Дерматологи давно звели вітамін А на постамент і визнали золотим стандартом в управлінні віковими змінами. Але сьогодні на ринку існує більше ніж один вид ретинолу, що може внести плутанину в уми тих, хто тільки починає цікавитися цим косметичним інгредієнтом. Який з косметичних засобів більше підійде саме вашій шкірі? Як діє на шкіру кожен з видів ретинолу: допомагають позбавиться від зморщок і акне? У чому різниця між ретинолом і ретиноїдами? Редакція Beauty HUB знайшла відповіді на всі хвилюючі питання, аби, нарешті, визначитися і зробити свою шкіру краще, ніж будь-коли.
«Коли ми говоримо про ретинол, ретиноїди або ретин А, ми маємо на увазі ретиноєву кислоту та її похідні, – пояснює нью-йоркський дерматолог Денді Енгельман, доктор медичних наук. – Чиста ретиноєва кислота – неймовірно ефективний клітинний інгредієнт, який здатний з’єднуватися практично з будь-якими рецепторами клітин шкіри і передавати їм інформацію про те, що клітини повинні вести себе як молоді. Вона також функціонує як антиоксидант, нейтралізує вільні радикали, які призводять до появи зморщок й інших ознак старіння. Крім того, клінічно доведено, що ретинол збільшує вироблення колагену, і сьогодні є нові дослідження, які говорять про його потенціал у виробництві еластину».
Різниця між чистим ретинолом, він же ретиноєва кислота, і ретиноїдами полягає в тому, що його похідні продукти: ретинальдегід, ретинілпальмітат, ретинілацетат, ретиллінолеат й інші – це складні ефіри ретинолу. Як правило, ви бачите їхні назви на етикетках і в переліку компонентів. Ретиноїди повинні ще перетворитися на ретиноєву кислоту на клітинному рівні, щоб шкіра могла використовувати її за призначенням. Чим більше перетворень потрібно пройти ретиноїду, щоб перетворитися в ретиноєву кислоту, тим слабкіший від нього ефект.
Саме тому багато людей звертаються до дерматологів і пластичних хірургів, щоб отримати рецепт на більш дієві види ретинолу: той же ретин A або третиноїн. Вони містять велику концентрацію ретиноєвої кислоти в порівнянні з варіантами, які продаються в масовому доступі, відсоток ретиноєвої кислоти в них всього лише 0,5-2%.
«Біохімічно ретиноїди і чистий ретинол працюють однаково. Але щоб дочекатися видимого ефекту від роботи ретиноїдів, потрібен час, тому що вони слабкіші за чистий ретинол, – говорить доктор Енгельман. Згодом, використовуючи ретинол або ретиноїди в щоденному догляді, ви неодмінно побачите оновлення шкіри, скорочення зморщок, поліпшення тонусу і текстури шкіри. Ви відчуєте, що шкіра здатна краще захищатися від забруднень навколишнього середовища, що її бар’єрна функція стала кращою. І якщо спочатку шкіра реагувала на ретиноїди подразненням, то з часом вона звикає до них. Навіть найчутливішу шкіру можна навчити переносити їх».
Нью-йоркський дерматолог Хайді Вальдоф, доктор медичних наук, стверджує, що пацієнти з яскраво вираженими ознаками фотостаріння або пошкоджень шкіри вугровою хворобою можуть отримати кращі результати від рецептурних засобів з ретиноєвою кислотою – тазаротеном і третиноїном. «Але якщо у вас чутлива шкіра, то знайомство з ретинолом краще починати з м’яких безрецептурних форм з ретиноїдами», – радить доктор Вальдоф.
Ось кілька підказок від фахівців для новачків у використанні ретинолу.
- Використовуйте засоби з ретинолом і ретиноїдами тільки ввечері.
- Починайте поступово включати ретинол в свою б’юті-рутину вечорами (сонячне світло дезактивує ретиноєву кислоту, тому вдень такі засоби не працюють). Спочатку використовуйте його раз на тиждень, відстежуючи реакцію шкіри, поступово переходьте на три рази на тиждень, після того, як шкіра звикне до ретинолу, його можна використовувати через день. Таке поступове введення ретиноїдів дозволяє шкірі адаптуватися до них без негативних шкірних реакцій.
- Наносьте ретинол на підготовлену шкіру, наприклад, через 20 хвилин після зволоження вашим звичайним кремом. Змішуйте ретинол із зволожуючим або живильним кремом, або олією для обличчя, щоб уникнути почервоніння і лущення.
- Якщо ви використовуєте віск для видалення волосся на обличчі, тоді засоби з ретинолом можна наносити тільки через 2-5 днів після епіляції.
- Не використовуйте занадто багато ретинолу за один раз: його доза не повинна перевищувати розмір середньої горошини. Цього цілком достатньо, щоб покрити все обличчя.
- Нанесіть засіб з ретинолом невеликими точками, уникаючи ділянок навколо очей і губ (відступайте близько сантиметра і більше від брів і губ). Після чого акуратними масажними рухами втирайте засіб в шкіру.
- Ретинол може підсушувати і викликати лущення, тому вводьте в догляд гіалуронову кислоту і сироватки на її основі, щоб отримати додаткове зволоження. У деяких засобах з ретинолом гіалуронова кислота вже є в складі.
- Не забувайте використовувати ретинол на шкірі шиї, декольте і рук.
Кращі засоби з ретиноїдами
Obagi Medica, l Obagi 360 Retinol 0,5, об’єм 28 г, орієнтовна ціна 1536 грн
The Ordinary, Granactive Retinoid 5% in Squalane, об’єм 30 мл, орієнтовна ціна 711 грн
Medik8, Crystal Retinal 10, об’єм 30 мл, орієнтовна ціна 3260 грн
Chantecaille, Retinol Intense In Botanical Microspheres, об’єм 50 мл, орієнтовна ціна 3780 грн
La Prairie, Cellular Power Charge Night Treatment, об’єм 40 мл, орієнтовна ціна 14310 грн
La Roche-Posay, Redermic R Retinol Cream, об’єм 15 мл, орієнтовна ціна 555 грн
Natura Bisse, Essential Shock Intense Retinol Fluid, об’єм 50 мл, орієнтовна ціна 3789 грн
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!