Наталя Флюндра, лікар дерматовенеролог, косметолог, засновниця клініки F.Zone
Як виникає оніхомікоз та в чому небезпека
Оніхомікоз – це ураження нігтя, викликане патогенними грибками. Насправді, спори цих грибків є скрізь, вони потрапляють на наші нігті і руки, але для того, щоб розвинувся оніхомікоз, потрібні певні чинники. Це можуть бути порушення кровопостачання (незручне взуття), хронічні захворювання (цукровий діабет, ВІЛ), тривалий прийом антибіотиків.
Перші ознаки і домашнє лікування
Розшарування, ущільнення або, навпаки, виснаження нігтьової пластини, зміна кольору, поява дефектів у вигляді смуг, нерівностей і хвиль, неприємний запах – все це перші ознаки оніхомікозу.
Якщо уражений один ніготь, можна спробувати системні протигрибкові препарати і засоби з фунгіцидною дією. Взуття потрібно регулярно дезінфікувати – в ідеалі ультрафіолетовою лампою.
Якщо оніхомікоз розвинувся на декількох нігтях, то народні та аптечні засоби тут слабо допомагають.
Якщо оніхомікоз не лікувати…
Якщо не лікувати оніхомікоз, ніготь у підсумку повністю руйнується і навіть відшаровується, оголюючи принігтьове ложе. Шкіра поруч з пластинами червоніє і викликає сильний свербіж.
Запущені форми цієї хвороби можуть перерости в мікотичну екзему. Проявляється вона у вигляді висипів на шкірі, бульбашок, мокрими ураженнями і утворенням кірочок.
Сучасні методи лікування
Взагалі це захворювання розвивається дуже повільно, але ще більш повільно і важко воно лікується. Тому відразу скажу, що дуже важливо звернутися до лікаря вчасно – при перших же ознаках. Тим більше, що зараз у лікарів- дерматологів в арсеналі є велика різноманітність методів лікування. А ось якщо затягнути (коли ніготь уражений повністю і медикаментозне лікування не дає позитивних результатів), то пластину піддають хірургічному видаленню.
Для лікування зазвичай призначаються антимікотичні препарати у вигляді таблеток, які діють на організм системно. Саме тому я вибираю більш щадний, але, повірте, не менш ефективний метод – лазерну терапію.
Це не інвазивна процедура, суть її полягає в тому, що під час неї лазерний промінь руйнує грибок у самому корені нігтьової пластини, але при цьому не пошкоджує сам ніготь. Більше того, на відміну від медикаментозного лікування, лазерні методики не шкодять організму і не токсичні. Під час процедури ви відчуваєте лише інтенсивне тепло.
Згодом нігтьова пластина відростає здоровою, але для цього знадобиться пройти курс не менше 3-4 процедур з інтервалом в 1 місяць.
Я віддаю перевагу лазерному апарату нового покоління Fotona. Ця установка широко використовується не тільки в косметології і дерматології, а й в гінекології та хірургії. За свої унікальні можливості апарат двічі отримав премію в галузі інноваційних розробок як найкраща лазерна система, яка використовується в естетичній медицині.
Як уникнути виникнення оніхомікозу? Яких правил безпеки варто дотримуватися? Які є профілактичні методи?
Правила прості, їх, напевно, знає кожен. Перше – це завжди захищати ноги у громадських місцях з підвищеною вологістю: носити взуття у саунах, басейнах, душових кабінах. Друге – ніколи не носіть чуже взуття, особливо на голу ногу. Третє – не забувайте про правила особистої гігієни, регулярний душ з антибактеріальним милом, а також завжди сушіть взуття.
Лікувати, не можна відкладати
Практика показує, що ще нікому не вдавалося домогтися поліпшення, займаючись самолікуванням і застосовуючи народні методи (йод, оцет). Отже, не гайте час і ліпше зверніться до фахівця.
Для діагностики оніхомікозів зазвичай застосовують спеціальні тести на виявлення грибків. Біоматеріал (фрагменти нігтьових пластин) аналізується під мікроскопом у лабораторії. Якщо зараження відбулося і видно нитки міцелію (тіло гриба) – діагноз підтверджується. З результатами цих аналізів можете сміливо звертатися до лікаря- дерматолога, який займеться вашим лікуванням.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!