Вітамін D може сповільнити старіння: нове дослідження

Вітамін D може сповільнити старіння: нове дослідження

Гарні новини від учених – вітамін D може мати ще один позитивний ефект. Велике дослідження показало, що він може затримати один з біологічних механізмів, пов’язаних зі старінням!

Перед тим як ви почнете замовляти біологічні добавки з вітаміном D, подивімося, що саме відкрили вчені та як працює цей механізм.

Вітамін D: що це та користь

Вітамін D – це група структурно споріднених жиророзчинних сполук, що відповідають за збільшення всмоктування кальцію, магнію та фосфатів у кишківнику, а також виконують численні інші біологічні функції. Вони необхідні організму для кісток і зубів, імунної системи, здоров’я мозку, роботи мʼязів, а також для регулювання запалення. 

Організм виробляє вітамін D (якщо точніше, то D3) у відповідь на сонячне опромінення. Також ви можете отримати певну його кількість завдяки продуктам (міститься, наприклад, у лососі, скумбрії та сардинах) та добавкам.

Для людини найважливішими сполуками цієї групи є вітамін D3 (холекальциферол) і вітамін D2 (ергокальциферол).

Організм виробляє вітамін D3 під впливом сонця в шкірі. Також його можна отримати з м’яса, риб’ячого жиру та яєчного жовтка. Вітамін D2 міститься у продуктах рослинного походження (наприклад, гриби), також його додають у певні продукти (наприклад, збагачене молоко або йогурт).

Попри свою назву, вітамін D – це не вітамін, а гормон або прогормон.

Кількість вітаміну D, яку виробляє ваш організм, залежить від багатьох факторів. Це і час доби, коли ви перебуваєте на сонці, і пора року, і місце, де ви живете, і колір шкіри. 

Рекомендована добова норма вітаміну D становить 400 міжнародних одиниць (МО) для дітей віком до 12 місяців, 600 МО для людей віком від 1 до 70 років і 800 МО для людей старше 70 років.

Вітамін D: що це та користь

Як вітамін D може сповільнити старіння: дослідження

Новий звіт, опублікований в The American Journal of Clinical Nutrition, ґрунтується на даних субдослідження VITAL (VITamin D and OmegA-3 TriaL), яке проводилося під спільним керівництвом дослідників з Гарвардської лікарні Mass General Brigham та Медичного коледжу Джорджії, і підтверджує багатообіцяючу роль вітаміну D у сповільненні біологічного старіння.

У новому аналізі дослідники з Жіночої лікарні Брігама, Гарвардської медичної школи та інших університетів вивчали теломери – захисні оболонки коду ДНК на кінцях хромосом, які мають тенденцію до вкорочення з віком.

Це своєрідний біологічний годинник, і вкорочені теломери пов’язані з підвищеним ризиком певних захворювань. Проте добавки вітаміну D можуть сповільнити цей процес скорочення.

«VITAL – це перше широкомасштабне і довгострокове рандомізоване дослідження, яке показало, що добавки вітаміну D захищають теломери й зберігають їхню довжину», – зазначила співавторка дослідження Джоан Менсон (JoAnn Manson).

Хоча попередні дослідження показали зв’язок між вітаміном D і довжиною теломер, більшість з них були обсерваційними. Нове дослідження є рандомізованим, подвійним сліпим і плацебо-контрольованим, що надає більшої довіри до його результатів.

Але не поспішайте бігти за добавками з вітаміном D у магазини. Менсон зазначає, що хоча результати доволі перспективні, але це питання потребує подальшого вивчення. І перш ніж змінювати загальні рекомендації щодо споживання вітаміну D, необхідно провести повторне дослідження.

Зменшення вкорочення теломер

Отримані результати є частиною більш масштабного дослідження під назвою VITAL, яке Менсон та інші дослідники з Жіночої лікарні Брігама, філії Гарвардської медичної школи, проводили протягом п’яти років. У ньому бере участь 25 871 учасник – американські жінки віком 55 років і старші та чоловіки віком 50 років і старші, які отримували 2 000 МО вітаміну D3 на день і 1 грам жирної кислоти Омега-3 на день, щоб визначити їхній вплив, насамперед, на профілактику раку і серцево-судинних захворювань.

У дослідженні теломерів взяли участь близько 900 осіб, переважно з Бостона, у яких довжину теломер у білих кров’яних клітинах оцінювали на початковому етапі, а також на другому і четвертому роках.

Дослідники виявили, що порівняно з групою, яка приймала плацебо, у тих, хто приймав добавки з вітаміном D, впродовж чотирьох років цей процес сповільнився. З іншого боку, прийом добавок з Омега-3 жирними кислотами не мав очевидного впливу на довжину теломер.

Як вітамін D може сповільнити старіння: дослідження

Як теломери можуть бути пов’язані зі старінням

Під час кожного поділу клітини теломери гарантують, що хромосоми клітини не зливаються одна з одною і не перебудовуються, і з кожною реплікацією теломери трохи вкорочуються. Цей процес пов’язаний зі старінням, а також з підвищеним ризиком інфекцій, діабету ІІ типу та серцево-судинних захворювань.

За словами Менсон, дослідники вважають, що користь вітаміну D пов’язана зі зменшенням запалення, що, своєю чергою, пов’язане з аутоімунними захворюваннями та раком.

Але останнє слово за здоровим харчуванням і способом життя 

Хоча вітамін D може мати переваги, Менсон підкреслила, що він не є панацеєю від усіх хвороб. За словами дослідниці, існує багато хронічних захворювань, які, схоже, не зменшуються за допомогою добавок вітаміну D.

«Дієтичні добавки ніколи не замінять здорового харчування та здорового способу життя, і ми неодноразово чітко давали зрозуміти, що основна увага має бути зосереджена на дієті та способі життя, а не на харчових добавках», – сказала Менсон. 

Однак, якщо у вас високий рівень запалення або є вищий ризик хронічних захворювань, які повʼязані із цим запаленням, додаткова порція вітаміну D може бути дійсно корисна.

Дослідження теломерів було рандомізованим, тобто учасники були випадковим чином розподілені на групу вітаміну D або групу плацебо, аби гарантувати, що такі характеристики, як вік, стан здоров’я, дієта та спосіб життя, були збалансовані між групами. Рандомізація вважається золотим стандартом у клінічних дослідженнях, оскільки вона робить групи максимально схожими на початку дослідження.

«Усі фактори ризику хронічних захворювань, вкорочення теломер, вік, демографічні показники, фізична активність, дієта, загальний стан здоров’я, гіпертонія, діабет – усі ці фактори ризику врівноважуються процесом рандомізації», – каже Менсон, тобто єдина різниця між двома групами полягала в тому, що одна отримувала вітамін D, а інша ні. Крім того, дослідження було «подвійним сліпим», тобто не тільки учасники кожної групи не знали, яка з них отримує добавку, але й технічні працівники, які її вводили, теж не знали.

Але поки що дійсно дуже рано робити висновки. Попередні дослідження мають інші результати, й деякі експерти також із сумнівом ставляться до висновків цього дослідження. 

Зокрема, Керол Грейдер, професорка Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, лауреатка Нобелівської премії з фізіології та медицини 2009 року за відкриття теломерази – ферменту, який захищає теломери від вкорочення, зазначила в електронному листі, що вона скептично ставиться до результатів нового дослідження.

Аналіз, який використовувався в нещодавньому дослідженні для вимірювання довжини теломер, в низці публікацій показав свою ненадійність. Грейдер також зазначила, що різні підтипи клітин крові мають різну довжину теломер, тому будь-які зміни в розподілі типів клітин у крові можуть збільшити або зменшити середню довжину теломер не тому, що змінилася довжина, а тому, що змінилися типи присутніх клітин.

Тож, поки вчені будуть далі вивчати це питання, нам залишається щосили намагатися підтримувати своє тіло здоровим та сильним за допомогою здорового харчування і тренувань!

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також