Найкращі новинки сучасної української літератури за 2023 рік

Найкращі новинки сучасної української літератури за 2023 рік

Попри всі складнощі 2023 рік став досить плідним для української сучасної літератури. Вийшло багато книг про війну, про українську ідентичність, але є й фікшн-романи, які подарують теплі емоції та зігріють зимовими вечорами. Редакція Beauty Hub склала свій список книжок сучасних українських авторів, які вийшли у 2023 році.

https://bit.ly/3sLFgTG

«Нові Темні Віки. Книга 1. Колонія», Макс Кідрук

«Колонія» – перша книга з фантастичного циклу «Нові Темні Віки» про світ у ХХІІ столітті. Це історія про те, що людина, попри всі досягнення цивілізації, не змінюється, й ані збільшення тривалості життя, ані навіть перетворення на двопланетний вид не гарантує людству порятунок.

«Босоніж на оливі», Таіс Золотковська

«Босоніж на оливі» – історія про те, що завжди можна і є куди й до кого повернутися, про те, що завжди можна змінити своє життя. Та попри все, у романі дуже багато любові, що повсякчас живить Анну, і місць сили, які залишаються її цілющим і надійним ґрунтом – все те, що дозволило головній героїні не втратити в собі людину, стати сильною, незалежною особистістю, віднайти себе і щастя.

«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем», Юлія Мак

Дотепна і така тепла історія про літні канікули, що повертає в дитинство та юність. Від перших дитячих пригод в селі з сіном та кукурудзою до дорослішання та складних внутрішніх змін. Когось затягнула рутина кар’єрного зростання, а хтось став на захист України, хтось став зразковим сім’янином, а хтось досі вчить  дівчат-підлітків, як стати ідеальними. Що ж тримає їх разом, застиглих в спогадах Толіків?

«Надзвичайна», Вікторія Шваб (графічний роман)

Старшокласниця Шарлотта Тіллз потрапляє у фатальну автокатастрофу. Вона оживає, але вже з надзвичайними здібностями.

Надзвичайники страшенно рідкісні. Вони можуть становити загрозу і для себе, і для інших. Мало хто знає про їхнє існування, а організація під назвою ЕОН докладає всіх зусиль, щоб так було й надалі: вистежує та вбиває їх.

Після повернення до життя Шарлотта може бачити, як помруть інші. Вона бачить і власну смерть – від рук найкращого вбивці ЕОНу Ілая Евера. Щоб урятуватися й захистити свою родину, Шарлотта мусить діяти на випередження й убити Ілая, перш ніж він вистежить її.

«Точка Нуль», Артем Чех

Ця книжка виходить у люди після тривалої паузи в літературній творчості Артема Чеха. Мобілізований у п’ятій черзі, письменник пробув 10 місяців на передовій, і тепер він без пафосу й надмірного натуралізму, зі здоровою самоіронією та відвертістю створює образ сучасного українського військового – не глибоко травмованого невдаху, розчавленого обставинами, не ідеалізованого безстрашного епічного воїна, а героя нашого часу.

«За Перекопом є земля», Анастасія Левкова

Задовго до анексії Криму вона зрозуміла, що українка. Ані дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стала цьому на заваді. Дитяча дружба із кримською татаркою і знайомство з цією культурою стало зерном, яке згодом переросте у пошук себе і власної національної ідентичності. 

У романі переплелися кримськотатарська культура, українська література і родинні таємниці. Разом з головною героїнею і її подругами киримли Аліє й українкою Альоною читач проходить довгий шлях від дитинства дівчат аж до анексії Криму Росією.

«Тіло, секс, шлюб. Історія інтимних стосунків в українських традиціях», Ірина Ігнатенко

У своїй новій книжці етнологиня Ірина Ігнатенко розповідає історію інтимних стосунків в українських традиціях. Яких чоловіків і жінок українці вважали красивими та бажаними? Як знайомилися й до яких засобів «зваблення» вдавалися? У що одягалися наші прапрабабусі та як календар релігійних свят впливав на розклад гігієнічних процедур і секс? Які обмеження на інтимні стосунки були навіть у шлюбі? Чому замовчували зради та як по розбитих горщиках визначали майбутню кількість дітей? 

«Дзвінка. Українка, народжена в СРСР», Ніна Курʼята

«У вас така гарна українська мова – ви, мабуть, зі Львова?» – цю фразу головна героїня дебютного роману Ніни Кур’яти «Дзвінка» чутиме безліч разів. І постійно долатиме чужі стереотипи стосовно себе і своїх земляків з українського півдня.

Ця книга про те, як це – народитися українкою в СРСР, відчути на собі спочатку радянську пропаганду і мовну дискримінацію, а потім –  упередженість земляків з інших регіонів. Створити та втримати власну ідентичність Дзвінці допомагає сім’я – саме родинні історії й сімейне виховання сіють в ній зерна сумніву стосовно того, а чи варто вірити тому, що говорять у школі, пишуть в газетах і «брешуть» по телевізору.  

«Шалені авторки. Мала проза українських письменниць»

«Шалені авторки» – це антологія текстів українських письменниць, своєрідна мандрівка крізь останні два століття, під час якої різні авторки, маючи несхожі стильові уподобання й естетичні орієнтації, змальовують усю множинність і складність жіночого досвіду.

Книжка підготована у співпраці з ютуб-каналом «Шалені автор(к)и», авторами якого є літературознавці Віра Агеєва й Ростислав Семків. В книгу увійшли твори таких письменниць,як Леся Українка, Марко Вовчок, Олена Пчілка, Наталя Кобринська, Людмила Старицька-Черняхівська, Ірина Вільде, Людмила Таран, Оксана Забужко, Уляна Кравченко, Наталя Романович-Ткаченко.

«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення», Олександр Михед

Олександр Михед почав писати книжку «Позивний для Йова» у перший день широкомасштабного вторгнення, що трапилося на восьмому році російсько-­української війни. Автор працював над книжкою протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. Про те, як змінюємося ми, як наша повсякденна мова стає мовою війни, колись звичні й важливі речі – ​болючими тригерами, а певні відчуття та емоції – ​такими, які хочеться забути, але й водночас запам’ятати назавжди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також