Догляд за шкірою без помилок: як вибрати ефективні засоби для свого віку

Догляд за шкірою в різному віці

Кожен етап нашого життя висуває власні специфічні вимоги до догляду за шкірою. Як допомогти шкірі виглядати бездоганно у різному віці? Ми запитали про це кандидатку медичних наук, засновницю швейцарського бренду професійного догляду вдома Instytutum Наталію Бобок (ех. Деркач).

Наталія Бобок

Наша шкіра –  унікальний орган, який постійно змінюється. Ці зміни залежать від гормонального фону, способу життя, екологічних факторів і, звичайно ж, віку.

Кожен вік – прекрасний, і кожен висуває власні вимоги до догляду за собою. Якщо, скажімо, підліткова шкіра зазвичай відрізняється підвищеною жирністю, схильністю до акне та гормональних змін, то у зрілому віці основними викликами стають зневоднення, сповільнення процесів оновлення та повʼязані з ними втрата тонусу і пружності.

Звісно, і цілі, які ми ставимо перед доглядовою косметикою у ці періоди, будуть різні – у першому випадку ми намагатимемось заспокоїти шкіру, зменшити запалення та запобігти утворенню рубців, у другому наші пріоритети – максимальне живлення, відновлення, захист і підтримка гідратації.

Тож як доглядати за шкірою у різні вікові періоди? Давайте розбиратися разом.

Підліткова шкіра: очистити й не нашкодити 

підліткова шкіра

Підліткова шкіра – справжній виклик для косметологів та й самих підлітків, адже гормональні зміни, підвищена активність сальних залоз, схильність до запалень та акне роблять догляд непростим і делікатним процесом, а відсутність досвіду це додатково ускладнює – адже не всі тренди соціальних мереж однаково корисні й не всі поради «більш досвідчених» подруг здатні не нашкодити.

Є кілька принципів, які допоможуть шкірі пройти випробування підлітковим віком з мінімальними втратами.

Регулярне й атравматичне очищення

Підлітковій шкірі потрібно одночасно якісно позбуватись бруду, зайвого себуму,  макіяжу та в жодному разі не пошкоджувати гідроліпідний барʼєр. Тут дуже тонка лінія між двома крайнощами – з одного боку, недостатнє очищення буде провокувати закупорку пор, запалення і висипи. З іншого боку, надмірне й агресивне очищення, вмивання «до скрипу» порушить захисний шар шкіри і призведе до парадоксальної ситуації, в якій шкіра постійно зневоднюється через нездатність утримувати вологу.

Це, своєю чергою, провокує додаткове вироблення себуму, і ось ми маємо одночасно зневоднену і надмірно жирну шкіру. Додайте до цього те, що лужна міська вода порушує природний рН, і це дає всі умови для шкідливих бактерій і запалень – і ви зрозумієте, чому підбір такої на позір простої речі, як засіб для вмивання, має неймовірний вплив на весь стан шкіри (до речі, це справедливо не тільки для підлітків. Правильне очищення – це основа догляду у будь-якому віці).

Що б я порадила? Обирайте засіб, який, перш за все, не містить «червоних прапорців» – мінеральних олій, сульфатів, парабенів. Віддавайте перевагу засобам зі слабокислим рН, який нейтралізує вплив лужної міської води. Вмивайтеся ретельно, але ніколи не «до скрипу». В лінійці нашого бренду ми маємо особливий мʼякий засіб для очищення шкіри – це гідрофільна олія Transforming Melting Cleanser, що тане на шкірі й перетворюється на легку олію. Під час взаємодії з водою стає шовковистою емульсією, миттєво розчиняє й видаляє макіяж і мікрочастинки бруду, а також очищає закупорені пори, не висушуючи шкіру та не спричиняючи неприємного відчуття стягнутості.

очищення шкіри

Попередження та усунення запальних процесів

Обирайте засоби з такими активами, як ніацинамід, саліцилова кислота, цинк. Але памʼятайте, що догляд має бути зумовленим конкретними проблемами і націленим на конкретні результати: тож важливо продіагностувати, в якому стані перебуває саме ваша шкіра, й обрати засоби, сфокусовані на вирішення саме ваших задач.

Регулярна, але лагідна ексфоліація

Вона допоможе, знову ж таки, уникнути закупорених пор і запалень, які ними спровоковані. Тут важливо не використовувати скраби за типом цукрового, кавового тощо, адже вони не справляться з основною задачею, а навпаки – тільки травмують шкіру. Ексфоліація, яка є найбільш ефективною для будь-якої шкіри, — це пілінги на основі кислот. Але не забувайте балансувати ексфоліацію заспокійливими та зволожувальними інгредієнтами.

Загалом наша головна мета для догляду у підлітковому віці – вийти з нього з мінімальними пошкодженнями і здоровими звичками, уникнути рубців, запобігти запальним процесам та закласти основи бʼюті-рутини, які супроводжуватимуть нас упродовж життя.

очищення шкіри

Золоті 20-ті – закладаємо фундамент і попереджаємо проблеми

догляд за шкірою в 20 років

У 20-30 років наша шкіра перебуває на піку своїх можливостей: висока регенерація, достатній рівень колагену й еластину. Проте саме зараз закладаються основи того, який ви матимете вигляд і з якими проблемами стикнетесь (або ні) у 40, 50, 60 років. Я завжди наголошую на тому, що будь-якій проблемі простіше запобігти, ніж її вирішувати. І це особливо актуально у питанні антиейдж-догляду: чим якісніше ви доглядаєте за собою у свої 20-ті, тим у кращому стані ваша шкіра увійде у ваші 30-ті й тим пізніше виникнуть причини боротися з небажаними зморшками, втратою пружності і рештою викликів. Тож, щоденний якісний догляд, обовʼязковий захист від сонця, правильне харчування та достатнє зволоження – ваші пріоритети на цей «золотий» період.

Не повторюватиму всього, що я вже казала про очищення, – це актуально впродовж всього нашого життя. Та є ще три речі, які хочу особливо позначити саме для періоду 20-30 років:

Щоденний захист від сонця

Сонцезахисний крем із SPF 50 – це обов’язковий елемент вашої турботи про себе-теперішню і себе-майбутню. Якщо індекс УФ-випромінювання вищий за 2, то у будь-яку пору року ви маєте виходити з дому з якісним SPF-захистом, нанесеним завчасно (за 20-30 хвилин до виходу) і в достатній кількості (приблизно з зернятко мигдалю).

Чудовим варіантом сонцезахисту обличчя на щодень є Sunscription Dark Spot Defence SPF50 від Instytutum, який не просто не відчувається на шкірі, а ще і висвітлює пігментні плями, запобігає ознакам старіння та надає шкірі сяйва та пружності. Якщо й надалі перебуваєте на сонці, поновлюйте захист кожні 2-3 години. Ви навіть не уявляєте, наскільки стан вашої шкіри залежить від якісного захисту від сонця. Сюди ж я б віднесла якісно підібрані антиоксидантні сироватки з вітамінами С та Е – вони допоможуть нейтралізувати вплив вільних радикалів, однієї з ключових причин старіння шкіри. Обирайте ті сироватки, що містять дійсно дієву кількість активів у правильних формах. Для вітаміну С я б віддала перевагу жиророзчинній (позначається у складі як THD), що здатен проникати вглиб шкіри крізь гідроліпідний барʼєр та дійсно діяти.

захист від сонця

Інтенсивне зволоження – must

Баланс вологи – запорука вашого здорового вигляду. Обирайте денний крем легкої текстури з гіалуроновою кислотою, керамідами та пребіотиками – це забезпечить тривале зволоження без обтяження шкіри. Обираючи засіб з гіалуроновою кислотою, звертайте увагу на позначки 3D, 4D, «мультимолекулярна» – ці засоби містять у складі молекули різного розміру, що дозволяє кислоті проникати на різні рівні шкіри.

Обовʼязкова мʼяка ексфоліація

Регулярне оновлення шкіри – ключ до її сяйливості, але з віком цей процес сповільнюється, і шкірі потрібна додаткова підтримка.

Загалом, варто памʼятати, що хоча в цьому віці здається, що шкіра сяє сама по собі, саме зараз треба докласти всіх необхідних зусиль, щоб «зупинити час» у цьому ідеальному стані якомога довше.

30-45 років: період перших змін

догляд в 30 років

30 років – це час перших змін. Ми досі в чудовій формі, особливо якщо правильно провели наші 20-ті, проте біологічний годинник іде, клітинам тепер потрібно більше часу для оновлення, власне вироблення колагену й еластіну поступово скорочується. Можемо помітити, як шкіра потроху втрачає еластичність, тьмяніє, зʼявляються перші дрібні зморшки й тонкі лінії. Ми сильніше реагуємо на недосип, стреси, зневоднення чи перепади температури. В цей момент наша задача – простягнути природним процесам руку допомоги. Антиоксиданти, інтенсивне зволоження, ексфоліація та ретиноїди – ось помічники на цьому етапі.

Догляд з ретиноїдами

Насправді підхід, у якому вводити ретиноїди до щоденного догляду варто у 30, вже трохи застарів – тепер вважається, що починати треба раніше. Проте у будь-якому випадку, якщо ви ще не знайомі з ретинолом і його похідними, 30 – вік, коли точно варто це знайомство розпочати.

І починати раджу з ретельного аналізу складу засобів. Річ у тім, що на сучасному косметичному ринку існує чимало видів ретиноїдів, але не всі вони однаково безпечні. Застарілі форми: ретинол, ретиналь, третиноїн, ізотретиноїн, алітретиноїн, етретинат, ацитретин, ретиніл пальмітат – ретиноїди третього покоління, які можуть провокувати небажані реакції. Вони агресивні, подразнюють і сушать шкіру, і саме їх на ринку найбільше. В Instytutum ми використовуємо сучасні форми  – гранактивний ретиноїд (hydroxypinacolone retinoate) або інкапсульований ретинол. Вони оминають ланцюжок перетворень на ретиноєву кислоту, що впливає напряму на ретиноєві рецептори, завдяки чому дає швидкий і безпечний ефект, не спричиняючи подразнень. Гранактивний ретиноїд у 10 разів стабільніший за ретиноїди першого покоління, має доведену дію у боротьбі зі зморшками, висипами, пігментацією.

Корисні інгредієнти, яких потребує шкіра

Вітамін С, пептиди, інгредієнти, які стимулюють вироблення колагену та протистоять наслідкам стресів та шкідливим впливам навколишнього середовища, мають бути у вашій бʼюті-рутині. Раджу підібрати щоденний крем, який зміг би достатньо зволожувати шкіру і при цьому наповнювати її «корисностями», відновлювати барʼєр, не обтяжуючи нічим зайвим. В нашій лінійці це – Superbiotic Plant-Based Ceramide Cream, який відновлює і підтримує захисний бар’єр в нормі, усуває почервоніння і сухість, пришвидшує загоєння шкіри, а також насичує шкіру вологою та утримує її всередині.

крем для шкіри Instytutum

Не забуваємо про захист

Якщо в цьому віці ви вперше починаєте використовувати активи – особливо ретиноїди чи кислоти – маєте обовʼязково дбати про захист шкіри від сонця. Більшість активних інгредієнтів у косметиці підсилюють фоточутливість, тому як тільки в вашій бʼюті-рутині зʼявляються активи, SPF-50 стає обовʼязковим.

Не нехтуйте цим етапом догляду, і ваша шкіра буде дуже вдячна.

Підсумовуючи цей етап, скажу, що якщо 20-ті – це фундамент нашого вигляду протягом всього життя, то у 30-45 ми вже на умовному «першому поверсі», і він має бути побудований правильно й функціонально. Дбайте про себе, насолоджуйтесь процесом і результатами – в нашому житті в 30-ті чимало стресів, тож щоденна бʼюті-рутина може стати острівцем спокою і таким необхідним часом у задоволення, який ви проводите наодинці з собою.

Зріла шкіра: індивідуальний підхід й активний догляд

У зрілому віці шкіра потребує особливо дбайливого догляду, адже зменшення вироблення естрогенів, сповільнення клітинного оновлення та зниження рівня колагену й еластину роблять її тоншою, менш пружною, а зморшки стають більш вираженими.  Щоб підтримати шкіру та сповільнити вікові зміни, догляд має бути спрямований на кілька ключових аспектів:

Глибока регенерація та продумана схема догляду

Обирайте потужні anti-age формули з високою концентрацією ретиноїдів нового покоління, пептидів та стовбурових клітин рослинного походження – вони стимулюють синтез колагену й еластину, активуючи природні механізми омолодження. Важливо дотримуватися правильної схеми: вранці використовуйте антиоксидантні сироватки з вітаміном С для захисту від вільних радикалів і надання сяйва, увечері – засоби з ретиноїдами, що прискорюють оновлення клітин і розгладжують зморшки. Такий підхід забезпечить комплексну підтримку шкіри, зберігаючи її молодість і пружність.

Інтенсивне живлення та зволоження

Обирайте креми насичених текстур з живильними комплексами, керамідами, поліненасиченими жирними кислотами.

Крем має бути одночасно з обома видами зволожувальних компонентів – і гідраторами (які насичують шкіру вологою, як гіалуронова кислота), й окклюзивами (найкраще працюють ліпіди рослинного походження, шукайте у складі олії ши, какао, жожоба, алантоїн, провітамін B5).

anti age догляд

Індивідуальний підхід

Важливо зрозуміти і працювати саме з вашими індивідуальними завданнями шкіри: підтримувати пружність, забезпечувати достатнє зволоження, боротися з пігментацією чи зморшками. Регулярна ексфоліація допомагає прискорити оновлення клітин, вирівняти тон шкіри та покращити проникнення активних компонентів. Тонка й чутлива зона навколо очей першою втрачає еластичність, тому потребує спеціалізованих засобів із пептидами, антиоксидантами та зволожувальними компонентами. Не варто забувати і про шию й зону декольте – ці ділянки також схильні до вікових змін (особливо втрати пружності та пігментації), проте вони чудово реагують на активні компоненти, такі як ретиноїди, пептиди та зволожувальні комплекси. Комплексний, ретельно підібраний догляд допоможе підтримати шкіру в тонусі, зберегти її сяйливість і молодість на довгі роки.

Як бачите, кожен вік має свої особливості, проте я б хотіла зазначити дещо універсальне, актуальне для всіх нас протягом усього життя. По-перше, памʼятайте, що засоби для догляду мають бути обрані відповідально і «надовго».

догляд за шкірою

Ваша шкіра витрачає певні сили для того, щоб адаптуватися до нових засобів та дати можливість їм показати ефект. І якщо ви будете постійно експериментувати, знов і знов змінюючи один засіб на інший, ви, скоріш за все, відчуєте всі побочні ефекти, але так і не дочекаєтесь бажаних змін. Оберіть бренд, якому ви довіряєте, і старайтеся дотримуватися однієї лінійки – так ви будете впевнені, що засоби гарно відтестовані на сумісність між собою і не «заважають» одне одному. Нові продукти у догляд вводьте поступово та з увагою до своїх відчуттів.

Другий важливий принцип догляду у будь-якому віці – достатнє і не травмуюче очищення. Це – запорука того, що всі інші етапи догляду працюватимуть, як треба. Не руйнуйте свої зусилля, псуючи гідроліпідний барʼєр надто агресивними засобами для вмивання, адже тоді ваша шкіра не зможе утримувати ані вологу, ані активні компоненти, які доставляють інші засоби.

І третє – це захист. Ніколи не нехтуйте захистом від сонця. Це – запорука молодості та пружності вашої шкіри на роки. Вчасно наносьте й обовʼязково поновлюйте захист протягом дня у будь-яку пору року.

Бажаю вам і вашій шкірі здоровʼя і природної краси у кожному віці вашого життя. Сяйте!

Фото: Pinterest, Instagram, Instytutum

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також