Навряд чи ви чули такі медичні терміни, як ангулярний хейліт, ангулярний стоматит, ангуліт. А от про заїди точно знає ледь не кожен із нас. Почервоніння й незначні набряки в куточках рота, які вкриваються кірочками, тріскаються і кровоточать, — це і є заїди. Вони заважають їсти, та й зовнішньо це виглядає негарно, особливо якщо сухість і відчуття печіння із кутиків рота розкидається по всьому периметру губ.
Заїда може прийти в наше життя як на декілька днів і безслідно зникнути, так і оселитися на губах на роки. То що робити? Чекати, доки неприємний симптом мине сам собою? У жодному разі! Порушення цілісності шкіри чи слизових оболонок шкіри є вхідними воротами для вірусів та бактерій. Також заїди можуть бути тривожним сигналом від вашого організму, що з ним щось не так.
Заїди в куточках рота: чим небезпечні
Дарія Воробчук, лікарка-дерматовенерологиня МЦ «Євролаб»
«Заїди можуть бути як механічного характеру (наприклад, після візиту до стоматолога та інтенсивного використання інструментів), бактеріальної природи (найчастіше стрептококової), так і грибкової (дріжджові грибки роду кандіда) чи вірусної (герметична інфекція). Якщо стан шкіри вас непокоїть, найкращим рішенням є візит до лікаря-дерматолога. Адже чим швидше буде правильно встановлений діагноз і призначене лікування, тим легший перебіг захворювання та скоріше одужання. Не варто ризикувати здоровʼям та красою, займаючись самолікуванням. Гостру форму захворювання легше вилікувати, попередивши цим перехід хвороби в хронічний стан».
Причини виникнення заїд
Надмірне слиновиділення
Велика кількість слини в куточках рота може з’являтися із багатьох причин. Це і банальна звичка часто облизувати губи (особливо на вітрі й морозі), і дихання ротом через забитий ніс, а також часте куріння тощо. Надлишок вологи плюс завжди оптимальна температура — ідеальне середовище для розмноження бактерій, надмірна кількість яких і є причиною виникнення заїди. Прослідкуйте за собою, не допускайте збирання вологи на губах. Якщо ситуація вам непідвладна і врегулювати виділення слини неможливо, наприклад, через носіння брекетів, зубних протезів або у вас патологічний прикус, візьміть за звичку раз на декілька годин витирати серветкою кутики губ, щоб видалити залишки слини. Так ви позбудетеся причини появи заїди.
Переохолодження
З тріщинками в куточках рота — заїдами — є особливий ризик зіткнутися у холодну пору року. Річ у тім, що шкіра губ має найменшу товщину в усьому організмі! Тому при зниженні температури зовнішнього середовища губи стають дуже чутливими, ми спостерігаємо втрату вологості, сухість і тріщини поверхні губ.
Дефіцит вітамінів, ослаблення організму
Поява заїд може свідчити про дефіцит вітамінів групи А, В чи Е, мікро- і макроелементів, при залізодефіцитних станах чи деяких ендокринних порушеннях і хронічних захворюваннях. Також заїда може виникати через підвищену температуру тіла й застуду, ослаблення імунітету. Якщо разом із заїдою у вас з’являються супутні симптоми, такі як слабкість, сонливість або біль, звертайтеся до лікаря-дерматолога та інших спеціалістів. Лише комплексний підхід дозволить виявити порушення та відкоригувати їх.
Грибкова інфекція
Часто заїда з’являється через грибкову інфекцію. Зазвичай вона потрапляє на ніжну зону куточків губ через брудні предмети особистої гігієни, посуд та столові прибори, немиті овочі й фрукти. Також грибком нерідко заражаються ті, хто має звичку гризти нігті (саме в цій зоні живе найбільша кількість бактерій) або тягнути до рота олівці, ручки під час роботи. Використання чужої помади або тестерів косметики у крамницях також можуть стати причинами подразнень. Ще одна неочевидна причина розмноження грибкової інфекції — покусування губ, яке спричиняє мікротріщини. Власне через них у шкіру можуть потрапити шкідливі мікроорганізми і спровокувати розвиток хвороби.
Важливий нюанс для солодкоїжок: грибки, які провокують заїди (і не тільки їх), живляться цукром. Тобто якщо ви вживаєте велику кількість солодощів, подразнення розвиватимуться значно інтенсивніше.
Бактеріальна та вірусна інфекція
Причиною появи заїди може бути вірусна інфекція, наприклад, вірус герпесу. Для бактеріальної заїди, яку найчастіше провокують стрептококи, характерне утворення жовтувато-червоної скоринки. При бактеріальному ангуліті можуть з’являтися пустули та скупчення гною.
Алергічна реакція
Заїда може бути реакцією організму на зовнішні подразники. Спричиняти її появу може косметика або засоби для догляду за ротовою порожниною, наприклад, зубна паста з фтором, ополіскувачі з екстрактом м’яти або вмістом інших агресивних компонентів. Сприяти подразненню у куточках губ можуть засоби, що містять такі компоненти, як ментол чи екстракт червоного перцю. Навіть носіння медичної маски здатне спровокувати появу заїди.
Як позбутися заїди в куточках рота
Ускладнення кутового хейліту, які зазвичай виникають при відсутньому або несвоєчасному лікуванні, передбачають рубцювання, стоншення, зміну кольору шкіри або атрофію уражених тканин.
«Перша допомога при появі заїди — це обробка місця ураження безспиртовими антисептиками, такими як хлоргексидин чи октенісепт, а також використання цинковмісних кремів, що сприятиме загоєнню заїди. Але якщо протягом двох-трьох днів видиме покращення не спостерігається, варто звернутися по медичну допомогу», — радить Дарія Воробчук.
Якщо у вас є підозри, що заїду спричинила грибкова інфекція, важливо звернутися до лікаря і пройти медичне обстеження. Для того, аби зменшити прояви захворювання, варто відмовитися від застосування косметичних засобів для обличчя, які містять парафін, лаурилсульфат натрію, ізопропілміристат, а також штучні ароматизатори та консерванти. Під час лікування заїди не замасковуйте тріщини в куточках рота, наприклад, тональними засобами.
Профілактика появи заїд
«Зволоження шкіри губ натуральними бальзамами чи кремами, наприклад, із олією ши у складі, а також уникання дотиків брудними руками, контроль стану зубів та ротової порожнини й загального стану здоровʼя забезпечать якісну профілактику заїд», — зауважує дерматологиня.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!