По суті, всі три Спаси – свята збору врожаю. Це неперехідні православні свята, які щорічно відзначаються в той самий день. Після російського вторгнення 2022 року більшість християнських конфесій України, які користувалися юліанським календарем, перейшли на григоріанський чи новоюліанський календар. Відповідно, дати багатьох свят зрушили на два тижні, і Спаси не виключення.
Медовий Спас 2024: нова дата, традиції
Перший Спас у серпні 2024 року – Медовий (Маковий), або Походження чесних дерев Животворчого Хреста, відзначатимемо 1 серпня, у четвер. У народі свято часто називається Маковея. Медовий Спас також розпочав двотижневий Успенський пост, який триватиме до Успіння Пресвятої Богородиці 15 серпня 2024 року.
Історія свята сягає корінням у стародавній Константинополь (нині Стамбул), коли в місті багато мешканців помирали від смертельних хвороб. Тоді люди дістали частинку хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос, і пронесли Чесне Древо містом, заносячи в кожну оселю, поміщаючи до місцевих водойм. І незабаром мор припинився.
У серпні в Україні дозріває мак, а також збирають перший урожай меду, тому свято називають Медовий, або Маковий, Спас. Друга назва свята Маковей має інше походження. Вважається, що цього дня за відмову поклонятися язичницьким богам були страчені семеро братів-старозавітних мучеників Маккавеїв.
На Медовий (Маковий) Спас у церкві освячують перший зібраний цього року мед, який, за повір’ям, лікує від хвороб. За старих часів до Медового Спасу було заборонено пробувати новий мед. Також до церкви несуть букетики з маковими головками – маковійчики. У складі маковійчиків мають бути 17 трав: чебрець, полин, м’ята, калина, рута, календула, материнка, буркун, вівсяні колоски, тирлич і чорнобривці. Освячені маківки засушують і зберігають у будинку як оберіг до наступного року. Накриваючи святковий стіл, готують страви з маком і медом: шуліки, пироги, млинці, булочки, пряники тощо. Цього дня заборонено працювати на городі, проводити будь-які роботи по дому. Не можна лаятися, навпаки – треба побажати всім миру та добра. За традицією, для зміцнення здоров’я на Медовий (Маковий) Спас заведено купатися у відкритих водоймах. Вважається, що у свято вода має цілющі властивості.
Яблучний Спас у 2024 році: коли, що можна робити
Другий Спас, або Яблучний, 2024 року за новим григоріанським календарем відзначатимемо 6 серпня, у вівторок. За церковним календарем свято називається Преображенням Господнім.
За біблійними оповідями, до тих, що молилися на горі Фавор: Ісуса Христа, Петра, Якова та Івана, звернувся сам Господь зі словами: «Це син мій коханий, його слухайте!» Відома також стара назва свята – Спас на горі.
Символом свята Преображення Господнього вважається яблуко. За асоціацією – це духовний шлях людини: як яблуко з маленького зернятка перетворюється на стиглий плід, так і людина протягом життя наповнюється знаннями, змінюється.
До Яблучного Спасу за старих часів не куштували яблук – спочатку плоди необхідно було освятити в храмі. Окрім яблук, сьогодні освячують виноград, персики, сливи та груші. Вважається, що, відкусивши перший шматочок освяченого яблука, необхідно загадати бажання і воно неодмінно здійсниться. Принесеними з храму плодами пригощають усіх нужденних та хворих. Чим більше роздасте, тим більше вам віддасться за доброту. До святкового столу готують випічку з яблучною начинкою.
У народі говорили: Яблучний Спас на поріг – літа кінець. За старих часів його проводжали гуляннями і застіллями, посиденьками біля вогнища. Молоді дівчата просили у яблуні красу та здоров’я, а на заході сонця розчісували волосся гребенем із яблуні. У свято Преображення відвідують місця поховань, залишаючи на могилі померлих яблуко. За погодою на Яблучний Спас дивилися, якою буде осінь: ясний день – сухою, дощ – холодною і дощовою. Якщо до цього часу листя на деревах вже пожовкло, отже, чекай швидкого похолодання.
Горіховий Спас 2024 року: дата, традиції свята
Третій Спас називають Горіховим, або Хлібним, і відзначатимуть свято 2024 року 15 серпня, у четвер. У православному календарі свято має іншу назву – Перенесення Нерукотворного Образу Спасителя (Спас Нерукотворний).
За переказами, відбиток обличчя Ісуса Христа залишився на убрусі, який він притулив до свого обличчя. Саме з цього зліпка і почали малювати портрети Спасителя. У Біблії також розповідається, що полотно з обличчям Ісуса Христа зцілило від прокази правителя Едеси – царя Авгаря. Після цього випадку у тих краях поширилося православ’я. Убрус, що висів над міськими воротами Едеси, пізніше викупив імператор Костянтин і помістив його в Константинополі у Фароському храмі.
У серпні вже можна збирати горіхи, а також перші врожаї пшениці та жита. Саме тому свято назвали Горіховим, або Хлібним, Спасом.
Святкування Горіхового Спасу не таке масштабне, як Медового чи Яблучного. Господині печуть хліб та випічку зі свіжого борошна й освячують її разом із горіхами у храмі. Також готують горіхову настоянку. Будинок прийнято прикрашати горіховими гілками, адже горіх захищає від навроків та хвороб, а от працювати не заборонено. У минулі часи цього дня влаштовували ярмарки. Найчастіше купували полотно для одягу. Серед традицій – відвідування лазні із використанням горіхових віників. Дівчата ворожили на горіхах: якщо попався стиглий і смачний – це до великого кохання, недозрілий – до важливих новин, а зіпсований і гіркий – до неприємностей.
Вважається, що в один і той самий рік не буває однаково хорошого врожаю і пшениці, і горіхів. Урожайні роки чергуються. «Багато горіхів на Спас – через рік запасешся хліба про запас» – говорить народне прислів’я.
На Горіховий Спас закінчується Успенський піст.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!