Ін’єкції ботулотоксину широко використовуються не тільки в естетичній косметології, а й в лікуванні багатьох захворювань, в тому числі і для лікування певних захворювань у дітей. Проте навколо цього препарату існує безліч чуток не тільки про його користь, але і про шкоду. Спочатку ботулотоксин призначався для медичного застосування, а не для вирішення естетичних проблем. Перед тим, як використовувати ботулінічний токсин широко, було проведено велику кількість досліджень, які довели безпеку його застосування. У разі нанесення шкоди здоров’ю ботулотоксин не з’явився б як окрема процедура в клініках краси, оскільки безпека пацієнтів стоїть на першому місці. Дізнаємося більше про користь і шкоду ботулотоксину у лікаря-косметолога.
Тищенко Дарина, лікар-дерматолог косметолог, член української асоціації лікарів дерматовенерологів косметологів (УАВДК)
Що таке ботулотоксин
Ботулінічний токсин – це сильна отрута, яка в мікродозах і косметичних цілях здатна розслабити лицьові м’язи шляхом їх паралізації. В результаті його застосування розгладжуються мімічні зморшки, які утворюються через зайву активність. Після процедури омолоджувальний ефект зберігається протягом 6-7 місяців. Цей момент залежить від індивідуальних особливостей організму і міміки людини. На рухомих ділянках препарат може розсмоктуватися швидше. Наступні ін’єкції використовуються для продовження ефекту від процедури, таким чином збільшується омолоджувальна дія майже до року.
Показання та принцип дії ботулотоксину
Ботулотоксин типу А блокує передачу нервових сигналів, за рахунок чого м’язи перестають скорочуватися і розслабляються. Розслаблення гіперактивних м’язів призводить до зникнення зморшок і складок. Крім цього, в період дії ботулотоксину формуються позитивні звички: людина перестає хмуритися, морщитися, гримасувати.
Ін’єкції ботулотоксину показані для усунення мімічних зморшок, наприклад, у зоні чола, міжбрів’я, навколо очей, носа. Крім цього, його ін’єкції сприяють усуненню гіпертонусу м’язів нижньої третини обличчя й поліпшенню його овалу. Сьогодні не тільки дівчата, а й чоловіки проходять процедуру ботулотоксину для вирішення проблеми гіпергідрозу, оскільки він ефективно допомагає боротися з пітливістю. Також препарат застосовується для лікування розацеа, рубців і мігрені.
У ботулотоксину безліч показань не тільки в естетичній косметології. Його також використовують в терапевтичних цілях, наприклад, в офтальмології (блефароспазм, страбізм), неврології (хронічна мігрень), при дитячому церебральному паралічі, дисфункції сечового міхура, цервікальній дистонії.
Безпека ін’єкцій ботулотоксину
Безпека ін’єкцій ботулотоксину забезпечується за рахунок допустимих терапевтичних дозувань і точкового введення. Клінічні дослідження, база доказової медицини та застосування у дітей служать додатковим підтвердженням безпеки методу.
Крім цього, при введенні правильної, відповідної проблемі і зоні, дозі ботулотоксин не накопичується в тканинах. У цьому випадку я б рекомендувала ретельно вибирати фахівця для проведення такої процедури. У першу чергу в косметолога повинна бути медична освіта. Оскільки ми працюємо не просто зі шкірою, тут потрібно добре знати анатомію, щоб не зачепити, наприклад, лицьові нерви. Крім цього, важливо додаткове навчання щодо застосування ін’єкцій ботулотоксину в своїй практиці.
Перед проведенням ін’єкцій лікар повинен провести консультацію і виключити протипоказання. Серед них основні:
- лактація і вагітність;
- онкологія;
- епілепсія;
- хронічні захворювання у стадії загострення;
- запальний процес в місці передбачуваної ін’єкції;
- гостра фаза інфекційних захворювань.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!