Скільки кави можна пити на день, як правильно вживати

Кава – улюблений багатьма напій. Складно уявити свій ранок без філіжанки цього ароматного нектару. Лікарі стверджують, що кава в помірних дозах не завдає шкоди організму, але безпечна норма у кожної людини своя – все залежить від багатьох факторів. Розкажемо, про користь та шкоду кави, яка кількість кофеїну безпечна для здоров’я та як правильно пити каву.

Кількість кави, яку можна безпечно вживати на день, може суттєво відрізнятися залежно від індивідуальних факторів, таких як толерантність і чутливість до кофеїну, загальний стан здоров’я.

Кава: користь і шкода для організму

Кава містить кофеїн – стимулюючу речовину, яка може впливати на організм як позитивно, так і негативно, залежно від споживання й індивідуальних особливостей кожної людини.

У чому користь кави:

  1. Кофеїн стимулює центральну нервову систему, покращуючи рівень енергії. Це може допомогти підвищити продуктивність і концентрацію, зняти втому.
  2. Покращує метаболізм, тому є припустимим напоєм для тих, хто стежить за своєю вагою. Звісно, за умови, що ви п’єте каву без цукру.
  3. Підвищує стійкість печінки до патологічних впливів, оскільки кофеїн сприяє відновленню функцій печінки.
  4. Кава містить антиоксиданти, зокрема хлорогенову кислоту, які допомагають захистити організм від ушкоджень вільними радикалами.
  5. Запобігання низці хвороб. Дослідження показують, що помірне вживання кави може знижувати ризик розвитку таких захворювань, як діабет 2 типу (завдяки підвищенню чутливості клітин до інсуліну), хвороба Паркінсона  і навіть деякі види раку.
  6. Підтримка здоров’я. Вживання кави пов’язують зі зниженням ризику депресії та хвороби Альцгеймера, покращенням настрою.
  7. Підтримка фізичної активності. Кофеїн збільшує витривалість і навіть допомагає поліпшити спортивні результати.

Шкода кави:

  1. Вживання великої кількості кофеїну або кави ближче до вечора може спричинити зростання показника кортизолу (гормону стресу), а це загрожує безсонням, появою нервозності й занепокоєння.
  2. Проблеми зі шлунком. Кава спричиняє подразнення слизової оболонки шлунка та погіршує симптоми гастриту й рефлюксу. Кава провокує надмірне виділення шлункової кислоти та спричиняє печію.
  3. Містить деякі речовини, такі як таніни та поліфеноли, які можуть зменшувати поглинання деяких важливих мінералів, наприклад, кальцію та заліза. Так, людям, які страждають на анемію та дефіцит заліза, кава протипоказана.
  4. Негативно впливає на гормональну систему. Підвищення кортизолу знижує рівень тестостерону у чоловіків, а у жінок страждають жіночі гормони – естроген та прогестерон.
  5. У деяких людей кава може спричинити підвищення артеріального тиску, що є небезпечним для гіпертоніків. Також надмірне вживання кофеїну підвищує ризик серцево-судинних захворювань.
  6. При регулярному вживанні кави розвивається фізична залежність, і відмова від неї може спровокувати симптоми синдрому скасування, такі як головний біль і дратівливість. З часом, щоб досягти того ж ефекту, потрібно збільшувати дозу, що є вкрай небезпечним для здоров’я.

Норма кави на день, скільки кави пити вагітним та підліткам

Деякі можуть переносити великі дози без будь-яких негативних наслідків, у той час як для інших навіть невелика кількість кофеїну може спричинити безсоння, нервозність й інші неприємні побічні ефекти.

Помірне вживання кави зазвичай вважається безпечним для більшості людей, але важливо стежити за своєю реакцією на неї та не перевищувати рекомендованих добових доз. Згідно з рекомендаціями багатьох організацій охорони здоров’я, таких як Американська асоціація серця й Американська дієтологічна асоціація, нормальним вважається вживання до 400 мг кофеїну на день, що приблизно еквівалентно 3-4 чашкам кави (в одній чашці 140 мг кофеїну).

Вагітним жінкам рекомендується вживати не більше ніж 200 мг кофеїну на добу, або 1-2 чашки еспресо. Для підлітків дозування знижується до 100 мг кофеїну на добу.

Також важливо враховувати, що кофеїн може міститися не тільки в каві, а й в інших продуктах, таких як чай, газовані напої, шоколад, а також деякі ліки. Тому, якщо ви вживаєте різні джерела кофеїну протягом дня, зверніть увагу на загальну кількість кофеїну, що споживається. Пам’ятайте – кофеїн може взаємодіяти з певними медикаментами та медичними станами.

Як правильно пити каву і коли

Загальні правила вживання кави:

  • Пийте каву після їжі або в проміжках між вживанням їжі.
  • Вранці кава особливо корисна, оскільки рівень аденозину – хімічної речовини, відповідальної за сонливість, зазвичай досягає піку вранці.
  • Кава на порожній шлунок може спричинити шлункові болі та дискомфорт. Рекомендується спочатку поїсти щось легке, а потім пити каву.
  • Кава – напій першої половини дня. Не рекомендується вживати її після 15:00, щоб не страждати на безсоння.
  • Кава діє діуретично, тобто може сприяти виведенню води з організму. Тому важливо переконатися, що ви випиваєте достатню кількість води протягом дня, щоб уникнути зневоднення.
  • Не переборщіть із добавками. Так, цукор і вершки можуть збільшити кількість калорій у вашому напої. Намагайтеся обмежити їх використання або вибирати більш здорові альтернативи, наприклад, мед та молоко з низьким вмістом жиру.
  • Кожна людина реагує на кофеїн по-різному. Якщо ви відчуваєте, що кава впливає на вас негативно або заважає сну, можливо, варто зменшити її споживання або відмовитися від улюбленого напою зовсім.

Правила вживання кави можуть змінюватись залежно від ваших індивідуальних потреб та реакції організму. Важливо стежити за своїми відчуттями й підходити до вживання кави з розумом.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал  та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також