Оніхолізис – вже досить впізнаваний термін. Адже, на жаль, все частіше зустрічаються випадки, коли ніготь відшаровується від нігтьового ложа, створюючи при цьому «кишеню» з пустотою. Це патологічний стан, який не можна залишати без уваги.
Не рідкість, що в оніхолізисі звинувачують майстрів манікюру або педикюру. Та чи знали ви, що навіть агресивна побутова хімія може нанести такий вплив, який призведе до цієї патології? Тож що таке оніхолізис, звідки він береться і як можна його попередити та вилікувати – розбираємося разом з професіоналами.
Юлія Риковська, подологиня (подостудія Lite Step)
У мене оніхолізис?
Є кілька симптомів, за якими можна визначити появу оніхолізису:
- Зміна кольору нігтя: нігтьова пластина може набувати жовтуватого, білуватого або сірого відтінку в деяких місцях.
- Відшарування нігтя: частина або вся нігтьова пластина відокремлюється від нігтьового ложа. Зазвичай цей процес починається з кінчика нігтя і поступово просувається до кутикули.
- Крихкість нігтя: нігті можуть ставати крихкими і ламкими, легко тріскаються та ламаються.
- Біль або дискомфорт: іноді відчувається біль або дискомфорт, особливо при натисканні на ніготь або під час виконання певних дій.
Чому виникає оніхолізис?
До основних причин виникнення оніхолізису можна віднести:
- Травми: часті або сильні механічні ушкодження, такі як удари, стискання або надмірне використання манікюрних інструментів.
- Інфекції: грибкові або бактеріальні інфекції можуть призвести до відшарування нігтів. Так і навпаки, відшарування нігтя під час оніхолізису утворює пустоти в нігті. При потраплянні вологи в ці пустоти виникає сприятливе середовище для розвитку грибкової інфекції.
- Шкірні захворювання: псоріаз, екзема або дерматит можуть викликати оніхолізис.
- Хімічний опік: довготривалий контакт з агресивними хімічними речовинами, такими як миючі засоби або неякісний лак для нігтів, може пошкодити нігті.
- Алергічні реакції: утворення оніхолізису як наслідок алергічної реакції на подразник (лак для нігтів, акрилові покриття, інші косметичні засоби).
- Надмірно вологе середовище: частий контакт з водою або робота у вологому середовищі може сприяти розвитку оніхолізису та грибку нігтів.
- Ендокринні порушення, захворювання внутрішніх органів, побічні ефекти від прийому ліків також можуть бути причиною виникнення оніхолізису.
Що мені робити при підозрі на оніхолізис?
Наступні поради не враховують ситуації, коли причинами оніхолізису виступають ендокринні порушення та захворювання внутрішніх органів. У таких випадках обов’язкова консультація лікаря!
При появі оніхолізису в першу чергу необхідно знайти причину виникнення та усунути її. Проаналізуйте, які з наведених вище причин підходять у вашому випадку.
Наприклад, якщо ви останнім часом носили занадто вузьке взуття, що могло травмувати ніготь, не вдягайте це взуття. Носіть більш зручне, уникайте тиску та подальшого пошкодження.
Або якщо під час манікюру після зняття гель-лаку ви помітили ознаки оніхолізису, не наносіть на нігті покриття, щоб уникнути подальшої травматизації. Адже до складу штучного покриття входять хімічні речовини, які можуть мати негативний вплив на пошкоджену нігтьову пластину.
Якщо оніхолізис тільки-но розпочався, і ви помітили незначне розшарування зі сторони вільного краю, обріжте уражений ніготь настільки коротко, наскільки це можливо без заподіяння болю або додаткового ушкодження. Це можна зробити самостійно, щоб запобігти подальшому відшаруванню. Можна спробувати краплі від оніхолізису для зміцнення нігтя.
Якщо оніхолізис уразив велику площу нігтя, краще звернутися до спеціаліста (подолога або хірурга), щоб зачистити всі уражені ділянки нігтя. Важливо не залишати пустоти з повітрям всередині нігтя, адже при потраплянні в них води утворюється сприятливе середовище для розвитку грибкових інфекцій.
У запущених випадках дуже часто до оніхолізису приєднується грибкова інфекція. У такому випадку краще почати з взяття зразка нігтя на відповідний аналіз, зачистити ніготь від пустот і чекати на результати аналізу. Від виявлення або невиявлення грибкової інфекції залежатимуть рекомендації щодо подальшого лікування.
Головна рекомендація при лікуванні оніхолізису — тримати уражений ніготь сухим, уникати подальшого травмування та взаємодії з агресивними речовинами.
Я можу уникнути оніхолізису?
Піклуйтеся про своє здоров’я, дотримуйтеся збалансованої дієти, багатої на вітаміни та мікроелементи. Вітаміни групи В, С, залізо і кальцій мають значний вплив на здоров’я нігтів.
Щоб зменшити ризик виникнення оніхолізису, дотримуйтесь наступних порад:
- Уникайте травмування нігтів та носіть зручне взуття.
- Вчасно змінюйте шкарпетки і носіть взуття, яке добре вентилюється, щоб уникнути створення вологого середовища.
- Підтримуйте сухість і чистоту. Регулярно мийте руки та ноги з милом і ретельно витирайте їх. Уникайте тривалого контакту з водою, особливо якщо ви схильні до оніхолізису.
- Уникайте агресивних хімічних речовин. Використовуйте рукавички при роботі з хімічними речовинами, миючими засобами та іншими подразниками.
- Надавайте перевагу якісному покриттю та менш травматичному манікюру (педикюру).
Оніхолізис і beauty-процедури
Чи можна робити покриття гель-лаком або нарощування, якщо у вас оніхолізис? На це питання відповідає nail-майстриня.
Кристина Лисенко, nail-майстриня
«Оніхолізис та beauty-процедури сумісні, але без використання штучного покриття. Не можна використовувати навіть звичайний лак. Можна виконувати лише зачистку та зняття уражених ділянок нігтя, тобто звичайний гігієнічний манікюр чи педикюр.
Покривати уражені нігті штучним покриттям категорично не рекомендується. Уражений оніхолізисом ніготь потребує лікування. Нанесення покриття на ніготь з оніхолізисом, навіть на короткий термін, може призвести до погіршення ситуації, аж до втрати нігтя».
Фото: надані автором, Shutterstock
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!