Лікарка-дерматологиня, к.м.н. з Казахстану Порвіна Хамраева з особистої практики знає, як вилікувати акне, використовуючи системні ретиноїди і мікробіом-дружню терапію шкіри. Ми задали Порвіні важливі питання про мікробіом, його зв’язку з акне, розібрали різні стратегії, які допомагають вилікувати акне, і дізналися, що для успішного лікування цієї хвороби варто заручитися допомогою психолога.
Про мікробіом: що це і чому він важливий
Давайте позначимо поняття мікробіома. Що це таке? З чого складається? І яка його роль?
Сьогодні вважається, що наша шкіра складається не з п’яти загальноприйнятих шарів. Є ще шостий шар, який є досить актуальним і виконує масу корисних функцій. Його називають мікробіомом шкіри. Це «зоопарк», конгломерат живих мікробактерії, найпростіших, в тому числі грибкових, які населяють нашу шкіру.
Мікробом шкіри виконує приблизно ту ж функцію, що і мікробіом кишечника. Бере участь в регуляції обмінних процесів. Виконує навіть такі процеси синтезу в клітинах, які сьогодні є досить сучасними. Тобто їх відкрили буквально недавно. І вони, до речі, допомогли відповісти на питання, які якийсь час турбували косметологів, дерматологів. За останні 10-15 років завдяки дослідженням мікробіома методи догляду, терапії і косметології удосконалювалися. Мікробом відкрив нам ще одну таємницю про стани шкіри.
У мікробіома шкіри є поняття такого ж стану, як і в кишечнику. Це дисбіоз мікробіома шкіри, який в разі його порушення, призводить до запальних проявів та захворювань. Починаючи від дерматитів різної етиології і закінчуючи акне. Тому завдання сучасної косметології та дерматології – оздоровити мікробіом шкіри.
Багато хто дискутують: чи є зв’язок з кишечником? Наскільки кишечник впливає на мікробіом шкіри?
Мікробом кишечника має своє значення в якихось процесах імунної або алергічної реакції, які протікають в шкірі. Проте поки що не доведений зв’язок мікробіома кишечника з мікробіомом шкіри. Мікробіом шкіри знаходиться на більш поверхневому рівні, і він виконує трошки інші функції, які не пов’язані безпосередньо з мікробіомом кишечника.
З кишечником розібралися. Що ще впливає на мікробіом шкіри?
На мікробіом шкіри впливає дуже багато факторів. По-перше, в яких умовах ми проживаємо (екологія, навколишні фактори тощо). По-друге, як часто відчуваємо стреси. По-третє, як ми доглядаємо за шкірою (і доглядальні процедури, і щоденна рутина). Дуже важливе значення мають модні сьогодні процедури: дуже мало хто зі споживачів, пацієнтів, навіть самих лікарів-косметологів і лікарів-естетистів, приділяють належну увагу тому, що всі ці новомодні і широко рекламовані процедури, такі як пілінги, дермабразії, досить агресивні. І для мікробіома в тому числі. Саме тому здоровий мікробіом вкрай важливий. Якщо у людини він в порядку, то в принципі мало потребує якоїсь агресивної косметичної корекції.
Умивання теж важливо для мікробіома. Чим ми вмиваємося і як. Делікатне умивання не шкодить нашому мікробів. Хоча ще років 30-40 тому вважалося, що шкіру потрібно мити до скрипу і обов’язково лужним милом. Раніше ми більше уваги приділяли стерильності. Використовували різні антибактеріальні засоби не тільки для рук, але і для шкіри обличчя, тіла. Вважалося нормальним її протирати спиртовими або спиртовмісними засобами. Завдяки науці сьогодні ми переконалися, що це було помилкою. Світ йде до того, що потрібно берегти те, що нам дано природою.
Як оздоровлювати мікробіом шкіри?
Якщо мікробіом порушений, тоді необхідно використовувати особливий клас засобів – мікробіом «співдружніх», мікробіом-friendly, який з’явився в світлі останніх косметологічних тенденцій. Вони дуже делікатно відносяться до мікробіому шкіри і не пошкоджують його. У них є інгредієнти, які виконують роль підгодівлі мікробіома. Наприклад, пребіотики. Якщо ми відновимо баланс між правильними бактеріями і патогенними, а нам потрібні і ті, й інші (не варто позбавлятися від патогенної мікрофлори), результат не змусить себе довго чекати. Ви отримаєте здорову шкіру.
Якщо ж ми говоримо про пошкоджений мікробіом, тоді тут потрібно враховувати стан пошкоджень. Знати, що за цим стоїть і йти до оздоровлення шкіри кількома шляхами. Це повинні бути і рекомендації лікаря-дерматолога, і рекомендації косметолога, який дасть правильний напрямок для догляду за пошкодженою шкірою.
Як виявити цей баланс флори в мікробіомі? Потрібні аналізи?
Якщо фахівець грамотний, майстер своєї справи, найчастіше це досить просто визначається візуально, при первинному огляді. Не потрібно здавати якісь аналізи, якщо процеси нескладні, не занедбані: вони не вимагають додаткових засобів для постановки діагнозу.
Якщо пацієнт скаржиться на сухість, явні почервоніння, виражену чутливість шкіри (часто звучить фраза на прийомі у косметолога: «що б не нанесла, моя шкіра реагує»), це якраз і є сигналом про те, що порушений мікробіом шкіри. Тому важливо призначити правильну терапію, рутинний щоденний догляд. Він не дасть миттєвих результатів, тому що мікробіом вирощується системою і дисципліною. Якщо вранці і ввечері правильно доглядати за шкірою, то найближчі тижні, місяці можна отримати результат. Причому не короткочасний, а саме на перспективу – довгостроковий ефект.
А якщо ми говоримо про домашню рутину, то які марки користуються популярністю у косметологів? Що ефективно?
Марок дуже багато, і я не можу сказати за всіх косметологів. Якщо ви задаєте питання особисто мені, як практикуючому фахівцеві, для мене найкращим вибором є Meder. Ця марка однією з перших стала на шлях оздоровлення мікробіома. Вона працює безпосередньо з чутливою шкірою. Використовує останні інновації саме для підтримки природної здорової шкіри, без агресивних втручань. Вона працює на тривалу перспективу – підгодівлі мікробіома і підтримки здорового балансу мікробіома.
Про акне: причини і методики лікування
Давайте розберемо випадок з акне. Причиною є теж порушення мікробіома? Які причини виникнення акне?
Якщо говорити тезисно, то у цієї проблеми немає якоїсь однієї причини. Це мультибактеріальний стан: оскільки сильно пошкоджений бар’єр шкіри, пошкоджується і мікробіом. У цьому випадку якраз превалюють бактерії – пропіонібактерії акне, які викликають запальний стан. Саме гнійничкові запалення. Тут багато і стафілококів. У здорової людини вони теж є. Але при акне їхній баланс порушений – патогенні агенти превалюють над здоровими. Також при акне завжди порушена кислотність шкіри. Дуже багато моментів і причин, над якими потрібно працювати. Кожен випадок індивідуальний.
Чи є універсальна стратегія? Ні. Але щадний рутинний догляд, догляд, спрямований на оздоровлення мікробіома, це обов’язкові складові для корекції акне. Тактика лікування таких пацієнтів: крім косметологічної терапії (вона виходить з конкретного випадку), оздоровлювати мікробіом.
Як підбирається метод, стратегія лікування акне?
Спочатку збирається детальний анамнез, історія як захворювання, так і життя людини. Генетика має теж велике значення. Спосіб життя. І важливу роль в цих станах грає стан нервової системи. Враховуються всі чинники.
Хочу акцентувати увагу на тому, що повинен працювати не тільки косметолог або дерматолог, потрібно співпрацювати з фахівцями з інших областей, підключати консультацію і корекцію психолога, психіатра, психоневролога. Це один з найважливіших інструментів у стратегії успішної терапії акне.
Це досить цікаво – про спільну роботу з психологами. Як взаємопов’язані нервова система і акне?
Шкіра та нервова система – це близнюки-брати. Вони мають одне походження. Тому все, що відбувається з нашою нервовою системою, і не тільки з акне, воно відбивається на обличчі, все, що відбувається з нашим обличчям, нашою шкірою, відбивається на нервовій системі. Це таке порочне коло, з якого буває дуже непросто вибратися. Іноді тут недостатньо зусиль косметологів. Тому тут звичайно потрібно працювати в тандемі.
Це як одна стратегія лікування акне. Але ще в косметології існує багато методів: ін’єкції, салонні системи для догляду, в тому числі плазмовий душ, лазерні технології.
Для терапії акне, звичайно ж, існує не одна тактика. Є використання системних препаратів. Це призначається обов’язково лікарем під контролем всіх параметрів організму. Враховуються біохімічні результати печінкових проб, УЗД – багато всього. Все строго під контролем фахівця. Є методики лікарських топічних засобів. Вони призначаються рецептурно фахівцями, що проводять контроль. Є лазерні методики, які ефективно працюють. Успішно себе показали пілінги. Для таких пацієнтів використовують кислотні пілінги – різної глибини проникнення в шкіру. Особисто мій вибір – йти по шляху мінімальних травм для шкіри, адже у людей з акне вона і так пошкоджена. Все пілінги – агресивні методики, ті ж лазерні корекції посилюють пошкодження мікробіома шкіри. Тому якщо ми будемо використовувати ці методики – а їх ніхто не відміняв, це є альтернативою, – потрібно завжди замислюватися над тим, а як надалі, на майбутнє оздоровити мікробіом? Неможливо зробити одну процедуру і відпустити пацієнта. Результат буде миттєвий, а у віддаленій перспективі ви не побачите потрібного ефекту.
Чи може проблема повертатися, якщо пройти курс?
Гарне питання. І дуже актуальне! Дуже багато реклами в інтернеті, десь в ЗМІ, що ось «чарівна методика, зробили і забули». Ні. Обраний метод лікування акне майже ніяк не впливає. Є прямий тісний зв’язок з нервовою системою. Якщо людина відчуває стреси, а вони присутні в його житті; якщо він не працює над оздоровленням мікробіома; якщо нехтує звичайними рекомендаціями догляду, тому що ушкоджена запалена шкіра вимагає більшої уваги і догляду; і навіть нехтує такими рекомендаціями, як захист від ультрафіолету (пам’ятаємо, в кожному випадку рекомендації індивідуальні), то гарантувати, що у вас не буде рецидивів, ми не можемо. Рецидиви залежать від багатьох причин. В першу чергу, від поведінки самого пацієнта. І тому так, акне повертається. Немає такого чарівного засобу, що назавжди позбавить від проблеми. Повертаючись до причин, пам’ятаємо про генетику: впливати на неї у нас мало інструментів.
Скільки в середньому триває курс лікування акне?
До нас звертаються з різним ступенем акне. Якщо ми бачимо, що випадок складний, а підлітків це найбільше хвилює і вони хочуть швидкий результат, тут ми обов’язково налаштовуємо пацієнта, що це займає місяці. Вилікувати акне за одну-дві процедури нереально. Оздоровити мікробіом шкіри за один-два тижні нереально. На це йдуть місяці. Наприклад, з одним складним пацієнтом ми добилися результату за 6 місяців. І це був дуже хороший результат. Хоча в середньому робота залежить від ступеня вираженості, поведінки пацієнта, дотримання ним рекомендацій і займає мінімум від місяця до 6-8 місяців.
Акне – це проблема більше молодого покоління?
Акне присутній в різних вікових категоріях. Статистика ж говорить, що дуже часто вони зустрічаються у дорослих. А психологічна складова і ставлення до цієї проблеми більш виражено у підлітків. Самі розумієте, це як раз той віковий період, коли найбільше приділяється уваги зовнішності.
А як проявляється ця психологічна складова і ставлення до цієї проблеми у підлітків?
У цьому віці акне в 80% випадків супроводжується депресивним станом. Тому що дорослі більш адаптовані. Вони розуміють, що це явище косметичне, його можна врешті-решт замаскувати або знайти шляхи вирішення. А у підлітків це все з позиції максималізму, одномоментного вирішення ситуації. І це трошки ускладнює ситуацію.
Дуже часто я чую від звичайних людей, і навіть в ЗМІ бачу, як плутають прищ і акне. Мовляв, прищ – це побутове поняття, акне – медичне. Давайте все-таки розставимо крапки над «і» і пояснимо, чому одне відрізняється від іншого.
По-перше, будь-яке запалення на обличчі пересічно ми називаємо прищем. Але навіть при акне підлітки все називають прищами. Так назвати можна будь-яке запалення. Але акне – це захворювання. Акне – це вугрової хвороба. І вона має як визначення, так і етиологічний, патогенетичний зміст і терапевтичну корекцію.
Якщо ми прокинулися, і на носі виник прищ, ми дівчатам і молодим жінкам говоримо: «До п’яти прищів на обличчі це варіант норми». Тому що це може бути реакцією на що завгодно: хвилювання, гормональна зміна в організмі під час місячних, на алергічну реакцію або новий косметичний засіб.
Дрібні поодинокі висипання – це не вугри. Вугрової хвороба – це рясні, болючі висипання. Тобто це вже дерматологічний діагноз, який лікується у фахівця і вимагає корекції не тільки медичної, а й часто психологічної.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!