Вінтажні прикраси: як правильно вибирати, носити й доглядати

Вінтажні прикраси – це частинка історії, яка додає образу індивідуальності й витонченості. Але як відрізнити справжню вінтажну річ від підробки, які прикраси зараз у тренді, де краще їх купувати та як доглядати розповідає колекціонерка та вінтажна баєрка.

Марина Федоренко

Марина Федоренко, колекціонерка, вінтажна баєрка, засновниця інстаграм-магазину Vintage Gallery Ua, фешн-експертка

На що звертати увагу при купівлі вінтажних прикрас

Експертка зазначає, що це дуже великий сегмент: є американський вінтаж, французький, італійський, скандинавський тощо. І неможливо бути компетентним у всіх періодах і регіонах, оскільки вони мають свої ознаки.

Я спеціалізуюсь на французькій костюмній біжутерії. Перш за все, щоб визначити оригінальність прикраси, треба мати практичний досвід

Щоб напевне визначити оригінальність прикрас відомих брендів, на які частіше роблять підробки, треба знати історію модного будинку чи ювелірного дому, працювати з архівами, знати, з якими ювелірами співпрацював будинок моди у певний час. Ці знання допомагають визначити оригінальність прикраси. Наприклад, кліпси від Yves Saint Laurent можуть мати різне маркування, різні лапки, і тільки робота з архівами, спілкування з людьми, які працювали у будинку моди у певний час, дають цілісне уявлення. Для визначення автентичності всі деталі важливі: лапки на кліпсі, колір і якість покриття, вага, маркування чи його відсутність, характерні риси, які притаманні певному ювеліру, та безліч інших деталей.

Але є декілька порад:

1) Вінтажні прикраси французьких мануфактур майже завжди мають високу якість. 

2) Покриття у прикрас має бути гарного благородного кольору позолоти, він завжди відповідає дизайнерському задуму. 

3) Звертайте увагу, як деталі зʼєднані між собою у певних брендів, шукайте закономірності.

4) Якщо прикраса має ознаки носіння, це більше говорить про те, що вона справжня, ніж, наприклад, річ без єдиної подряпини, якій 60 років (хоча і таке буває).

5) Звертайте увагу на майстерність виконання, наявність деталей, складних технічних моментів. Це про автентичність. 

Але по-справжньому навчитись розбиратися у прикрасах можливо тільки при постійному занурені у процес. Це непросто.

Вінтажні прикраси

Популярні вінтажні прикраси

Експертка зазначає, що і в Україні, і у світі є диференціація по регіонах. Наприклад, у нас більше цінують 1970-ті -1990-ті, особливо прикраси таких будинків моди, як Yves Saint Laurent, Chanel,  Karl Lagerfeld, Christian Lacroix. У США та в Азії дуже люблять 2000-ті, Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Тьєрі Мюглера, Versace, Roberto Cavalli. 

Можливо, це обумовлено тим, що у нас вінтаж набув популярності років п’ять тому, а на Заході, в США та Азії він був актуальний весь час, і вони вже на іншому рівні осмислення та хочуть чогось ще більш невідомого й епатажного

Також на вибір прикрас впливають кумири. Більшість сучасних зірок захоплювались Брітні Спірс, Періс Гілтон і Space Girls. Тому епоха 1990-х-2000-х для них цікавіша.

Вінтажні прикраси

Де найкраще купувати вінтажні прикраси

Експертка віддає перевагу особистим контактам, оскільки їй важливо знати продавця, бути впевненою, що він розбирається у своїй справі, бачити річ, особливо, коли мова йде про дорогі рідкісні подіумні прикраси. 

Я купувала декілька разів на ресейл-платформах і мала негативний досвід. Тому для себе залишаю опцію особистого контакту. Дуже люблю антикварні маркети, це особлива атмосфера і відчуття полювання, перевірка на вдачу. Але напевне знаю, що там я не знайду щось дійсно вартого уваги, наприклад, рідкісну брошку з подіуму чи прикрасу колекційного формату. Тут треба вже мати особисті звʼязки і аукціони. Якщо мова йде про прикраси вартістю близько 50 євро, то тут можна і не думати сильно, але якщо річ про тисячі євро, то я хочу бути впевненою

В Україні наразі стала досить популярна професія «вінтажний баєр», і, як на мене, це чудово, бо експерт бере відповідальність за вашу покупку. Але справжніх фахівців не так багато. Завдяки ним у вас є можливість купувати вінтажні прикраси не виходячи з дому без ризиків, і це класно. Але ж якщо ви любити самостійно полювати за вінтажною красою і маєте певний досвід і розуміння, то вінтаж можливо і потрібно купляти повсюди.

Вінтажні прикраси

Вартість вінтажних прикрас

На вартість вінтажних прикрас впливають багато факторів:

  1. Чим відоміший будинок моди, дизайнер, ювелір, тим вірогідніше, що вартість буде вище. 
  2. Наявність або відсутність клейма.
  3. Чи зʼявлялась певна річ на подіумі або у пресі. Які моделі презентували цю річ. 
  4. Чи носили цю прикраси селебрітіс минулого або сучасності.
  5. Чи зустрічається прикраса у каталогах. 
  6. Дизайн.
  7. Особиста значимість прикраси. Наприклад, коли певна річ була дуже цінною людині і вона не може її відпустити задарма. Експертка згадує, як купувала прикрасу для себе, прайс був підвищений, але річ була рідкісна. Пані сказала, що ці кліпси подарував їй чоловік на 15 років спільного життя, тож вони для неї були цінні. 
  8. Стан речі. 
  9. Тираж речі: чим менший, тим дорожча вартість.

Цей список можна продовжувати. Але напевне можу сказати, що вінтаж у середньому за рік подорожчає на 20-30%.

Вінтажні прикраси

Як носити вінтажні прикраси

Експертка обирає для себе французький вінтаж, оскільки ці прикраси виглядають дуже сучасно. Вона наголошує, що не є стилісткою і спирається тільки на свій смак, коли збирає певний образ. 

Тут немає певних правил. Я знаю жінок, які так круто створюють складні образи, де багато  вінтажних прикрас, де активний за кольором і кроєм одяг, і у них це виглядає дуже сучасно і цікаво. Я ношу більш класично, якщо активний одяг, то прикраси з меншим градусом, і навпаки

Експертка віддає перевагу масивним, яскравим і акцентним прикрасам, які ідеальні для поєднання з чистими і зрозумілими лініями та монохромними образами. 

У всьому треба мати золоту середину. Особливо коли і одяг, і прикраси, і взуття вінтажні, можна йти вже в певний ретростиль, але якщо ви хочете виглядати сучасно, то має бути баланс. Наприклад, сучасний брючний костюм, вінтажні прикраси і сумка, сучасні підбори і зачіска.

Вінтажні прикраси

Базові вінтажні прикраси, які варто мати у своїй колекції 

Марина радить звернути увагу на кліпси. Якщо ви будете мати декілька вінтажних кліпсів різного дизайну, то ви завжди будете у центрі уваги і ваша звичайна біла сорочка щоразу буде виглядати по-іншому. Уявіть, що зранку ви одягаєте білу сорочку і базові кліпси з перлами, наприклад, а другу пару, більш масивну, можливо, з кристалами, кидаєте в сумочку. Ввечері після роботи міняєте їх, додаєте червону помаду і йдете у ресторан на побачення.

Також я раджу мати у ювелірному гардеробі ідеальну для вас брошку. Вінтажну брошку ви завжди можете додати на лацкан жакету, сорочки чи светра, одягти її як чокер і використовувати як зажим, якщо потрібно зробити ефект драпірування, наприклад

Зараз брошки – це тренд. Вінтажна брошка завжди порадує вас якістю і оригінальністю дизайну. За допомогою аксесуарів ви завжди зможете створювати різні луки з однакових речей. 

Вінтажні прикраси

Зберігання вінтажних прикрас

Вінтажні прикраси дуже якісні і прослужать вам багато років, якщо ви будете дотримуватись декількох правил. 

  1. Зберігайте прикраси окремо одна від одної. Використовуйте мішечки чи спеціальні бокси. 
  2. Не зберігайте прикраси у вологих приміщеннях (ванна кімната).
  3. Не зберігайте прикраси у місцях з прямим попаданням сонячних променів.
  4. Уникайте контакту прикрас з парфумами, кремами чи шкірою у спекотну пору року (наприклад, якщо дуже спекотно і ви плануєте цілий день бути на вулиці, краще не одягати кольє, бо воно може залишити сліди реакції металу зі шкірою).
  5. Якщо ви берете прикраси у подорож, потрібно перевозити їх тільки у щільній коробці, щоб не придавити і не пошкодити прикраси. 

Це основні правила, яких краще дотримуватись. Але багато залежить від людини. Експертка зазначає, що носить свої прикраси круглий рік: і на пляж, і в гори, але дотримується вказаних правил.

Вінтажні прикраси

Догляд за вінтажними прикрасами

Марина розповідає, що якщо до неї потрапляє прикраса у гарному стані, вона протирає її спиртом та надягає нові насадки на кліпси. 

Якщо це прикраса з паттіною (це окислювальна реакція металу, зеленуватого кольору. Це, до речі, гарний знак того, що у вас, скоріш за все, справжній вінтаж) і якщо вона мені не заважає, я її не видаляю взагалі

Але паттіну легко прибрати мʼякою тканиною з додаванням лимонного соку. Потім промити водою і висушити. Натирання прикрас мʼякою тканиною повертає їм блиск.

Стосовно матеріалів, Марина має справу з позолотою і, частіше за все, зі штучними перлами. Всі прикраси головне правильно зберігати, і тоді нічого не потрібно робити спеціально. Більшість прикрас можна промити водою та натерти, але не треба цього робити часто. Це первинна процедура, коли ви отримали прикрасу у не дуже гарному стані. 

Мої клієнти завжди отримують прикраси вже після чищення.

Вінтажні прикраси

Фото: Марина Федоренко

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також