В чому суть?
Коли чуєш про скін-сайклінг вперше, здається, що це якась серія вправ для тренування м’язів обличчя. Проте назва тренду більше метафорична – в його основі полягає циклічна схема догляду за шкірою, заснована на порядку нанесення продуктів з різними активними компонентами. Замість того, щоб застосовувати одні й ті ж продукти щодня, під час циклу скін-сайклінгу засоби наносяться по черзі, зважаючи на націленість їхньої дії.
На сьогодні у TikTok ви можете знайти сотні тисяч коротких захопливих відео з хештегом #skin_cycling. Проте цю концепцію розробила нью-йоркська дерматологиня Вітні Боу. В чому ж суть нанесення засобів за схемою скін-сайклінгу?
День 1. Ексфоліація. «Потрібно очистити шкіру, витерти її насухо, а потім нанести відлущувальний засіб», – зазаначає Вітні Боу. Засіб варто наносити на ніч, тому віддавайте перевагу хімічним ексфоліантам.
День 2. Використання ретиноїдів. На ніч наноситься засіб з ретинолом, проте ніяких інших потужних активів цього дня у догляді бути не має.
Дні 3 та 4. Відновлення. В ці дні піклуємося про активне відновлення шкіри після процедур попередніх двох днів. Використовуємо заспокійливі продукти, які жодним чином не подразнюють шкіру. «Виберіть дійсно живильну формулу, яка підтримуватиме шкірний бар’єр. Якщо шкіра дуже суха, нанесіть на щоки олію шипшини або сквалану», – підкреслює Вітні.
Ефективність скін-сайклінгу
Наскільки ця чотириденна схема догляду за шкірою є ефективною та для якої цільової аудиторії вона найбільш коректна, докладно розповідає Оксана Пашковська, лікар-дерматолог, засновниця клініки естетичної медицини Face Zone та сервісу підбору професійного догляду, автор ABCD-класифікації типів шкіри.
Серед багатьох б’юті-трендів skin cycling насправді має практичний сенс – він допомагає запобігти зловживанню потужними та потенційно подразнювальними інгредієнтами.
Сьогодні більшість покупців керуються принципом «більше означає краще» та хочуть швидкий результат – через що зловживають агресивними компонентами. Наприклад, використовують кислоти занадто часто або починають одразу з великих концентрацій ретиноїдів, використовують багато активів одночасно. Але результат в таких випадках зазвичай негативний: це подразнення, лущення, почервоніння шкіри та інші дискомфортні явища. При некоректному використанні кислоти й ретиноїди легко можуть призводити до порушення захисного бар’єра шкіри. І це саме той випадок, коли догляд не поліпшує зовнішній вигляд, а навпаки шкодить шкірі.
Схема skin cycling дозволяє рознести у часі агресивні компоненти, що дає шкірі можливість відпочити та відновитись. Використання ексфоліантів перед ретиноїдами також має своє підґрунтя: адже шкіра позбавляється всього зайвого, краще абсорбує активні компоненти, що підвищує ефективність рутини загалом.
До того ж в очах користувача skin cycling спрощує догляд за обличчям — він надає чіткі рекомендації, що коли використовувати, дисциплінує. Це позитивний вплив, адже сучасний ринок доглядової косметики перенасичений пропозиціями, в яких користувачам дуже важко орієнтуватись, а тим більше – побудувати правильну, ефективну та безпечну рутину (адже можна скуповувати всі гарячі новинки – і при цьому не отримувати жодного результату).
Таким чином, skin cycling принесе найкращі результати для тих, хто:
- раніше постійно експериментував з засобами, активами та не давав їм часу та можливості подіяти;
- має чутливу шкіру, але хоче отримати переваги від використання ретиноїдів та кислот і при цьому мінімізувати ризик подразнення;
- загубився серед безлічі трендів, інгредієнтів та засобів і хоче отримати чіткий і простий шаблон догляду, в якому будуть активи.
Чи є ця схема ефективною? Одночасно і так, і ні — все залежить від індивідуальних особливостей шкіри.
Перед тим як порадити слідувати певному тренду, я завжди аналізую шкіру клієнта за багатьма критеріями (Оксана Пашковська – авторка запатентованої системи класифікації шкіри. – Прим. ред.).
Річ у тім, що для когось навіть така чотириденна схема буде спричиняти значне подразнення, а для когось – використання ретинолу 1 раз на 4 дні буде малоефективним. Наприклад, якщо у вас жирна шкіра, схильна до висипань, більш доречним може бути використання ретиноїдів щодня. Так само при боротьбі з віковими змінами бажано використовувати ретиноїди частіше, ніж передбачається схемою skin cycling.
І навпаки, якщо шкіра суха та чутлива, використання ретиноїдів наступного дня після хімічної ексфоліації, а також часта ексфоліація (це приблизно 2 рази на тиждень) може загострити проблеми зі шкірою. Такій шкірі потрібно більше часу для відновлення, а також особлива обережність у підборі активної косметики.
І наостанок: якщо у вашому догляді відсутня коректна база, від використання активів ви можете отримати тільки більше подразнення, адже їй буде не вистачати відновлення. Яскрава ілюстрація такої ситуації (і найпоширеніша помилка у догляді) — це жорстке очищення, яке і так руйнує захисний бар’єр шкіри, та її недостатнє зволоження. Тому в разі відсутності надійної бази не рекомендую починати використовувати кислоти та ретиноїди.
Юлія Шопак, б‘юті-експерт та бренд-менеджерка [ comfort zone ] ділиться своєю думкою щодо ефективності схеми скін-сайклінг.
Скін-сайклінг, на мій погляд, – це режим догляду за шкірою, що виник як результат пошуку балансу у стимуляції шкіри та її відновлення після стимулювальних засобів.
Всі нові інгредієнти та засоби з часом стають більш відомими (дослідженими), та нам стає відомо про всі побічні реакції, які вони можуть спричинити. Так з’явилися актуальні в наш час проблеми переочищення шкіри (сухість, подразненість, підвищення синтезу ліпідів як захисний механізм). Ця проблема виникла у результаті можливості придбати та щоденно використовувати агресивні очищувальні засоби з кислотам чи ПАВ, такими як SLES та SLS. Ця проблема не є новою, більшість виробників доглядової косметики так і розвиваються, шукаючи засоби, що будуть ефективні та делікатні водночас. Так вектор руху розвиває і космецевтику, і фармакологічне виробництво. Тому і виникають новітні розробки інгредієнтів та препарати нових поколінь – більше ефекту, менше побічної дії.
Скін-сайклінг розрахований на здорову шкіру, що корегує вікові зміни, і може також бути ефективним у лікуванні акне. Але коли ми говоримо про лікування, то це процес, який треба довіряти професіоналам після очної консультації та загального обстеження. Тому панацеєю ця схема стати не може.
В цілому ідея дуже гарна, особливо для тих, хто тільки починає вводити ретинол (ті форми, що потребують адаптації). Та, звісно, ексфоліант ( в цій схемі – це кислотні засоби, що рекомендуються для нанесення без змивання) – це контрольований стрес для шкіри, щоб оновити її, відлущити ороговілі клітини та простимулювати синтез нових клітин. Щоденне використання таких засобів часто спричиняє стан реактивності шкіри, коли вона стає чутливою на будь-який дотик, особливо при контакті з водою. Але ми бачимо більш гладку поверхню шкіри, сяйво, менш помітні зморшки.
Вибір продуктів
Щоб skin cycling був максимально ефективним, важливо правильно вибирати засоби. Оксана Пашковська докладно проаналізувала, на які компоненти в складі продуктів варто звертати увагу.
«Для ексфоліації рекомендую використовувати хімічні ексфоліанти (пілінги, тонери, сироватки з кислотами) замість механічних (скрабів). Яку кислоту обрати? Залежить від потреб вашої шкіри. Наприклад:
- саліцилова кислота — класичний вибір для жирної шкіри, адже вона глибоко очищує пори та бореться з висипами;
- гліколева кислота має найменший розмір молекули, тому глибоко проникає в шкіру та діє найефективніше (але її побічний ефект – великий ризик подразнення). Вона стимулює синтез колагену, тому має anti-age ефект, а також ефективно бореться з гіперпігментацією;
- молочна кислота спричиняє менше подразнення, а також має зволожувальний ефект, тому більше підходить для сухої шкіри;
- якщо шкіра дуже чутлива, обирайте полігідроксикислоти, які забезпечують делікатну ексфоліацію.
Вибір ретиноїдів
При виборі засобів з ретиноїдами також існують золоті правила: починати з малих концентрацій (0,01%-0,03% для ретинолу) та вводити їх у догляд поступово та повільно «ретиноловими сходинками».
Зручно, що у професійних брендів ви часто можете знайти цілі лінійки засобів з різною концентрацією ретиноїдів: це дозволяє поступово підвищувати концентрацію і тим самим забезпечувати найкращі результати з мінімальним подразненням для шкіри.
Яку форму обрати?
Ефект від ретиноїдів обумовлює їх активна форма, а саме ретиноєва кислота. Найсильніші засоби з ретиноїдами саме представляють собою ретиноєву кислоту. Але вони відпускаються за рецептом, адже мають багато побічних ефектів. В догляді більш поширені м’які форми ретиноїдів, які перетворюються на ретиноєву кислоту вже ферментними системами нашої шкіри. Вони відрізняються за швидкістю та потужністю своєї дії: чим ближче форма до ретиноєвої кислоти, тим більший ефект можна очікувати, адже кожний етап зменшує потенціал. Наприклад, ретинальдегіду потрібно всього одне перетворення, ретинолу – два.
Звертайте увагу на пакування: ретиноїди можуть бути нестабільними, тому флакон має перешкоджати потраплянню повітря та сонячного світла.
База
Окрім цих активів, необхідно мати якісну базу, що підходить для вашої шкіри: це м’який очищувальний засіб та ефективно зволожувальний крем.
Також пам’ятайте, що використання потужних активів підвищує чутливість шкіри. Тому подбайте про захист і не забувайте завершувати ранковий догляд засобом з SPF. Також дуже бажано використовувати у догляді продукти з антиоксидантами».
Юлія Шопак рекомендує звернути увагу на інгредієнти, що відновлюють поверхню шкіри: сквален, вітамін B5, ніацінамід (вітамін PP аба B3), гіалуронову кислоту, поліглютамінову кислоту, пребіотики, дорогоцінні олії, що містять омега 9 (марули, морінги). Еспертка також додає: «Не варто використовувати занадто високі концентрації кислот, натомість віддавати перевагу сучасним кислотам останнього покоління та ретинолу у новій системі доставки у шкіру. У відновлювальних засобах з оліями обирати лише найкращі за складом олії, що сертифіковані та мають контрольовані схеми постачання, тобто продукти гарної якості».
Редакція та наші експерти підібрали для вас досить безпечні варіанти засобів, які можуть використовуватися в рамках схеми догляду скін-сайклінг. Розпочнемо з засобів для ексфоліації.
Приклади продуктів з різною концентрацією ретинолу для вирішення певних задач, які радить дерматолог.
Для відновлення шкіри рекомендуємо звернути увагу на такі продукти.
Консультація зі спеціалістом
Юлія Шопак зазначає: «В будь-якому випадку треба довіряти підбір цих активних засобів спеціалісту, бо нерозуміння складу та механізму дії може призвести до ускладнень, бо сама по собі схема передбачає найактивніші стимулювальні речовини, що мають складну історію».
Оксана Пашковська також підкреслює: «Замість самостійних експериментів з обличчям, перед тим як спробувати на собі будь-який тренд, варто проконсультуватись зі спеціалістом: він не тільки підкаже, чи підходить це вашій шкірі, а також підбере ефективні (і, головне, безпечні!) засоби саме для вашої шкіри. Для надійного, швидкого результату краще використовувати професійні засоби – вони діють набагато ефективніше».
Фото: freepik.com
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!