Оніхолізис − досить поширений стан. Це відшарування нігтя, через яке між м’якими тканинами та нігтьовою пластиною утворюється порожнеча. Ніготь над «кишенею», що утворилася, найчастіше змінює свій колір. Він стає жовтим, коричневим або синювато-білим. Якщо ваша нігтьова пластина змінила структуру, колір або з’явився неприємний запах, то без консультації дерматолога не обійтися.
За статистикою, 60% випадків захворювання нігтя викликані механічними пошкодженнями, тобто, якщо ви вважаєте, що у вас з’явився оніхолізис після гель-лаку або ви отримали відшарування нігтя як результат опіку нігтьової пластини лампою, ймовірно, так і є. Однак, рекомендуємо не ставити діагнози самостійно, бо причин виникнення цього стану може бути багато. Тільки після лабораторних досліджень і висновків фахівця можна планувати лікування. Навіть якщо вам потрібне лікування оніхолізиса після гель-лаку, важливо провести повне обстеження, аби відкинути інші можливі збудники хвороби. Тільки фахівець може вибрати тактику лікування, тому не варто самостійно лікувати оніхолізис бабусиними методами.
Детальніше про те, що таке оніхолізис і які причини його виникнення, розповідає Ольга Меженська-Туманова, подолог, автор наукового напрямку з догляду за руками палмологія, автор інтелектуальних технік із манікюру та педикюру, керівник Міжнародного науково-дослідного проекту «Епоха краси», суддя з манікюру та педикюру міжнародного класу.
Часто ми підозрюємо, що причиною виникнення проблеми є інфекційні збудники. Давайте розберемося, чому виникає це дистрофічне захворювання, і як із ним боротися в салоні краси й у домашніх умовах.
Причини всіх патологій нігтів, у тому числі і стану, коли нігтьова пластина відходить, відшаровується від ложа, можна розділити на три основні категорії:
- зовнішні;
- внутрішні;
- інфекційні причини.
Надалі, кажучи про причини і методи лікування різних проблем шкіри та нігтів рук і ніг, ми будемо дотримуватися саме цієї системи.
З’ясування причини відшарування − головне, що ви повинні зробити для того, щоб вибрати оптимальну тактику лікування оніхолізиса. Вони бувають інфекційної та неінфекційної природи. В останньому випадку такий стан нігтів може статися від прийому деяких ліків, зокрема через антибіотики фторхінолонового ряду та тетрацикліну.
Про внутрішні та інфекційні причини виникнення оніхолізиса ми говорили раніше, сьогодні зосередимося на зовнішніх.
Зовнішні причини виникнення оніхолізиса
Найчастіше до зовнішніх причин виникнення оніхолізиса можна віднести механічне здавлювання. У цьому випадку спостерігається відшарування на тих пальцях, які піддаються постійному навантаженню. Як правило, в таких випадках страждають великі пальці ніг. Іноді це можуть бути інші пальці ніг, якщо вони довше за інші або притягнуті до стопи.
У таких випадках краще рекомендувати клієнту звернутися до ортопеда для корекції положення пальців або порадити придбати ортези (засоби малої ортопедії), що випрямляють пальці або захищають їх збоку й зверху.
Без усунення навантаження ніготь ніколи не зможе прирости.
До механічної причини виникнення оніхолізиса відносяться також удари й травми. В цьому випадку змінені будуть поодинокі пальці рук або ніг. Такий оніхолізис може супроводжуватися піднігтевою гематомою (синцем). Прогнози в лікуванні таких форм оніхолізиса найбільш сприятливі, бо в цьому випадку була одноразова дія на ніготь, яка більш не повторювалася. Але якщо в результаті травми були порвані якірні ланцюги (задня і передня колагенові зв’язки, що прикріплюють апарат нігтя до кінцевих фаланг пальців), такий оніхолізис, на жаль, ніколи не відновиться.
Оніхолізис на множинних пальцях рук може бути також внаслідок постійних ударів по клавіатурі або інших професійних ушкоджень.
Механічною причиною виникнення оніхолізиса на пальцях рук і ніг можуть бути неправильний догляд (особливо використання хімічних засобів для зняття гель-лаків), надмірно часте покриття неякісним гель-лаком і не вчасно зроблена корекція нігтів. Відростаючи, штучний матеріал, як важіль, тисне на вільний край нігтя. Особливо часто така патологія може виникнути на нарощених нігтях, але може зустрітися й при носінні гель-лаку. У цих випадках оніхолізис, як правило, виглядає як трикутний клин посередині нігтьової пластини. Єдина порада в даному випадку: корегуйте штучні нігті не пізніше, ніж через 3 тижні.
Інша зовнішня причина, пов’язана з штучними матеріалами, − це опік нігтьового ложа. Найчастіше виникає, якщо нігті у клієнта дуже тонкі. Але може бути і в тому випадку, якщо матеріал нанесений дуже густо. При запіканні в лампі відразу велика кількість молекул гелю починає хаотичний рух. Це і викликає почуття тепла й як наслідок − опік і відшарування нігтя. Не лякайтеся, не завжди почуття тепла в лампі призведе згодом до оніхолізиса. Просто не терпіть, а виймайте руку з лампи туди-сюди, ніби граєте в кішки-мишки.
Хімічною причиною виникнення оніхолізиса на руках можуть бути різні кислоти, що застосовуються на роботі або в побуті (наприклад, засоби для хімічної завивки у перукарів, або розм’якшувачі у майстрів нігтьового сервісу). Навіть пральний порошок може послужити причиною виникнення оніхолізиса. Тому працюючи з агресивними речовинами, завжди надягайте рукавички.
Оніхолізис: чи можна покривати гель лаком під час лікування?
Під час лікування відшарування нігтя в силу слабкості пластин і чутливості м’яких тканин пальця суворо не рекомендується наносити на нігтьову пластину ураженого пальця які завгодно подразнюючі речовини. Гель-лаки та навіть звичайні лаки, проведення процедур нарощування під забороною.
Крім того, під час відновлення функцій нігтя не можна використовувати побутову хімію без рукавичок. Також важливо не допускати попадання на нігті будь-яких агресивних речовин. Не варто також проводити процедури манікюру й педикюру із застосуванням жорстких інструментів. Хімічні рідини теж не повинні стикатися з ураженою ділянкою. Подологи не рекомендують проводити ці процедури тому, що є ймовірність того, що ви можете погіршити ситуацію, травмуючи нігтьову пластину ще більше.
У нашому відео ви можете дізнатися, чи варто обрізати кутикулу на нігтях, і що важливо знати перед тим, як відвідати салон для процедури обрізного манікюру. На ці та інші питання про нігтьовий сервіс відповіла Вікторія Колодій − творчиня салону нігтьового сервісу MVK. Дивіться на Beauty Hub TV.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!