Олександр Коляда – український генетик, популяризатор науки, ведучий науково-популярного телешоу «Експерименти». На своїй сторінці у Facebook він пояснив, які фази тестування проходять вакцини від коронавірусної інфекції, якими вони бувають і що потрібно про це знати.
Далі публікуємо оригінальний текст із дозволу автора.
Що там з вакциною від COVID-19?
Винайти вакцину відносно не складно, ще простіше – написати про те, що вакцина винайдена Івановим, у країні N, у нашому під’їзді тощо. Складно пройти всі етапи випробування вакцини, які в мирний час займають у середньому 15 років. Ось який шлях має пройти вакцина від її «винаходу» до появи на полицях аптек.
Вся суть вакцини в тому, щоб познайомити імунну систему людини з нешкідливим вірусом або його шматком. Після такого знайомства клітини імунної системи починають займатися своїми прямими обов’язками – зберігати інформацію про цей вірус (місяці / роки / все життя), вибудовувати систему швидкого розпізнавання й нейтралізації вірусу в разі майбутнього контакту з ним. Ні, чіпів у вакцинах немає. Ні, аутизм не викликають. Так, допомагають. Хто ще сумнівається в вакцинах у принципі – йдіть сюди, тут наочно.
Спочатку доклінічні дослідження проводяться на тваринах і відтинають зовсім вже вбивчі для всього живого препарати. Якщо препарат успішно його пройшов, то його акуратно починають давати людям на наступному етапі. Це фаза, зазвичай, займає 2-4 роки. На цій стадії зараз рекордні 151 вакцина.
Перша фаза
Займає зазвичай 1-2 роки, але в разі COVID-19 сильно прискорена. На цій стадії тестують безпеку препарату для людей. Зазвичай достатньо кількох десятків людей. Зараз 25 вакцин проходять цю стадію, і часто її поєднують з другою фазою для прискорення процесу.
Друга фаза
Тут тестують ефективність і підбирають дозування, вже на сотнях людей, і триває це близько 2 років. На цій стадії зараз 7 вакцин.
Третя фаза
Зазвичай займає 3 роки, і в ній вакцину тестують вже на тисячах людей. Тут вже тестують підібрану дозу й схему вакцинації на різних групах людей і дивляться на віддалені ефекти (наскільки це можливо). На цій стадії зараз 10 вакцин від COVID-19.
Після цього йдуть процедури ліцензування, з перевіркою всіх проведених стадій (ще 1-2 роки). В кінці – процес налагодження масштабного виробництва. Це теж складно, тому що 100 доз вакцин на планету – це ще більш шкідливо, ніж відсутність вакцини. Буде колапс. Потрібні мільйони й мільярди доз. За етапами проходження стадій вакцинами від COVID-19 можна стежити на спеціальному ресурсі ВООЗ.
Існує кілька видів вакцин
З інактивованим / ослабленим вірусом
Для їх виробництва потрібно напружити кілограми клітин ссавців, які в пробірках будуть напрацьовувати вірус, який хімічно знешкодять або вже знешкодили, вносячи в його геном нейтралізуючі мутації. Після цього з вірусів зроблять препарат, який можна буде колоти внутрішньом’язово. Із тих, що дійшли до третьої стадії, такою технологією користуються Китай та РФ. Схема стара й перевірена. Але якщо не винахідник, а виробник буде халтурним, то потенційно знешкодити вірус можна не в повному обсязі.
Вакцини з одиничного білка
Звичайно ж добре познайомити імунітет із цілим вірусом, до складу якого входять десятки білків. Але розмножувати масово віруси складно, а для вироблення імунітету вистачає й одного єдиного вірусного білка – візитної картки. У COVID-19 це S-білок. Ген цього білка можна вставити в клітини рослин або тварин, і вони будуть у пробірці синтезувати потрібний нам білок у великій кількості. Це набагато безпечніше, ніж ростити цілі віруси, але може бути менш ефективно. Візитна картка – НЕ цілий вірус, та й рослини можуть вносити в синтез свої особливості. Підхід не новий і для інших хвороб працює дуже добре. З 42 клінічно тестованих вакцин 12 працюють саме так.
Вакцини з вектором
Це вже складніше. Беруть ген білка COVID-19, і поміщають його в інший вірус, який для людей безпечний і розмножуватися в організмі не буде. Цей вірус доставить ген S-білка в наші клітини, де з нього вийде білок, який зможе викликати імунну відповідь без самого захворювання. Зазвичай використовують віруси-постачальники, які заражають наших еволюційних братів мавп, але з якими ми в історії не зустрічались. Ці вакцини мають значну перевагу, їх можна застосовувати у вигляді крапель у рот або спреїв. Це дозволяє активувати ще й імунітет дихальних шляхів, і це буде швидше спрацьовувати в разі зараження повітряно-крапельним шляхом. Адже ми заражаємося «ковідом» не через кров, а через дихальну систему, і добре, якщо там є додаткова лінія захисту. На основі цієї технології клінічно вже тестують 10 вакцин.
ДНК і РНК-вакцини
Найсмачніше. Зовсім вже нова технологія. Тут по повній використовують ресурси наших із вами клітин, і вводять в організм голу РНК або ДНК одного вірусного білка. Вони проникають в клітини, клітини синтезують білок-візитну картку, а потім на нього реагує імунітет. Проблема в тому, що доставити всередину клітини РНК або ДНК не просто, у нас є системи захисту, які ці молекули розщеплять ще на підході. Тому, наприклад для ДНК-вакцин планується використовувати спеціальні прилади, які проштовхують ДНК в клітини людини. Тобто ампул із вакцинами буде недостатньо для вакцинації. Треба й прилади, й електрику в лікарнях. Такого роду вакцин у тестуванні зараз аж десять.
«Кожна з технологій має свої плюси й мінуси. Кожна. Від біологічних особливостей до логістичних, які дуже важливі для розуміння доступності, ефективності та безпеки вакцин», − такими словами завершує свій пост Олександр. Генетик також пообіцяв наступного разу розповісти про те, які саме вакцини зараз дійшли до третьої фази й відповідно будуть першими широко вживаними, що там з тими двома, які пройшли вже всі етапи й ліцензовані в своїх країнах, і як зрозуміти, хороша вакцина чи ні.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!