Вибираємо косметику з вітаміном С

Від підказок, як знайти найефективніший різновид вітаміну С, про його правильну концентрацію та рівень pH до правил зберігання й секретів суміщення з іншими засобами для догляду.

Користь цього інгредієнта складно переоцінити: вітамін С здатний вирівняти тон, повернути шкірі сяйво, розгладити зморшки, позбавити від пігментних плям і запобігти їх появі в майбутньому. Але далеко не всі засоби з догляду з цим компонентом у складі однаково ефективні, − все про те, як вибрати найкращі з них, дізналася Маша Тищенко.

При всіх своїх перевагах у вітаміну С є один істотний недолік − цей компонент дуже нестабільний і легко руйнується в зовнішньому середовищі. Це означає, що для виконання заявлених функцій формули повинні відповідати певним вимогам: «Існують кілька факторів, що впливають на стійкість вітаміну С: рівень pH, температура, присутність кисню, вплив ультрафіолету тощо, − розповідає лікар-косметолог, національний тренер космецевтичного бренду Medik8 і практикуючий фахівець мережі салонів краси «КАФО» Анна Сталенная. − Стабілізація вітаміну С вимагає значних витрат, тому перше, на що варто звернути увагу − це ціна. Як правило, дешеві засоби з догляду містять або низьку концентрацію вітаміну С, або її нестабільну форму, а значить, не здатні виконати заявлені функції». Друга необхідна умова ефективності засобів − правильна упаковка: «Вибирайте сироватки в ємностях із темного скла, а креми − в герметичних банках із помпою-дозатором, − радить Ганна. − Це дозволить зберегти властивості формули на весь термін використання засобу з догляду».

Краща косметика з вітаміном С

Вибираємо косметику з вітаміном С

На думку Анни, найбільш придатною формою засобу з вітаміном С є сироватка: «На відміну від кремів, більшість сироваток взагалі не містять воду (або містять мінімальну її кількість), яка робить формулу менш стабільною й вимагає додаткових заходів для підтримки стійкості активного компонента, − пояснює Анна. − До того ж, сироватки містять максимальну концентрацію вітаміну С у складі. Для того, щоб проникнути в дерму й впливати на процеси в глибоких шарах шкіри, концентрація вітаміну С повинна бути вища за 12%, але при цьому не перевищувати 20%: «У такому разі формули погано вбираються шкірою й можуть викликати роздратування», − каже Анна, додаючи, що не менш важливим є рівень рН і наявність додаткових інгредієнтів у складі: «Оптимальний рівень pH для сироваток і кремів із вітаміном с – 3−3,5, − продовжує Анна. − Вітамін С − це кислота, а значить при pH нижче 3-х він буде викликати роздратування шкіри, а при рівні pH вище 7-ми − втратить стабільність і втратить свої корисні властивості». Шукайте формули з додатковими антиоксидантами й стабілізуючими речовинами в складі, такими як вітаміни А, Е, L-глутатіон і ферулова кислота, − вони не тільки збережуть стійкість вітаміну С, але й подвоять його ефективність, а також посилять сонцезахисні властивості засобу з догляду. Крім того, для отримання максимального результату від засобів із вітаміном С варто виключити компоненти, що нівелюють його вплив: «Уникайте одночасного використання коштів із цим інгредієнтом і формул, до складу яких входять іони металів, хелати  домішки газів (такі, як кисень і азот), − вони знижують активність вітаміну С, − пояснює Анна. Хелати або хелатні сполуки являють собою з’єднання металу з органічними речовинами, завдяки яким мікроелемент проникає через клітинні мембрани, найпоширеніші з них шукайте за такими назвами: ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Trisodium EDTA, Chromium Chelate, Copper Chelate, Iron Chelate, Potassium Chelate, Zinc Chelate, Gold Chelate.

При виборі сироватки або крему зверніть увагу на форму вітаміну С у складі, − вона варіюється в залежності від текстури засобу. Наприклад, кращим варіантом для легких рідких сироваток, гелів, лосьйонів і тоніків буде водорозчинна форма цього інгредієнта − L-аскорбінова кислота (L-ascorbic acid, LAA): «Це найактивніша форма вітаміну С, ефективність якої підтверджена безліччю досліджень, − пояснює Ганна. − Тим, хто вважає за краще формули на основі олій, підходять засоби на основі жиророзчинної форми вітаміну С − тетрагексілдеціл аскорбата (Tetrahexyldecyl ascorbate)». Детальніше про властивості цих варіантів і їх аналогах читайте нижче.

Водорозчинні форми вітаміну С

Найефективнішою формою вітаміну С є L-аскорбінова кислота (L-ascorbic acid, LAA). Вона володіє потужними антиоксидантними властивостями, загоює мікротравми, зволожує, а головне − сприяє синтезу колагену й уповільнює процеси глікації (однієї з головних причин старіння) в шкірі. До того ж, при контакті зі шкірою L-аскорбінова кислота виконує функції пілінгу: вирівнює тон обличчя й відмінно справляється з проблемами пігментації та шрамів постакне. Єдиний недолік цієї форми вітаміну С − в її нестабільності, а значить легко руйнується при контакті зі світлом, киснем і теплом. Крім того, працює ця форма тільки при низькому рівні рН − не вище 3,5.

Інша водорозчинна форма вітаміну С − аскорбіл фосфат натрію (Sodium Ascorbyl Phosphate, SAP) − відрізняється більш високим рівнем стабільності й застосовується в терапії вугрової висипки і, подібно до L-аскорбінової кислоти, зволожує шкіру та бере участь у синтезі колагену. Але, на думку Анни, косметичні засоби часто містять занадто низьку його концентрацію, що робить формули з цим компонентом недостатньо ефективними.

Найменш «примхливим» різновидом водорозчинного вітаміну С вважається аскорбіл фосфат магнію (Magnesium ascorbyl phosphate, МАР) − він здатний зберігати свої властивості при рівні рН аж до 7-ми, виконує свої функції в концентрації від 5% і перетворюється на активну форму безпосередньо при нанесенні на шкіру. До того ж, ця форма практично не викликає роздратування, а значить, підходить навіть для дуже чутливої ​​шкіри. Але, на відміну від аналогічних форм вітаміну С, аскорбіл фосфат магнію не захищає шкіру від дії сонячних променів (у всякому разі, даних про зворотне поки що немає).

Вибираємо косметику з вітаміном С

Жиророзчинні форми вітаміну С

Тим, хто вважає за кращі формули на основі олій, варто звернути увагу на жиророзчинні форми вітаміну С: тетрагексилдецил аскорбат (Tetrahexyldecyl ascorbate) і L-аскорбіл-пальмітат (L-ascorbyl palmitate). Обидва інгредієнти переходять до активної форми при нанесенні на шкіру та відрізняються високим рівнем стійкості: «Тетрагексилдецил аскорбат продовжує діяти навіть після нагрівання й контакту з киснем», − каже Анна. − Він має сильні антиоксидантні властивості, стимулює синтез колагену, позбавляє від пігментації, зволожує, освіжає шкіру та надає їй сяйва». При цьому, він дуже м’яко впливає на шкіру, не викликаючи роздратування. Другий варіант − L-аскорбіл-пальмітат − вважається менш ефективним, але також добре зволожує шкіру.

Зберігання коштів з вітаміном С

Для того, щоб сироватка або крем з вітаміном С прослужили максимально довго, дотримуйтесь цих правил:

  • Сироватки з вітаміном С зберігайте в тарі з темного скла з щільно закритою кришкою (і, бажано, в прохолодному місці).
  • Використовуйте попередньо очищений аплікатор при кожному використанні, якщо упаковка засобу не доповнена помпою-дозатором: «Не опускайте піпетку назад до ємності із засобом після контакту зі шкірою, це може занести до нього бактерії та сприяти окисленню формули, − рекомендує Ганна. − Не перевертайте піпетку, потрапляння сироватки на ковпачок може викликати реакцію з гумою і, як наслідок, стати причиною появи неприємного запаху».
  • Як і будь-який інший засіб із догляду, сироватки й креми з вітаміном С мають термін придатності. У випадку з цим інгредієнтом особливо важливо перевіряти дату, зазначену на упаковці: «Після закінчення терміну придатності сироватки й креми не тільки перестають приносити користь, але й можуть завдати шкоди шкірі, − каже Анна. − А точніше, викликати алергічну реакцію, посилити негативний вплив вільних радикалів, прискорити окислювальні процеси і передчасне старіння шкіри».

Анна Сталенна

Анна Сталенна, лікарка-косметолог, національна тренерка космецевтичного бренду Medik8 і практикуюча фахівчиня мережі салонів краси «КАФО»

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shutterstock