Квіти для балконів: які рослини посадити і як їх доглядати

Зробити презентабельний вигляд навіть найнекрасивішому балкону можна, прикрасивши його квітами. За допомогою балконних рослин ви також оживите простір, а яскраві фарби радуватимуть око та привертатимуть увагу перехожих до пізньої осені. Для балконів підходять не всі квіти, тож розповімо як їх вибрати, посадити і як доглядати.

Посадка балконних квітів – це захопливий і творчий процес, який може перетворити звичайний балкон на чудовий мінісад. Однорічні рослини досить витривалі та можуть прикрашати навіть стіни висотних будинків. Але процес висаджування балконних рослин має деякі нюанси, які саме – читайте у нашому матеріалі.

Квіти на балконі: що потрібно знати про посадку

Якщо ви вирішили посадити квіти на балконі, враховуйте такі фактори:

  • Умови балкону. Дуже важливо розуміти, на який бік виходить ваш балкон: сонячний або тіньовий, північний або південний, чи є вітер, розміри самого балкона.
  • Вибір рослин залежно від умов на балконі. Деякі квіти люблять сонце, інші віддають перевагу тіні або півтіні, для третіх небезпечний вітер тощо.
  • Контейнери для рослин. Ємність для квітів має велике значення. Наприклад, не всі можуть рости в ящиках та горщиках чи підвісних кошиках, можна використовувати навіть кашпо.
  • Прикрасити балкон можна вже квітучими рослинами, попередньо посіяти насіння в ємності або виростити розсаду і пересадити в контейнери вже на стадії бутонізації. До речі, цей метод допоможе зрозуміти, чи зможуть квіти рости в підготовленому вами місці, чи ні.

Які квіти посадити на балконі: ТОП-10 рослин

  1. Петунія. Найпопулярніша балконна квітка ампельного типу. Для південно-південно-східного балкона підійдуть будь-які сорти петунії, а ось для північного слід вибирати холодостійкі гібриди.
  2. Герань (пеларгонія). Сонцелюбиві квіти, які не отримують сонячні опіки, а навпаки посилюють цвітіння під променями сонця. Зональні й ампельні сорти герані найкраще підходять для вирощування на балконі, що виходить на південну сторону.
  3. Вербена. Багато хто знає вербену як лікувальну рослину, але це один із найкращих варіантів, якщо ви хочете прикрасити свій балкон. Вербена радуватиме вас цвітінням аж до листопада.
  4. Бегонія. Це багаторічна рослина з великими яскравими квітами, яка за правильного догляду досягає пів метри заввишки. Рослину необхідно тримати у вологому ґрунті. Наприкінці осені треба викопати бульби, зберігати в сухому й темному місці, і наступного року можна знову висаджувати в контейнери.
  5. Бальзамін. Кущова рослина, що любить півтінь, призначена для вирощування в горщиках. Виростає до 25 см заввишки, вимагає рясного поливу.
  6. Лобелія. Красиві квіти блакитного кольору, ампельного типу. Ця квітка любить яскраве, але розсіяне освітлення, тому її краще вирощувати в півтіні, на східному або західному балконі (принаймні на світлому відкритому північному).
  7. Чорнобривці. Низькорослі квіти оранжево-жовтого кольору, які підходять для вирощування в ящиках. Чорнобривці невибагливі, можуть рости як на сонці, так і в тіні. А ще вони відлякують комах, які не переносять різкого запаху.
  8. Фуксія. Рослина з оригінальною формою квіток, що нагадує витончені дзвіночки або балерин у танці. Трапляються рослини з фіолетовими, блакитними бутонами, але найпоширеніші сорти – червоні з білим відтінком. Фуксія довго цвіте і невибаглива у догляді.
  9. Настурція. Зустрічається як плетених, так і прямостоячих сортів. Подобається садівникам, оскільки може цвісти до морозів. Рослина з помаранчевими, жовтими та червоними квітами дуже любить воду, тому потребує регулярного поливу.
  10. Кампанула. Балконна рослина з фіолетовими квітами, що висаджується у горщики. Кампанула любить сонце. Взимку рослину можна перенести на підвіконня, і вона радуватиме вас цілий рік.

Покрокова інструкція висадки балконних рослин

  1. Підготовка ґрунту.

Використовуйте якісний універсальний ґрунт для квітів або спеціальний ґрунт для вибраних вами рослин. Земля, що використовується для кімнатних рослин, для балконних не підходить, оскільки останні люблять багату перегноєм і компостом. Має бути з хорошим дренажем, тому до складу додають пісок, а також вологоємким (з торфом). Отже, ідеальна землесуміш для великих балконних ящиків має складатися із перегною, торфу та піску у співвідношенні 2:1:1. Якщо говорити про кількість, то для балконного ящика завдовжки три метри необхідно близько 30 кг спеціального грунту. Пам’ятайте, що ґрунт для балконних рослин використовують тільки один раз. Після того як теплий сезон цвітіння закінчився, його треба викинути.

      2. Підготовка контейнерів

Контейнери для балконних рослин мають бути досить глибокими. Вибирайте ємності світлих відтінків – так вони менше нагріватимуться на сонці. Зробіть у контейнерах дренажні отвори, якщо їх немає. Розташуйте квіткові контейнери таким чином, щоб вони отримували необхідну кількість світла.

      3. Посадка рослин

Ідеальний час для посадки балконних квітів – вечір або похмурий день. Далі необхідно визначитися із композицією висадки рослин – просто рядами, у шаховому порядку, по колу, по діагоналі тощо. Високорослі квіти посадіть на задньому плані, низькорослі або ампельні – спереду. Важливо дотримуватися відстані між посадками. Для фуксій, петуній, пеларгоній, жоржин (низькорослих), сальвій, гацаній, айстр, бегонії бульбової, хризантеми карликової, сульфіній, калібрахоа, агетатуму дотримуйтесь відстань в 20-30 см. Бегонію, бальзамін, вербену, братки і маргаритки садять на відстані 10-15 см.

  • Наповніть контейнери землею на ⅔, зробіть лунку за розміром кореневої системи.
  • Акуратно витягніть рослину з її початкового контейнера, намагаючись не пошкодити коріння.
  • Помістіть рослину в лунку, додавши землі навколо коріння, при цьому коренева шийка має бути на рівні поверхні землі.
  • Ущільніть ґрунт навколо рослини, щоб уникнути повітряних кишень.
  • Рясно полийте з лійки, щоб не розмити ґрунт.

Балконні квіти: правильний догляд

Догляд за балконними рослинами полягає в регулярному поливанні, підживленні та розпушуванні.
Так, квіти поливають тільки рано-вранці, до 09:00 або ввечері після заходу сонця. Заборонено це робити вдень, оскільки вода, що потрапила на рослини, просто їх спалить. Використовуйте для поливання відстояну або дощову воду. Об’єм поливу має бути таким, щоб ґрунт просочився повністю. Вода в піддонах не повинна застоюватися, надлишок треба вилити.

Балконні квіти потребують частого підживлення комплексними мінеральними добривами для квітучих рослин. Перше підживлення проводиться через місяць після посадки розсади. Далі – з регулярністю раз на 10 днів розчином слабкої концентрації. Мінеральні підживлення можна чергувати з органікою. Важливо дотримуватися інструкції щодо кількості добрива, якщо переборщити, це завдасть шкоди цвітінню.
Одним із пунктів догляду за балконними рослинами є розпушування ґрунту. Його необхідно проводити акуратно відразу після підживлення та поливу.

Щоб рослини цвіли рясно протягом усього літа, видаляйте відцвілі квіти і квітконоси, обрізайте пошкоджене і засохле листя, щоб уникнути появи грибка. Це також стимулює зростання нових квіток та підтримує акуратний вигляд рослин.
Оглядайте рослини на наявність шкідників та хвороб. За потреби застосовуйте інсектициди або фунгіциди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також