Протизапальні препарати

Для заспокоєння шкіри та боротьби із запаленнями використовуються різні засоби із заспокійливою та протизапальною дією. До них належать рослинні компоненти: екстракт центели, ромашки, білої верби, малини, сік алое, подорожника та інші. А також пептиди, імуномодулятори (допомагають регулювати імунні реакції шкіри), нейротрансмітери (заспокоюють шкіру та знижують запалення), антиоксиданти (захищають шкіру від пошкоджень, спричинених вільними радикалами). Це вітамін С, вітамін Е, каротин.

Важливо зазначити, що такі дерматологічні захворювання, як атопічний дерматит і розацеа, потребують спеціального лікування. Для цього призначаються дерматокосметичні й фармацевтичні препарати.

Дієта

Їжа може впливати на розвиток чутливості шкіри через патогенетичний зв’язок травного тракту і шкіри. Епідеміологічні дослідження підтверджують зв’язок між запальними захворюваннями кишківника та шкіри. На сьогодні вчені намагаються глибше зрозуміти патогенетичні механізми цього явища, однак те, що існує – незаперечний факт, каже Оксана. Один із перспективних напрямів – відновлення балансу кишкового мікробіому.

Загальні харчові рекомендації такі:

  1. З обережністю вживати (або не вживати) гарячі напої, алкоголь, продукти, що містять перець, спеції, гострі соуси, а також алергени: корицю, шоколад, томати й цитрусові.А також з ферментованими продуктами та напоями: вино, пиво, вермути, сидр та оцет; деякі східні страви; оброблена яловичина та свинина, рибні консерви, такі як анчоуси, тунець, оселедець, скумбрія і сардини.
  2. Додати в раціон продукти і страви з живими бактеріальними культурами (йогурт, кефір, квашену капусту) та пребіотиками (інулін, харчові волокна).
  3. Вживати продукти, багаті на цинк.
  4. Вживати продукти, багаті на Омега-3 жирні кислоти:
  • рослинні олії: лляна, рапсова, соєва, кукурудзяна, оливкова, кунжутна, олія зародків пшениці;
  • рибу: скумбрія, сардини, оселедець івасі, лосось, тунець, форель зубатка тощо;
  • морепродукти: мідії, кальмар, креветки, краб, морський гребінець, печінка тріски, ікра мінтаю, водорості вакамі, устриці;
  • горіхи: волоські, кедрові, мигдаль, фісташки, пекан, кешью;
  • гарбуз батернат, гарбузове насіння;
  • соєві боби, соєве молоко;
  • яйця, сир камамбер, тофу;
  • авокадо, шпинат, броколі, цвітна та брюссельська капуста, зелень (кріп, петрушка, портулак, кінза).

Косметика

Чутлива шкіра потребує особливої ​​уваги у виборі доглядових засобів, оскільки вона схильна до подразнень, почервоніння та запалення. Серед представлених в Україні брендів для чутливої ​​шкіри Оксана рекомендує своїх фаворитів:

ReSens – лінія A-Redensity: продукти A-Redensity Matt Cream, A-Redensity Hydra Cream, CleanUP Emulsion.

Бренд Skeyndor – зверніть увагу на лінійку Aquatherm: засоби для вмивання, термальний гель, концентрована термальна вода, SOS сироватка від почервоніння. Також добре працює лінійка Eternal.

Фото: Freepik, Instagram: anastasiia_g, hannaschonberg, kirthanaa

читайте також
читайте також