Підготовка до вакцинації: чекліст перед щепленням проти COVID-19

Вакцинація стає все більш доступною: щепитися можна чи не в кожному торговому центрі. Але це не повинно спричинити легковажне ставлення! До вакцинації важливо ретельно підготуватися. Редакція Beauty HUB зібрала поради медиків про вакцинацію.

Будь-яка вакцинація проводиться для того, щоб навчити нашу імунну систему розпізнавати певний вірус, швидко боротися з ним і уникнути повторного, справжнього зараження. Відповідно, під час щеплення проти COVID-19 в організм вводять маленьку дозу вірусу, щоб сформувати імунітет до нього.

Попри безпечність дози, яку вводять в організм під час щеплення, процедура таки несе певну загрозу здоров’ю. Тому підходити до цієї справи важливо з розумом. І із супроводом медиків.

Вірус COVID-19, як і вакцина від нього — поняття дуже юні й не до кінця досліджені. Навіть компетентні лікарі не беруться робити гучних заяв чи однозначних висновків. І ми не будемо. Просто для тих, хто прийняв рішення зробити щеплення проти COVID-19, редакція Beauty HUB зібрала головні (перевірені) поради, до яких слід дослухатися.

Чекліст перед вакцинацією

Зробити тест на COVID-19 і на антитіла

У різні періоди медичні центри та Міністерства охорони здоров’я різних країн подавали протилежну інформацію стосовно того, чи варто й чи можна вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19. Зараз медики дійшли згоди і сформулювали загальні правила.

Згідно з даними ВОЗ, під час захворювання на коронавірус вакцинуватися не можна. Оскільки в багатьох людей хвороба протікає безсимптомно, то перед тим, як робити щеплення, потрібно здати тест на COVID-19 та на антитіла. Якщо тест позитивний — необхідно почекати. Скільки саме — тут інформація й досі різниться. Однак більшість авторитетних світових медичних центрів, зокрема ЄMA (Європейська медична агенція) сходяться на думці, що вакцину можна робити через 6 місяців після того, як вірус потрапив в організм. Якщо у вас виявили антитіла (показник, що у вас був коронавірус), але коли саме ви хворіли, ви не знаєте, тоді варто орієнтуватися на кількість антитіл в організмі. Медики радять почекати, поки кількість антитіл спаде до мінімуму, і вже тоді робити вакцину. До речі, протягом певного часу вважалося, що люди, в організмі яких є антитіла, не потребують вакцини. Вірусологи вже спростували цю інформацію і довели протилежне. 

Здати аналізи

Перед тим, як вирушити по дозу вакцини, медики радять комплексно обстежити організм. Це допоможе визначити, у якому стані ваше тіло на момент підготовки до щеплення і виявити проблеми чи хвороби, які можуть стати протипоказаннями до вакцинації проти коронавірусу. Фахівці наголошують, що важливо зібрати повний анамнез, щоб медики могли передбачити й допомогли уникнути побічних ефектів.

Якщо ви помічаєте за собою схильність до алергії, перед вакцинацією рекомендовано здати алерготест. У деяких лабораторіях є обстеження, які виявляють реакцію майже на всі можливі алергени. На думку медиків, це важливо, оскільки схильність до сильних алергічних реакцій може стати протипоказанням до певних препаратів, якими вакцинують.

Якщо ви плануєте дитину або маєте підозри щодо вагітності, перед вакцинацією варто здати тест або перевіритись у гінеколога. Думки медиків щодо вакцинації вагітних відрізняються, і вибір лише за вами, але знати про особливий стан необхідно.

Проконсультуватися з лікарем

Усі ми чули про загадкові побічні ефекти від щеплення проти COVID-19  і вже звикли вважати, що причина цьому — неякісна вакцина. Лікарі ж вважають, що частково провина лежить на пацієнтах. Як і перед будь-якою іншою медичною маніпуляцією, перед щепленням проти COVID-19 важливо проконсультуватися з лікарем. Особливо важливо обстежитися людям із хронічними хворобами серцево-судинної системи, легенів, цукровим діабетом та алергікам. Річ у тім, що деякі хвороби несумісні зі складниками певних вакцин і лише компетентна людина може підібрати правильний тип препарату під певні особливості організму. Також людям зі схильністю до алергії чи з певними хворобами часто прописують антигістамінні або заспокійливі препарати, які допомагають уникнути побічних ефектів. Варто зазначити, що самому собі призначати ліки не варто. Пам’ятайте, що формула «подружці допомогло, отже й мені варто» у випадку з прийомом медикаментів не працює.

Якщо ви на постійній основі приймаєте певні медикаменти, особливо гормональні препарати, обов’язково скажіть про це лікарю перед вакцинацією. Доведено, що певні види препаратів можуть знижувати ефективність щеплення, або й зовсім спричиняти невідомий ефект. Дійти консенсусу й уникнути проблем можна лише з кваліфікованим медиком.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також