Сучасні технології зробили крок настільки далеко, що вчені можуть виростити у своїх лабораторіях навіть органи. Тим не менш, багато косметичних компаній все ще тестують свою продукцію на тваринах. Але не все настільки сумно, є маса брендів з cruelty free та веганськими продуктами (етична косметика), які не використовують братів наших менших як піддослідних.
Якщо ви не бажаєте використовувати косметику, яку тестували на тваринах, із етичних міркувань чи інших причин, при виборі засобів варто звертати увагу на деякі показники. Варто зазначити, що веганську косметику можна знайти і в Україні. Розкажемо, як не помилитися та вибрати саме той засіб, і поділимося списком косметичних брендів, чия продукція продається в нашій країні.
Як не переплутати веганську, органічну та етичну косметику
Веганська косметика – це та, яку не лише не тестують на тваринах, вона також не містить компонентів тваринного походження. Деякі сертифіковані веганські бренди навіть пакують свої продукти в баночки та тюбики з переробленого матеріалу, що більш екологічно. І, так, косметика цих марок не містить компонентів тваринного походження, так що є найчистішою із погляду моралі та етики, а також вона не шкодить навколишньому середовищу, а це ще один приємний бонус для «зелених».
Етична косметика – cruelty free, тобто не тестується на братах наших менших, але може містити інгредієнти тваринного походження, які збираються, не шкодячи при цьому тваринам. Умовно кажучи, інгредієнти тваринного походження, які можна знайти в косметиці з позначкою cruelty free, є продуктами життєдіяльності фауни.
Звичайні інгредієнти тваринного походження, що містяться в косметичних засобах, включають: мед, бджолиний віск, ланолін (жир з вовни), сквалан (акулій жир), кармін (подрібнені жуки), желатин (коров’ячі або свинячі кістки, сухожилля або зв’язки), сіра амбра (неперетравлена їжа китів) та плацента (органи овець).
А от органічна косметика може проходити тестування на тваринах, але виготовлена з натуральних інгредієнтів, вирощених без пестицидів, синтетичних добрив та ГМО, містить мінімум хімічних добавок – без силіконів, парабенів, штучних ароматизаторів та барвників.
Як знайти косметику cruelty free та правильно читати символи на упаковці б’юті-продуктів
Рада Європи заборонила торгівлю косметикою, що тестується на тваринах, тож згідно із законом у Євросоюзі мають продаватися лише cruelty free продукти. Але несумлінні виробники завжди були, є і будуть. Як дізнатися чи тестується косметика на тваринах? Якщо на упаковці продукту знайдете значок кролика, значить косметика у «білому» списку організацій захисту прав тварин.
Кролик – міжнародний символ етичної продукції, і бренди мають право ставити його лише з дозволу спеціальних компаній із сертифікації. Найкатегоричнішою із таких організацій вважається американська PETA. А ось у Євросоюзі найчастіше можна знайти значок британської організації Cruelty Free International (Leaping Bunny). Не менш авторитетною у сфері сертифікації є австралійська організація Not Animal Testing.
Іноді бренди розробляють свій значок, що показує, що їхній продукт є веганським і не тестується на тваринах. У цьому разі перевірити справжність заяви звичайному споживачеві буде складно. Єдиний спосіб – звернути увагу, до складу якої групи компаній входить цей дочірній бренд. Якщо материнська компанія входить до чорного списку PETA, швидше за все і марка не є cruelty free. Але бувають і винятки. Багато монополістів ринку спеціально створюють веганські марки, оскільки попит на косметику, яка не тестується на тваринах і не містить інгредієнтів тваринного походження, за останні роки сильно зріс.
Відомий американський дерматолог-хірург, засновник власного бренду засобів догляду за шкірою Dr. Dennis Gross Skincare, сертифікованого програмою Leaping Bunny, Денніс Гросс вважає, що до вибору веганської косметики варто підходити відповідально, та все ж купувати продукцію із міжнародною сертифікацією.
«Якщо ви їсте веганські чіпси, думаєте вони корисні? Те саме з веганською косметикою: просто тому, що вона веганська, не завжди робить її здоровою. Список інгредієнтів може бути переповнений хімікатами та наповнювачами. Дійсно, використовуючи лише натуральні інгредієнти, можна спостерігати зростання бактерій, що призводить до забруднення складу продукту та втрати ефективності. Тому важливо використовувати чисті природні інгредієнти у правильній комбінації із добавками. Що й роблять компанії, чия продукція згодом отримує сертифікацію Leaping Bunny».
Як тестується веганська косметика
Спосіб тестування тих чи інших косметичних засобів вказується на упаковці продукту або в анотації на сайті марки кожного конкретного продукту.
- In vitro означає, що косметика була протестована, грубо кажучи, у пробірці на штучно вирощених клітинах.
- In vivo чи на добровольцях. Вважається одним із гуманних методів, оскільки дозволяє перевірити реакцію живих людей на готові продукти. Добровольці підписують угоду щодо участі в експерименті. Такий тест проводиться переважно перед виходом засобів на ринок, оскільки клінічні показники можна перевірити, лише маючи готовий продукт до вживання.
- Тест на штучно вирощеній шкірі. Для його проведення у лабораторії беруть пункцію шкірного покриву у здорової людини, яка підписала на це угоду. Потім вирощуються епітеліальні клітини тканини, куди наноситься продукт. Цей тест дозволяє перевірити реакцію всіх типів шкіри на будь-який продукт.
Країни-виробники б’юті-засобів із «білого» та «чорного» списку cruelty free
Заборона на тестування за участю тварин під час виготовлення косметики та парфумерії діє у багатьох країнах. Але є й такі, де сертифікація б’юті-засобів без використання тварин просто неможлива.
Країни, що підтримують політику cruelty free:
- У ЄС із 2013 року діє закон, який забороняє тестування косметики та парфумерії на тваринах, а також ввезення та продаж таких продуктів на території країн Європейського Союзу. На упаковці засобів обов’язково має бути символ Cruelty Free International. Однак є марки, які відправляють у країни Євросоюзу cruelty free засоби, а в інші точки світу – продукцію, яка пройшла тест на тваринах.
- У США забороняється продаж та виробництво засобів косметики та парфумерії, які були протестовані на тваринах. При цьому в деяких штатах трапляються недотримання марками Акту про гуманну косметику. У цьому разі на компанію накладається штраф.
- Ізраїль;
- Індонезія;
- Нова Зеландія;
- Південна Корея;
- країни Митного союзу, що увійшли до об’єднання із 2012 року.
Однією з країн, де діє закон, згідно з яким потрібно обов’язково тестувати косметичну та фармацевтичну продукцію на тваринах, є Китай. Будь-яка веганська компанія не може вийти на китайський ринок, якщо її продукція, що постачається в країну, не пройшла тест на тваринах. У будь-який момент представники влади можуть вилучити засоби та зробити додаткову перевірку на тваринах. Саме тому PETA, яка дуже ретельно ставиться до таких питань, вносить до «чорного» списку ті етичні компанії, які продаються на китайському б’юті-ринку.
На материковій території Китаю можна виготовляти косметику без тесту на тваринах, знову ж таки, за бажанням виробника, але продавати її тут суворо заборонено. Однак дія цього закону не поширюється на інтернет-магазини, локальні китайські або світові інтернет-маркети на зразок Target або Sephora, де можуть вільно продавати веганську косметику.
А ось у Гонконгу та Тайвані за бажанням виробника можна вдаватися до альтернативних методів тестування косметичної продукції.
Перевірити, чи знаходиться виробник веганської / cruelty free косметики, що зацікавила вас, в «чорному списку», можна онлайн. Для цього необхідно ввести назву будь-якої марки до бази даних PETA.
Топ-11 веганських та етичних косметичних брендів, чия продукція постачається в Україну
Cien
Недорога німецька торгова марка, чию продукцію часто можна побачити навіть на найближчому ринку. Компанія не тестує свою готову продукцію чи інгредієнти на тваринах, і їх постачальники чи треті особи також цього не роблять. Також підтверджено, що продукція Cien не тестується на тваринах ніде у світі, включаючи материковий Китай. В Україні користуються особливою популярністю такі засоби від Cien: гелі для душу, шампуні, мило, засоби для обличчя та тіла. Вартість продуктів – від 50 грн.
CosRx
Культовий бренд веганської корейської косметики. Продукція орієнтована на шкіру, яка потребує особливого догляду: з розширеними порами, схильною до акне, вугрових висипів, із підвищеною чутливістю. CosRx використовує безпечні та натуральні інгредієнти для створення функціональних продуктів, що задовольняють потреби шкіри. Одним із фірмових інгредієнтів CosRx є натуральна вода. Наприклад, у таких продуктах, як BHA Blackhead Power Liquid, вони використовують водну основу з білої верби, що містить бета-гідроксикислоти. Вони сприяють розчиненню поту, бруду, відмерлих клітин шкіри та накопиченого себуму. Вартість продуктів від 150 до 1250 грн.
Derma E
Американський бренд знаходиться на косметичному ринку понад півстоліття і випускає натуральні засоби, що забезпечують відновлюючий та поживний ефекти для шкіри. В основі філософії – особливості впливу вітаміну Е на людський організм. Цей елемент запускає регенеративні механізми та сприяє відновленню тканин. У лінійці бренду присутні нічні та денні креми, зволожуючі сироватки та очищаючі лосьйони для тіла, засоби для вмивання та від прищів та багато іншого. Вартість продуктів від 50 до 1500 грн.
Dove
Ви здивуєтеся, але косметика Dove – веганський продукт, а бренд знаходиться в «білому» списку РЕТА. Американська компанія належить великому концерну Unilever. Родзинка продукції із логотипом у вигляді голуба – особлива формула, що на чверть складається із зволожуючого крему. Асортимент: засоби для купання, косметика для волосся, продукція для шкіри обличчя, засоби для тіла. Вартість продуктів від 50 до 500 грн.
Garnier
Французький бренд із 1904 року розробляє очищувальні та доглядові продукти для шкіри та волосся на основі натуральних компонентів. Сьогодні формули засобів Garnier більш ніж на 90% складаються із органічних інгредієнтів: екстрактів квітів, фруктів та насіння, меду, олії та багато іншого. Крім того, компанія прагне знизити негативний вплив на навколишнє середовище, виробляючи упаковки з біорозкладних матеріалів. Бренд є етичним, проте не веганським на 100%. Вартість продуктів від 50 до 1200 грн.
Kevin Murphy
Кевін Мерфі – професійний стиліст, який створив власну лінію засобів для догляду за волоссям, ефектного стайлінгу та фарбування. Він об’єднав під своїм керівництвом найкращих австралійських фахівців, щоби випускати елітну косметику з високоякісними формулами. Під брендом Kevin Murphy виробляють шампуні та кондиціонери, сироватки, скраб для шкіри голови, бальзами, що доглядають і тонують, засоби для термозахисту та укладання. Бренд не тестує свої засоби на тваринах і не використовує інгредієнти тваринного походження. Вартість продуктів від 300 до 5600 грн.
Kiko Milano
Популярний італійський бренд, кожен продукт якого – це дерматологічно протестовані формули. Бренд створює продукцію із екологічно чистих компонентів. У складі відсутні мікрогранули, силікони, консерванти, сульфати, ГМО, канцерогени, парабени та інші речовини, що викликають сумніви. Випускають як доглядову, так і декоративну косметику. Kiko Milano є cruelty free брендом, проте його засоби можуть містити складники тваринного походження, тобто бренд не є повністю веганським.
Вартість продуктів від 250 до 1600 грн.
Oribe
Професійний бренд косметики для волосся культового американського стиліста Орбе Каналеса, який створив імідж супермоделі 90-х і працював за лаштунками модної індустрії. Це преміальні засоби для догляду та укладання волосся. Відомий своїми інноваційними продуктами, Oribe створює шампуні, кондиціонери, бальзами та маски, які підходять для всіх типів волосся, забезпечуючи комплексний догляд. . Бренд не тестує свої засоби на тваринах і не використовує інгредієнти тваринного походження. Вартість продуктів від 800 до 4900 грн.
The Ordinary
Це бренд компанії Deciem. Марка є веганською, виробник не тестує свою продукцію на тваринах і не платить іншим за це. Всі продукти також не мають у складі парабенів, сульфатів, мінеральних олій, метилхлорізотіазолінону, метилізотіазолінону, тваринних олій, пігментів на основі смоли, кам’яного вугілля, формальдегіду, ртуті, оксибензон. Вартість продуктів від 200 до 1600 грн.
TRESemmé
Відомий бренд, який виготовляє продукцію для волосся із 1948 року. Це бюджетні засоби для догляду за волоссям, які своєю якістю відповідають професійним. Особливу популярність набули спрей-термозахист TRESemmé Heat Defence, маска для волосся Biotin + Repair 7 та колекція TRESemmé Keratin Smooth. Вартість продуктів – від 150 до 500 грн.
Weleda
Органічний бренд родом із Німеччини був заснований у 1921 році як фармацевтична лабораторія із власним садом лікарських рослин. Продукція може похвалитися надійними складами та чудовими засобами, відомими по всьому світу. Особливою популярністю користуються шампуні Weleda, продукти догляду за шкірою або засоби для немовлят. Вартість продуктів від 50 до 3500 грн.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!