Сьогодні хлоргексидин – номер один серед антисептиків, який є буквально у кожній косметичці. Він недорого коштує, не провокує печіння і добре працює із запаленнями та висипами. Але багато хто помилково вважає його універсальним засобом, який можна застосовувати при багатьох проблемах. Ми звернулися до фахівця, щоб вивчити це питання глибше.
Олена Гай, лікар-дерматолог першої категорії, косметолог,
засновниця студії краси Zlatko (м. Київ)
Instagram Олени: @dr.elenaguy
Хлоргексидин у косметології
Хлоргексидин – це відомий антисептик медичного призначення. Його часто використовують у дерматології, стоматології, хірургії та інших сферах медицини. Він чудово бореться з бактеріями й мікробами, зменшує запальні процеси. Тому підходить для обробки відкритих ран і стерилізації деяких інструментів. У косметології його основною функцією є очищення та підготовка шкіри перед використанням інших засобів, медичних чи косметичних.
Як правило, хлоргексидин лікарі-косметологи призначають відразу після травматичних процедур, таких як чистка обличчя, ін’єкційні методики (біорепарація, біоревіталізація, мезотерапія). Ним рекомендується обробляти шкіру обличчя та шиї 2 рази на день протягом декількох днів для дезінфекції та зменшення ризику виникнення запальних процесів. Також його можна застосовувати точково за наявності ранки, порізу або іншої запаленої ділянки шкіри.
Хлоргексидин заборонено використовувати:
- в разі гіперчутливості до хлоргексидину, що виявляється дерматитом або алергією;
- дітям до 12 років;
- у комбінації з йодом або йодовмісними препаратами;
- для обробки слизових оболонок.
Користь чи шкода?
Хлоргексидин – один із найпопулярніших домашніх антисептиків, а також рекордсмен за чарівними властивостями, якими наділила його мережа. Вилікувати висипи, висвітлити шкіру, вирівняти її тон… Проте Олена підкреслює: цей засіб не вирішує проблеми, а лише посилює.
Хлоргексидин у жодному разі не можна застосовувати як тонік для обличчя. Це медичний засіб, який потребує дуже обережного використання. І в щоденному косметичному догляді за шкірою йому не місце!, – каже фахівець.
Те саме стосується і другої поширеної помилки – спроб лікувати акне за допомогою цього продукту. На жаль, природа виникнення акне набагато складніша, ніж просто активність бактерій на шкірі, ми не зможемо впоратися з нею лише хлоргексидином. Аби позбутися проблеми, потрібен комплексний підхід. В якості компонентів, які дійсно лікують акне, краще використовувати сірку, цинк, камфору, саліцилову кислоту, альфагідрокислоти.
Єдине, чого ми можемо досягти в цьому випадку, – порушити мікрофлору шкіри, спричинити її сухість, і тим самим порушити захисний шар шкіри, що надалі призведе до ще більшої кількості вугрів, розвитку алергічних реакцій та появи дерматитів.
Не підходить хлоргексидин також ні для освітлення шкіри, ні для боротьби зі зморшками. Навпаки, щодня використовуючи цей засіб, ви спровокуєте порушення імунної функції шкіри, пошкодите її рH, пересушите шкіру і таким чином зробите її тьмяною, зневодненою, атонічною з більш помітними мімічними зморшками.
«Я думаю, що всі міфи про користь хлоргексидину були вигадані, тому що він є загальнодоступним препаратом із низькою вартістю, який кожен може купити в аптеці без призначення лікаря та додаткових консультацій.
Як і перекис водню, більшість людей вважають хлоргексидин панацеєю від усіх шкірних захворювань та косметичних дефектів. Однак слід пам’ятати, що не завжди те, що доступно, є безпечним та ефективним!» – підсумовує Олена.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Фото: Freepik, Instagram @negin_mirsalehi, @josefinehj