Хронологія книг «Дюна»: в якому порядку читати та опис сюжету

Серія романів «Дюна» за правом вважається бестселером вже не одне десятиліття. І сьогодні цикл книг, написаний спочатку Френком Гербертом, а потім і його нащадками, знаходить шанувальників у всьому світі. Адже перший роман вийшов далекого 1965 року! Сьогодні сага «Дюна» перекладена десятками мов. У сазі «Дюна» 19 романів, і читачеві складно розібратися у хронології. Ми розповімо, в якому порядку треба читати «Дюну» і про деякі особливості сюжету.

«Дюна»: історія появи романів

«Дюна» – це перша книга із серії фантастичних романів Френка Герберта. У 1965 році автор насилу умовив видавництво надрукувати його історію про планету Арракіс і боротьбу феодальних кланів за владу на ній і милість Падишаха-імператора. Книга, щодо якої у видавців були сумніви, стала бестселером, і читачі вимагали продовження історії. Так, Герберт написав ще шість романів з 1969-го по 1985 рік під загальною назвою «Хроніки Дюни». Працюючи над сьомою частиною, автор помер. Справу батька продовжив старший син – Браян Герберт, який у співавторстві з Кевіном Дж. Андерсоном написали ще три романи серії «Легенди Дюни», а потім з’явилися «Великі Школи Дюни», «Прелюдія до Дюни», «Герої Дюни» та «Дюна-7». 2020 року навіть вийшла серія коміксів «Дюна. Графічний роман. Том 1». Роман ліг в основу кількох екранізацій, у тому числі фільмів Девіда Лінча «Дюна», створеного 1984 року, та Дені Вільнева 2021 року.

Цикл «Дюна» вважається наймасштабнішим витвором в історії світової фантастики, яку однозначно варто прочитати. Фанати «Дюни» вважають, що сагу не варто читати згідно з внутрішньосвітовою хронологією, інакше після роману «Батлеріанський джихад» ви не зможете вловити суть сюжету. Як правильно читати романи серії «Дюна», читайте у нашому матеріалі.

«Хроніки Дюни» – серія Френка Герберта

«Дюна»

Перша книга Френка Герберта була визнана найкращим науково-фантастичним романом усіх часів та народів. Дія книги розгортається у міжзоряній імперії, де феодальні сімейства володіють планетами. Пол Атрейдес отримує у володіння пустельну планету Арракіс на краю Імперії. Але в його володіннях видобувають «пряність» – особливу речовину для космічних перельотів. Приймаючи «пряність», люди можуть пересуватися простором і навіть продовжувати собі життя, впадати у наркотичний транс і зчитувати майбутнє. На планеті відбувається переворот, і владу на ній захоплюють колишні власники – Харконнени. Герой змушений ховатися у фрименів – мешканців пустелі. Незабаром Атрейдес організовує повстання проти Імперії, яке перетворюється на священну війну.

«Месія Дюни»

Події розгортаються через 12 років після подій, описаних у першій частині саги. Пол Атрейдес стає Імператором, але його влада хитка, Бене Гесеріт, Тлейлаксу, Гільдія Космонавігації і навіть його власна дружина — принцеса Ірулан вступають у змову проти нього. Змовники посилають до Імператора воскреслого Дункана Айдахо. Атрейдес здатний бачити майбутнє і, здавалося б, може запобігти біді та викрити ворогів, але все виявляється не так просто.

«Діти Дюни»

Сліпий Пол Атрейдес, Муад’Діб та Імператор, пішов у пустелю. Влада в Арракісі переходить до його дітей Літо та Ганіми, а також сестри Пола Алії. Але незабаром Алія починає страждати від свого пращура барона Володимира Харконнена, що живе в ній. У столиці імперії оголошується проповідник, який викриває режим Алії та культ Муад’Діба. Ходять чутки, що під маскою проповідника ховається сам Муад’Діб. Орден Бене Гесеріт і повалена Полом династія Корріно знову організують змову проти влади. Під удар потрапляють діти Пола, які також мають дар передбачення, як і їхній батько. Дітям доведеться виявити мудрість і стійкість, щоб вижити самим і врятувати людство.

«Бог-імператор Дюни»

На планеті Арракіс відбулася екологічна трансформація, тепер тут ростуть ліси, є річки та озера. Але з їхньою появою зникли і піщані черв’яки, які виробляли пряність – цінність Арракіса. На планету перенесена столиця Відомого Всесвіту, а Правителем Арракіса вже три тисячоліття є Літо II, син Муад’Діба і Чані, який втратив за століття свій людський образ і майже перетворився на піщаного хробака — Шаї-Хулуда. Сіона Атрейдес, перша невидима для Літо людина, і Дункан Айдахо будують змови і намагаються повалити Бога-імператора. І їм це вдається. Перед смертю Літо повідомляє місце зберігання своїх таємних запасів прянощів. Завдяки цьому Сіона та Дункан стають спадкоємцями імператорського трону.

«Єретики Дюни»

Через півтори тисячі років після 3508-річного правління Бога-імператора Літо Атрейдеса II людство дотримується Золотого шляху, плану Літо для врятування людства від загибелі. Люди покинули світи Старої імперії і мігрують Всесвітом, але деякі вирішили повернутися для завоювання та занурення світу в хаос. Бене Гессеріт постали перед вибором: дотримуватись традиційної для них ролі прихованих маніпуляторів або стати на Золотий шлях і штовхнути людство вперед у нове майбутнє, де люди будуть вільні від загрози вимирання. Вони вирішують знищити Арракіс разом із черв’яками, але одному вдається вижити, щоб відродити виробництво прянощі на іншій планеті – Капітул.

«Капітул Дюни»

Бене Гесеріт перетворює на пустелю планету Капітул. Перед героєм стоїть непросте завдання – вижити у боротьбі з Високоповажними Матронами, які практично повністю завоювали Стару Імперію. Матрони прагнуть знищити Бене Гесеріт та асимілювати його технології. Повстання проти Матрон організовує Дарві Одрада, їй допомагає володарка черв’яків Шіана і перша створена хола – загиблий на Ракісі Майлз Тег.

Як правильно читати «Дюну»

Щоб не заплутатися і розібратися, хто є хто в сазі, радимо читати в такій послідовності:

  1. «Дюна»
  2. «Месія Дюни»
  3. «Пол з Дюни»
  4. «Вітри Дюни»
  5. «Діти Дюни»
  6. «Дім Атрейдесів»
  7. «Дім Харконненов»
  8. «Дім Корріно»
  9. «Бог-імператор Дюни»
  10. «Єретики Дюни»
  11. «Капітул Дюни»
  12. «Батлеріанський джихад»
  13. «Хрестовий похід машин»
  14. «Битва за Корін»
  15. «Орден сестер»
  16. «Ментати Дюни»
  17. «Навігатори Дюни»
  18. «Мисливці Дюни»
  19. «Піщані черви Дюни»

Першими до прочитання рекомендується перший і другий романи Френка Герберта «Дюна» та «Месія Дюни». А ось потім краще прочитайте дилогію «Герої з Дюни: «Пол з Дюни» та «Вітри Дюни», тоді ви краще розумітимете третій роман Герберта «Діти Дюни». Перш ніж перейти до четвертого, п’ятого і шостого романів великого фантаста, треба читати приквел «Прелюдія до Дюни», яка включає три романи: «Дім Атрейдесів», «Дім Харконненів» і «Дім Корріно». У приквелі відкриваються події за пару десятків років до прибуття сім’ї Атрейдеса на Арракіс. Трилогія «Легенди Дюни» складається з трьох романів: «Батлеріанський джихад», «Хрестовий похід машин» та «Битва за Коррін». У цьому приквелі автори глибоко заглядають у минуле Імперії. А ось про події, що відбулися через кілька десятків років після описаних у «Легендах Дюни», розповість цикл романів під назвою «Школи Дюни». Він складається з книг «Орден сестер», «Ментати Дюни» та «Навігатори Дюни».

У 2006 і 2007 роках син Герберта – Браян і Кевін Дж. Андерсон на основі чернеток фантаста написали два продовження роману під назвою «Дюна-7». Це «Мисливці Дюни» та «Піщані черви Дюни». Їх і треба прочитати останніми у сазі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також