Кислоти в косметології – це серйозна зброя у боротьбі за молодість, красу та здоров’я шкіри обличчя. Розберемося, які бувають кислоти в косметології, яка їхня дія на шкіру і як правильно користуватися кислотами для обличчя.
Косметичні кислоти: види
У косметології термін «кислоти» зазвичай означає кислотні засоби, які використовуються для догляду за шкірою. Вони мають різні властивості та дії, залежно від типу кислоти, можуть бути природними або синтетичними сполуками, що застосовують у різних процедурах для поліпшення стану шкіри. Важливо зазначити, що не всі кислоти призначені для використання на шкірі, а деякі з них можуть бути агресивними, тому застосування має бути обережним.
Інтенсивність засобу з кислотами залежить від концентрації останньої у складі. Чим вона вища, тим сильніший засіб та його вплив. Якщо ви починаєте використовувати засоби з кислотами, вибирайте з концентрацією до 5% і вводьте їх у свій догляд поступово.
Які бувають косметологічні кислоти:
- Альфа-гідроксикислоти (AHA) – водорозчинні молекули, що працюють лише на поверхні, м’яко відлущуючи, вирівнюючи тон і текстуру шкіри, сприяють її оновленню. Крім того, АНА-кислоти залучають вологу до шкіри.
- Бета-гідроксикислоти (BHA) – жиророзчинні молекули, що зв’язуються зі шкірним себумом, можуть проникати глибоко в пори. Вони не тільки відлущують мертві клітини, а й очищають пори, регулюють жирність і мають антибактеріальні властивості.
- Гіалуронова кислота – це природна речовина, яка присутня в організмі людини і тварин. Вона відіграє важливу роль у зволоженні та підтримці здоров’я шкіри. Гіалуронова кислота може тимчасово зменшувати видимість дрібних зморшок і ліній, оскільки залучає вологу та створює видимий об’єм. Крім того, сприяє підтримці пружності шкіри, роблячи її більш пружною і молодшою. Використовується у різних формах, зокрема, кремах, сироватках, масках та ін’єкціях.
- Лимонна кислота – використовується для освітлення темних плям і покращення тону шкіри.
- Ретиноєва кислота (вітамін А) – сприяє утворенню нових клітин шкіри, допомагає зменшити прояв зморшок, бореться з гіперпігментацією, стимулює синтез колагену – білка, який надає шкірі пружності. Ретиноєва кислота контролює вироблення себуму, що робить її корисною для хворих на акне.
- Аскорбінова кислота (вітамін C) – допомагає захищати шкіру від вільних радикалів та покращує синтез колагену.
- Ферулова кислота – це природний антиоксидант, який має властивості захисту шкіри від пошкоджень, спричинених вільними радикалами, ультрафіолетовим випромінюванням та іншими зовнішніми факторами. Ферулова кислота покращує стабільність та ефективність інших активних інгредієнтів, таких як вітамін С. Має протизапальні властивості, що корисно для шкіри, схильної до подразнення.
- Азелаїнова кислота – дуже м’який вид кислот, вирішує безліч проблем, пов’язаних із висипами, запаленнями та нерівностями тону, знімає подразнення, запобігає появі пігментації.
Як АНА та ВНА косметичні кислоти діють на шкіру
Серед AHA-кислот виділяють:
- Гліколева кислота (Glycolic Acid). Видобувається із цукрової тростини, одна з найбільш поширених та ефективних AHA. Має невеликі молекули, що забезпечує їй легке проникнення в шкіру. Вважається найпопулярнішою з АНА-кислот, відповідає за стимулювання клітинного обороту, вироблення колагену, вирівнювання кольору обличчя, боротьбу з гіперпігментацією, запобігає утворенню комедонів, вугрів і запалень.
- Молочна кислота (Lactic Acid). Виходить із молока чи біоферменту, м’якша порівняно з гліколевою кислотою, що робить її придатною для більш чутливої шкіри. Це єдина АНА-кислота, яка одночасно є ексфоліантом та зволожувачем. Вона відмінно підійде для боротьби з гіперпігментацією, поліпшення тонусу, а також ефективна для вирішення проблем із тьмяністю та недосконалістю шкіри.
- Яблучна кислота (Malic Acid) присутня в яблуках та інших фруктах, має властивості, що сприяють оновленню шкіри. Є м’яким пілінгом, допомагає зробити шкіру більш гладкою та яскравою. Крім того, сприяє прискореному оновленню клітин шкіри, допомагаючи боротися з ознаками старіння, підтримує гідратацію.
- Винна кислота (Tartaric Acid). Знайдена у винограді, має антиоксидантні властивості, допомагає видалити омертвілі клітини шкіри, покращуючи текстуру та колір обличчя. Ексфоліація також сприяє зменшенню появи зморшок й акне. Винна кислота – помічник у боротьбі з пігментацією.
- Цитрусові кислоти (Citric Acid). Присутні у цитрусових фруктах, таких як лимони та апельсини. Має властивості освітлення шкіри та стимулювання оновлення клітин.
- Мигдальна кислота – кислота, у якої розмір молекул значно перевищує розміри інших альфа-гідрокислот, вона повільніше проникає в шкіру, тому відлущування буде м’яким і дбайливим. Мигдальна кислота має антибактеріальні властивості.
У косметології використовується лише одна бета-гідроксикислота – саліцилова. Вона проникає у пори, допомагаючи очищати та запобігати появі вугрів. BHA-кислота має протизапальні й антимікробні властивості, що сприяє регенерації. Саліцилова кислота відмінно відлущує, вирівнює колір обличчя та усуває сліди постакне.
Як правильно користуватися косметологічними кислотами
При використанні косметичних кислот важливо дотримуватись інструкцій, починаючи з менших концентрацій і поступово збільшуючи дозу. Також необхідно застосовувати засоби з SPF для захисту шкіри від сонячних променів, оскільки косметичні кислоти можуть зробити шкіру чутливішою до сонця. Ефективність і безпека косметологічних кислот залежить від правильного використання й відповідності типу шкіри.
- Підготовка шкіри
- Перед використанням косметологічних кислот переконайтеся, що ваша шкіра чиста і суха.
- Використовуйте м’який очищувальний гель або тонік, щоб видалити макіяж і забруднення.
2. Поступове використання:
- Починайте з низьких концентрацій кислот, особливо, якщо у вас чутлива шкіра.
- Впроваджуйте кислоти поступово, починаючи із застосування 1-2 рази на тиждень, потім збільшуючи частоту в міру того, як ваша шкіра звикає.
3. Кислоти роблять шкіру чутливішою до сонячного випромінювання. Тому важливо використовувати сонцезахисні засоби з високим SPF, щоб запобігти пошкодженню ультрафіолетових променів.
4. Уникайте використання косметологічних кислот разом з іншими активними інгредієнтами, такими як ретинол, вітамін С та іншими кислотами. Це може призвести до подразнення й сухості.
5. Перед регулярним використанням проведіть тест на чутливість на невеликій ділянці шкіри.
6. Якщо ви помічаєте почервоніння, печіння, лущення або інші ознаки подразнення, припиніть використання кислот і дайте відпочити шкірі.
7. Косметологічні кислоти краще використовувати ввечері, оскільки вони можуть зробити шкіру чутливішою до сонця.
8. Після застосування кислот важливо використовувати зволожувальний крем для підтримки балансу вологи у шкірі.
Вибираючи кислоти, враховуйте свій тип шкіри. Так, гліколева кислота підходить для сухої та зрілої шкіри; саліцилова кислота рекомендується для жирної і проблемної шкіри; молочна кислота добре впливає на суху й чутливу шкіру; гіалуронова кислота підходить для всіх типів шкіри, особливо для сухої; азелаїнова кислота – рекомендується для вирішення проблем акне та гіперпігментації.
Для дбайливої ексфоліації достатньо кислотної пінки для вмивання. Щоб вона встигла попрацювати, не змивайте відразу після нанесення, а залиште на кілька хвилин. Для вирішення локальних проблем підійдуть спеціальні серветки або ватяні палички, просочені кислотним складом. Для вирішення глобальних проблем зверніть увагу на продукти, що не змиваються: креми, тонери або сироватки.
Підписуйтесь на наш Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!