Ірина Підлубна
Якщо ви перестали звітувати перед мамою, що ви поїли і в шапці, значить, швидше за все, ви подорослішали, а може навіть маєте власних дітей, в той час як ваші батьки перейшли на новий етап свого життя – етап зрілості. Насправді навіть у соціологів немає відповіді – як правильно називати вік після 50-ти років, адже це ще далеко не старість, але вже і не молодість. У цій статті я пропоную називати їх зрілими людьми, а ось наші бабусі і дідусі знаходяться вже в «оксамитовому віці».
Але як подбати про дорослу людину, яка вміє засадити 20 соток грядками, перестелити черепицю на даху, приготувати кулеб’яку, водити трактор і багато іншого, чого не можеш ти?! Для нас з вами це завдання із зірочкою, але воно цілком вирішуване.
Давайте розберемося, як ми можемо допомогти нашим батькам і прабатькам, не порушуючи їхніх власних кордонів.
Для таких зрілих, що відбулися особистостей, як наші батьки важливо не нав’язувати свою думку, а реагувати на їхні потреби. Часто нашим рідним відомі власні потреби, але бувають неочевидні випадки, в яких важливо вчасно підказати і направити, щоб не погіршити їхній стан здоров’я. А як ми всі знаємо – наше здоров’я багато в чому залежить від того, як ми харчуємося і як організм засвоює корисні речовини. Де брати ці корисні речовини і як доставляти їх в організм наших мам і тат, бабусь і дідусів – про це ми сьогодні і поговоримо.
Обов’язкова складова раціону зрілих людей – вітаміни і мінерали. В їхньому віці вже не обійтися двома апельсинки, яблуком і бананом протягом дня, тут потрібна серйозна вітамінна артилерія, щоб допомогти їм жити здоровим життям. Вітамінно-мінеральна недостатність (ВМН) у зрілих і літніх людей – це сьогодні, можна сказати, фізіологічна норма. Результатом ВМН зазвичай є передчасне старіння організму, в зв’язку з порушенням всмоктування корисних речовин кишечником, а також неповноцінним раціоном, супутніми патологіями, які разом виснажують організм ще більше.
Цікавий факт: Нестача вітамінів В1 і В2 спостерігається у 40% населення нашої країни, що переступили 50-річний віковий рубіж. Аскорбінової кислоти не вистачає в організмі 60% людей старше 50, ретинолу (А) – 40%, вітаміну В12 – 20%. Але найбіль неблагополучна картина складається
На що впливає недолік цих вітамінів і мінералів в організмі наших рідних в зрілому віці?
Вітаміни групи В – при дефіциті цих вітамінів особливо страждає зорова і нервова системи, знижується опірність до інфекцій, а також виникає незворотне ураження головного мозку, що може призводити до психічних розладів, депресії, старечого недоумства. Регулярний прийом цих вітамінів корисний для пам’яті, для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту, для боротьби з безсонням і швидкою стомлюваністю, знижує ризик інсульту і інфаркту! Забезпечує гарний настрій і енергію нашим мамам і татам, бабусям і дідусям.
Речовини-антиоксиданти, до яких належать вітаміни А (бета-каротин), С і Е, необхідні організму для боротьби з окисними процесами, які активізуються в літньому віці. Наслідком окисного стресу можуть стати такі важкі захворювання, як рак, катаракта, деменція та ін. В віці старше 50 їх необхідно застосовувати за показаннями, а людям 70-80 років – на регулярній основі.
Вітамін D – куди ж без нього ?! Він життєво необхідний для опору простудним інфекціям, а також засвоєння кальцію, який у зрілих і літніх людей «вимивається» з кісток, в результаті чого вони стають дуже крихкими і зростає ризик переломів. Інакше кажучи, дефіцит вітаміну D може призвести до розвитку остеопорозу, який часто стає причиною такої важкої травми, як перелом шийки стегна.
В цілому, для себе ми повинні взяти на озброєння інформацію, що в організм зрілих і літніх людей повинні надходити такі мінеральні комплекси, як кальцій, магній, залізо, йод, селен. Проте варто враховувати, що на відміну від вітамінів, деякі мінерали зрілим людям показані в менших кількостях, ніж молодим. Це пов’язано з накопиченням в організмі солей мінеральних речовин. Тому приймати додаткову кількість того ж кальцію без консультації лікаря не можна. Але, дотримуючись обережності, заповнювати запаси макро- і мікроелементів треба постійно, строго дотримуючись запропонованим фахівцем вказівкам.
Як розпізнати брак вітамінів у зрілих людей?
До ознак можливої нестачі вітамінів в організмі зрілої людини відносять: сухість і тріщини шкіри, запаморочення, слабкість, блідість, депресивний стан.
У своїй практиці я використовую і рекомендую своїм небайдужим клієнтам, які хочуть подбати про здоров’я Ма і Па, препарати Гінкго Білоба для поліпшення мозкового кровообігу, а також посилення дії прийнятих вітамінів і мінералів! А при проблемах з суглобами – глюкозамін.
І наостанок – як зробити наших улюблених батьків трішки щасливішими? Зателефонуйте їм не пізно увечері, провідайте їх на вихідних, вислухайте їх, а потім поділіться власним і обійміть міцніше, можливо, секрет їхнього найкращого самопочуття – саме ви, ваша турбота і увага! Будьте здорові!
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!