Вербна неділя – одне з двонадесятих свят, яке не має конкретної дати (перехідне), оскільки залежить від дати Великодня. У 2024 році Вербна неділя відзначається 28 квітня і є початком Страсного тижня, під час якого християни зосереджуються на стражданнях і хресній смерті Ісуса Христа перед його воскресінням у Великодню ніч.
Вербна неділя: історія свята
Традиційно вербна неділя пов’язана зі спогадом про в’їзд Ісуса Христа до Єрусалиму на віслюку, коли натовпи народу зустрічали його, розстилаючи дорогою одяг та пальмові гілки. Цей епізод описано у Біблії в Євангелії від Матвія (21:1-11), Євангелії від Марка (11:1-11), Євангелії від Луки (19:28-44) та Євангелії від Івана (12:12-19).
Вербна неділя служить нагадуванням про те, що Ісус був прийнятий людьми як цар, який здійснює тріумфальне повернення до Єрусалиму. До цього часу він три роки поневірявся, проповідуючи слово Боже, але ніхто не вірив, що перед ними Спаситель. У Вербну неділю в церкві влаштовують процесії з пальмовими та вербними гілками, на згадку про події, що відбувалися того дня. До слова, дерево вибрано не випадково, адже стародавні юдеї вважали його священним – пальма передає землі магічну силу, а отже, сприяє родючості.
Традиційно у деяких країнах свято має особливі традиції. Наприклад, у деяких місцях Вербну неділю називають Пальмовою неділею і пов’язують із особливими обрядами освячення пальмових гілок. Оскільки християни живуть у природних умовах, де не ростуть тропічні рослини, гілки пальми замінили на вербні, оливкові або розмаринові.
Що можна і не можна робити у Вербну неділю
- Відвідування церкви для участі у богослужіннях та освячення гілочок верби. Їх приносять у будинок напередодні свята, а зранку несуть у храм. Після освячення вербу вважають справді чарівною, їй приписують безліч позитивних властивостей. Освячені гілки тримають у будинку біля ікон, вважається, що вони захищають житло від злих духів, пожеж. Бруньки верби згодовують свійським тваринам, щоб вони не хворіли, те саме роблять люди: щоб залишатися здоровими, з’їдають 9 вербних бруньок. До речі, торішні гілочки не викидають, а спалюють, щоб не спричинити бідність та хвороби, або відносять на могилу до померлого родича.
- Після приходу з церкви близьких прийнято легко постукати гілочками верби по спині, примовляючи: «Не я б’ю, верба б’є!» або «Верба, дай, здоров’я!». Люди вірять, що ритуал допоможе очиститися від наврочення та злих духів, залучити здоров’я, силу й достаток, а жінкам – завагітніти.
- Урочисто Вербну неділю не відзначають, оскільки триває Великий піст. Єдине – послаблення в харчуванні. На столі можуть бути злакові страви, пісна випічка, дозволяється риба і в невеликих кількостях вино. Вся їжа на столі має бути холодною або теплою, але не гарячою.
- Не можна прибирати в будинку, прати, прасувати й шити.
- У Вербну неділю не розчісуються. Вважається, що так можна спричинити неприємності.
- Можна пересаджувати кімнатні рослини – подібні дії допоможуть розбагатіти. За рослиною спостерігають: якщо вона зів’яла, чекайте на фінансові труднощі.
- Спостерігали у Вербну неділю за природою. Так, сухий і теплий день – чекай улітку гарний урожай фруктів та овочів. А ось вітряна погода – до холодного літа.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!