Міжнародний день танцю: як танець допомагає худнути, піднімає настрій та самооцінку

Міжнародний день танцю: як танець допомагає худнути, піднімає настрій та самооцінку

29 квітня – Міжнародний день танцю. Він був створений Танцювальним комітетом Міжнародного театрального інституту в річницю від дня народження французького балетмейстера Жана-Жоржа Новера, творця сучасного балету. Розповідаємо про користь танців в усіх аспектах та як вони можуть змінити ваше життя.

Що таке Міжнародний день танцю?

Міжнародний день танцю — це всесвітнє свято танцю, засноване Танцювальним комітетом Міжнародного театрального інституту (International Theatre Institute, ITI), головним партнером виконавського мистецтва ЮНЕСКО. 

Щороку, з моменту його створення в 1982 році, вибирають видатну танцювальну особистість, щоб вона написала повідомлення до Міжнародного дня танцю. Цього дня відбуваються різноманітні танцювальні вистави, навчальні майстер-класи, гуманітарні проєкти й виступи послів, сановників, танцювальних особистостей та обраного автора.

Користь танцю

Танець – це не просто фізична активність. Це ще й мистецтво, спорт, руханка для мозку та психотерапія. Це спосіб розповісти свою історію, зняти стрес, підняти собі настрій, соціалізуватися та навчити тіло й мозок чомусь новому. Це те, що живе в нашому тілі ще з давніх часів.

Розповідаємо про користь танцю та чому вам варто це спробувати хоча б один раз.

Користь танцю

Переваги танцю для фізичного здоровʼя

Покращує здоров’я серцево-судинної системи

Танець – це аеробне тренування. Було доведено, що танці покращують здоровʼя серцево-судинної системи, допомагають нормалізувати кров’яний тиск і знижують рівень ліпідів у крові.

Крім того, цей вид активності корисний під час кардіологічної реабілітації, і було доведено, що вона допомагає запобігти майбутнім кардіологічним симптомам, таким як задишка або біль у грудях. Ви можете отримати користь від танцю з низьким рівнем навантаження, не перенапружуючись до відчуття дискомфорту або задишки.

Що ще важливіше, танець – це безпечна фізична активність, навіть якщо у вас є захворювання серця. Просто для цього потрібно обрати спокійний вид танцю, де б на серце було низьке навантаження. І краще контролювати свій серцевий ритм під час тренування за допомогою фітнес-трекера або спортивного годинника.

Зміцнює мʼязи

З часом постійні заняття танцями допомагають зміцнити мʼязи та покращують мʼязову витривалість. Адже під час цієї фізичної активності ви залучаєте в роботу м’язи всього тіла, що сприяє їхньому зміцненню, покращенню координації та балансу.

Танці також покращують функцію легень (підвищують показник VO2max), тобто ваше тіло починає ефективніше використовувати кисень. Живлення мʼязів покращується, і тренування стають ще ефективнішими. Бонус – підвищується загальна якість життя.

Покращує гнучкість, рівновагу та координацію

Падіння може спричинити не тільки синці та легкі подряпини, а й травми органів, переломи кісток, кровотечі та утворення тромбів. Тож це доволі небезпечно для життя, особливо для людей похилого віку. Фізичні вправи, зокрема танці, рекомендують як фізичну активність для запобігання падінням у людей старше 65 років. 

Крім того, танці покращують  навички, які зменшують ризик падіння, а саме:

  • Рівновагу
  • Координацію
  • Гнучкість
  • Поставу
  • Орієнтацію у просторі

Переваги танцю для фізичного здоровʼя

Допомагає схуднути

Танець – це серцево-судинна вправа, яку можна виконувати з низьким або високим навантаженням. Він змушує тіло витрачати калорії і сприяє зниженню ваги для людей з надмірною вагою або ожирінням. Дослідження показують, що заняття танцями протягом щонайменше трьох місяців можуть мати більш тривалий вплив на зниження ваги.

Кількість калорій, яку ви можете спалити за 30 хвилин під час танцю при вазі 68 кг (якщо вага більше – спалите більше, якщо менша – менше):

  • Балет: 179 калорій
  • Бальні танці: 118 калорій
  • Хіп-хоп: 207 калорій
  • Сальса: 143 калорії
  • Свінг: 207 калорій
  • Кантрі-вестерн: 172 калорії
  • Чечітка: 164 калорії
  • Брейкданс: 253 ккал
  • Контемпорарі: 160 ккал

Якщо цікаво дізнатися про це більше та вирахувати свої енергетичні затрати, можна скористатися онлайн-калькулятором для танців!

Наприклад, якщо вага 60 кг, а тренування триватиме годину, спалиться:

  • Бальні, повільні – 189 ккал
  • Соціальна латина – 221 ккал
  • Етнічні або культурні танці – 284 ккал
  • Чечітка – 302 ккал
  • Балет, сучасний або джаз, загальний, репетиція або заняття – 315 ккал
  • Аеробіка, низька інтенсивність – 315 ккал
  • Аеробіка, степ-аеробіка – 347 ккал
  • Бальні, швидкі – 347 ккал
  • Балет, модерн або джаз, виконання, енергійні зусилля – 428 ккал
  • Аеробіка, загальна – 460 ккал
  • Аеробіка, інтенсивна – 460 ккал
  • Загальні танці – 491 ккал
  • Клас степу, загальний – 536 ккал
  • Бальні танці, змагальні, загальні – 712 ккал

Зміцнює мʼязи кора та покращують поставу

Сила кора – це сила м’язів тазу, живота та грудних м’язів. Танці також залучають до роботи ваш корпус і розвивають силу цих м’язів. Вона може покращити здатність безпечно переносити важкі предмети, стійкість при стоянні та ходьбі, а також здоров’я серцево-судинної системи.

Щодо постави, то тут танці працюють у багатьох вимірах. Це й сильні мʼязи кора, і покращення координації та орієнтації у просторі. Остання навичка формується в ранньому дитинстві, коли діти вчаться ходити й координувати своє тіло для виконання складних завдань. Особливо корисні для постави балет і бальні танці. Заняття балетом для дорослих допоможуть поліпшити поставу за допомогою вправ на станках або в центрі, спрямованих на витягування хребта й вирівнювання тіла. Такі рухи, як розкриття плечей, зміцнення корпусу та підняття підборіддя, можуть покращити поставу в повсякденному житті. Це допоможе позбутись або навіть запобігти болю в спині та травмам.

скільки калорій спалюють танці

Переваги танцю для ментального здоровʼя

Покращує когнітивні здібності

Танці – це складнокоординаційні рухи. Вашому мозку доводиться добряче попрацювати, щоб налагодити нові нейронні звʼязки, які формується під час запамʼятовувавання нових рухів та орієнтації в просторі. Ця активність також допомагає покращити такі когнітивні навички, як прийняття рішень, пам’ять і планування. І це працює у будь-якому віці. 

Дослідження, опубліковане у 2024 році, продемонструвало, що танець сприяє цим перевагам, змінюючи мозкову активність. В експерименті брали участь дорослі старше 55 років, які двічі на тиждень відвідували сеанси танцювально-ігрової терапії. У цифровій танцювальній грі вони танцювали під пісні і отримували бали за точність повторення рухів цифрових виконавців. За шість місяців дослідники виявили зміни у зображенні мозку в різних ділянках, включаючи ті, що відповідають за відчуття тіла, рух, зір та увагу.

Когнітивні навички вимагають співпраці між різними ділянками мозку, тому покращення одного аспекту пізнання також сприяє покращенню інших аспектів.

Знижує стрес і тривожність

Доведено, що танці зменшують відчуття стресу, депресії та тривоги. Існує багато причин для цих переваг. І перша з них – підтримка соціальних звʼязків, що може допомогти розслабитись. Звісно, якщо ви займаєтеся танцями в приємному для вас оточенні.

Музика також може сприяти виникненню почуттів, які допомагають зменшити стрес і тривогу. Танці також сприяють вивільненню ендорфінів – хімічних речовин, які сприяють виробленню нейротрансмітерів (хімічних речовин, які дозволяють нервам спілкуватися) і зменшують неприємні емоції.

Покращує настрій та робить щасливими

Дослідження дійсно показують, що танці позитивно впливають на настрій. Танцювальні рухи можуть допомогти покращити настрій різними способами. Прослуховування знайомої музики під час ритмічних рухів у такт музиці сприяє вивільненню нейротрансмітерів, які стимулюють відчуття щастя. Крім того, радісному настрою часто сприяє атмосфера спілкування та розслаблення, яка асоціюється з танцями.

Переваги танцю для ментального здоровʼя

Працює як тілесно-орієнтована терапія (соматотерапія)

Танець може стати справжньою терапією, яка допоможе через рух та музику позбутися стресу й негативних емоцій. Адже іноді людям дуже важко говорити про свої проблеми та біль словами, і тоді на допомогу приходить рух.

Американська асоціація танцювальної терапії (ADTA) визначає танцювально-рухову терапію як психотерапевтичне використання руху для сприяння емоційній, соціальній, когнітивній та фізичній інтеграції особистості з метою покращення здоров’я та щастя.

Танцювально-рухова терапія ґрунтується на таких передумовах:

  • Рух – це мова, наша перша мова. Невербальна та рухова комунікація починається ще в утробі матері і продовжується протягом усього життя. Танцювально-рухові терапевти вважають, що невербальна мова так само важлива, як і вербальна, і використовують обидві форми спілкування в терапевтичному процесі.
  • Розум, тіло і дух взаємопов’язані.
  • Рух може бути функціональним, комунікативним, розвиваючим та експресивним. Танцювально-рухові терапевти спостерігають, оцінюють і втручаються, дивлячись на рух через ці лінзи, як він виникає в терапевтичних відносинах під час терапевтичної сесії.
  • Рух є як інструментом оцінки, так і основним способом втручання.

Керуючись цими засадами у своїй роботі, танцювально-рухові терапевти використовують рух тіла, основний компонент танцю, як основний засіб психотерапевтичної роботи. Це можуть бути індивідуальні, парні, сімейні та групові заняття. 

Танцювати можна будь-де та будь-коли: як у балетних класах та на тренуваннях у залах, так і вдома на кухні, на пляжі – просто виникне бажання, і ви відчуєте необхідність рухатися під ритми улюбленої пісні.

Відсвяткуйте день танцю, нарешті  сходивши на танцювальне заняття, про яке ви завжди мріяли, але ніяк не могли наважитися.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також