Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

З тріщинками в кутиках рота — заїдами — є особливий ризик зіткнутися в холодну пору року. Розберемося, чому з’являються заїди і як їх лікувати.

Ангулярний хейліт, ангулярний стоматит, ангуліт або просто заїда — одне з найбільш поширених захворювань. Почервоніння й незначні набряки в куточках рота, які вкриваються кірочками, тріскаються і кровоточать, з’являлися у кожного з нас. Прикро те, що разом із зовнішнім виглядом проблема часто псує нам і якість життя: заїда спричиняє фізичний дискомфорт, біль під час прийому їжі, а інколи навіть є причиною металевого присмаку в роті. Часто сухість і відчуття печіння з кутиків рота розкидається по всьому периметру губ — це також один із симптомів заїди.

Заїда може прийти в наше життя як на декілька днів і безслідно зникнути, так і поселитися на губах на роки. Чому так трапляється? Розберімося, що спричиняє ангуліт і якими методами фахівці радять його позбуватися.

Чому з’являються заїди в куточках рота

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Надмірне виділення слини

Куточки рота — зона, у якій шкіра набагато тонша і вразливіша, ніж на решті обличчя. Якщо в них назбирується надлишок слини (вологи), плюс завжди підтримується оптимальна температура, отримуємо ідеальне середовище для розмноження бактерій. А надмірна кількість шкідливих мікроорганізмів, власне, і є причиною виникнення заїди. Надмірна кількість слини в кутиках рота може з’являтися з багатьох причин. Це і банальна звичка часто облизувати губи (особливо на вітрі й морозі), і дихання ротом через забитий ніс, а також часте куріння тощо. От і маємо першу низку причин, чому в куточках рота з’являються подразнення та тріщинки.

Якщо ви помічаєте, що у вас завжди вологі кутики губ, прослідкуйте за собою й постарайтеся виявити ритуали, які можуть це спричиняти. Якщо ситуація вам непідвладна і врегулювати виділення слини неможливо, наприклад, ви носите брекети, зубні протези або у вас патологічний прикус, візьміть за звичку раз на декілька годин витирати серветкою кутики губ, щоб видалити залишки слини. Так ви позбудетеся причини появи заїди.

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Ослаблений імунітет та хвороби

Заїда може бути сигналом про збій в імунній системі. Під впливом зовнішніх подразників і нестачі корисних речовин (особливо вітамінів групи В, цинку та заліза), у холодний сезон наш організм може ослаблюватися. Відтак у зону куточків рота не надходять необхідні речовини для живлення й захисту і в ній розмножуються шкідливі бактерії та виникають запальні процеси.

Якщо разом із заїдою у вас виникають супутні симптоми, такі як слабкість, сонливість або біль — займіться своїм раціоном та перегляньте спосіб життя. У більшості випадків зміна дієти  допомагає позбутися заїди.

Іноді тріщини в куточках з’являються разом із цукровим діабетом, захворюваннями печінки, анемією й гіповітамінозом. Також заїда може виникати через підвищену температуру тіла й застудні захворювання.

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Грибкова інфекція

Дослідження показують, що дуже часто заїда з’являється через грибкову інфекцію. Зазвичай вона потрапляє на ніжну зону кутиків губ через брудні предмети особистої гігієни, посуд та столові прибори, немиті овочі та фрукти. Також грибком часто заражаються ті, хто має звичку гризти нігті (саме в цій зоні живе найбільша кількість бактерій) або тягнути до рота олівці, ручки під час роботи. Використання чужої помади або тестерів косметики у крамницях також можуть стати причинами подразнень. Ще одна неочевидна причина розмноження грибкової інфекції — покусування губ, яке спричиняє мікротріщинки. Власне через них у шкіру можуть потрапити шкідливі мікроорганізми і спровокувати розвиток хвороби.

Важливий нюанс: грибки, які провокують заїди (і не тільки), живляться цукром. Якщо ви їсте велику кількість солодощів, подразнення розвиватимуться значно інтенсивніше.

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Алергічна реакція

Заїда може бути реакцією організму на зовнішні подразники. Найчастіше шкіра реагує почервоніннями та тріщинками на сильне переохолодження взимку. Крім того, спричиняти ангуліт може косметика або засоби для догляду за ротовою порожниною. Дуже часто шкіру подразнює зубна паста з фтором, ополіскувачі для ротової порожнини з екстрактом м’яти або вмістом інших агресивних компонентів. Якщо говорити про декоративну косметику, то подразнювати кутики губ можуть засоби, що містять компоненти для збільшення об’єму губ: ментол, екстракт червоного перцю тощо.

Після введення карантинних норм до причин появи заїди додалося також носіння брудної медичної маски. Не забувайте, що одноразові засоби індивідуального захисту важливо регулярно змінювати, а чисті зберігати в сухому й чистому місці.

Як лікувати заїди в куточках рота

Заїди в кутиках рота: чому з’являються і як лікувати

Перш ніж лікувати заїду, важливо розібратися з причиною її появи.

Якщо це бактерії (більшість випадків), тоді варто використовувати креми з антисептичною та антимікробною дією. Такі препарати можна придбати в аптеці без рецепта. Якщо у вас є підозри, що заїду спричинила грибкова інфекція, важливо звернутися до лікаря і пройти медичне обстеження. Для того, аби зменшити прояви захворювання перед консультацією з фахівцем, варто відмовитися від застосування косметичних засобів для обличчя, які містять парафін, лаурилсульфат натрію, ароматизатори з корицею, ізопропілміристат тощо. Фахівці також радять уникати штучних ароматизаторів і консервантів.

Під час лікування заїд для зволоження губ важливо використовувати натуральні засоби. Чудово підійде чиста олія ши, адже за консистенцією вона нагадує бальзам, проте не містить жодних домішок, які можуть спричиняти алергію.

Жінкам важливо пам’ятати: у жодному випадку не намагайтеся приховати тріщини в куточках рота тональними засобами, адже це може погіршити ситуацію.

Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також