Юлія Шопяк, аромапрактик, б’юті-експертка, засновниця салону Easy Eppi, бренд-тренерка [ comfort zone ]
Мені з дитинства дуже подобалося вивчати аромати. Пам’ятаю, як я відвідувала парфумерні магазини та слухала різні парфуми, намагаючись їх запам’ятати. У сумці завжди було багато підписаних блотерів, і це був певний челендж впізнавати парфуми, що носили люди, які проходили повз. Найбільшим задоволенням було привозити нові аромати з подорожей, що завжди емоційно повертали в місця, де були знайдені.
Все це відбувалося інтуїтивно, аж доки я не почала все більше занурюватись у тему, як саме різні ароматичні сполуки можуть впливати на наш організм, та напрями в медицині та психології, що використовують аромасполуки.
Натуральні й синтетичні компоненти в парфумерії
Першими парфюмами в історії були ароматичні суміші, що використовувались дуже заможними людьми з різною ціллю, починаючи від лікувальної до застосування з метою вплинути на свідомість іншої людини. Аромати завжди використовувались в церковних та магічних ритуалах, тому що люди вірили, що окурюють приміщення від злих духів (per fumum – через дим), виганяють погані думки.
Ароматні речовини захищають від комах та паразитів, маскують неприємні запахи та слугують консервантами, а французькі ароматерапевти з давніх часів і дотепер створюють лікарські засоби з застосуванням натуральних ефірних олій.
Звісно ж, спочатку з’явилися натуральні парфуми, і, як ми бачимо, вони мали ширший сенс застосування, ніж сучасні синтетичні. З ростом виробництва та об’ємів продажів у парфумерії все більше стали використовувати синтетичні сполуки, аби зменшити вартість виробництва. Проте найголовніше те, що кількість рослинної сировини обмежена ресурсом землі, а якість дуже залежить від кліматичних умов та врожаю Для великих парфумерних виробництв важлива стабільність аромату, тому більшість парфумів зараз саме синтетичного походження.
В часи міленіума знов повернулася тенденція застосовувати натуральні інгредієнти саме в нішевій парфюмерії з метою створити незабутню унікальну композицію, що буде виділяти її власника серед загалу. Нішева парфумерія завжди обмежена в кількості, тому що в ній застосовують рідкісні молекули – часто рослинного походження і значно дорожчі за синтетичні, бо ці інгредієнти складно виробляються.
В останнє десятиріччя значно зросла цікавість людей до всього натурального, органічного, став популярним тренд на здоровий спосіб життя. Це обумовлено зростанням рівня свідомості споживачів і розумінням, що наше здоров’я – це наша відповідальність. В моєму оточенні багато лікарів використовують натуропатичні методи в своїй практиці та все більше пропагують превентивну медицину.
Сила ефірних олій
Ароматерапія – один із потужних натурапатичних методів, що використовує природну силу ефірних олій. В останні роки з’являється багато досліджень на відомих медичних порталах доказової медицини (наприклад, Pub.med), більше фактів впливу летких ароматичних сполук на людський організм для лікування тривожних розладів, онкології, захворювань шкіри і багато інших, тому що ефірні олії можуть впливати на різні органи і системи.
Через те, що кожна натуральна ефірна олія містить від 300 до 1 млн хімічних сполук, більшість з них використовуються в фармацевтичній та парфумерно-косметичній промисловості завдяки своїй біологічній активності, тобто можливості змінювати стани організму людини при застосуванні. Наприклад, якщо ми вдихаємо ефірну олію, вона потрапляє в наш організм двома шляхами, що обумовлює різні ефекти. Перший – ольфакторний, коли через нюхові рецептори в носі вона потрапляє в центр ароматів, що знаходиться в лімбічній системі – найстарішій частині головного мозку, де також розміщено центр емоцій та інстинктів. Тому аромати завжди викликають емоції, особливо якщо вперше ми їх почули в сильному позитивному або негативному емоційному стані – це створює так званий якір, асоціацію. При вдиханні ефірні олії також можуть пробуджувати центри інстинктів. Наше ставлення до аромату – це чесна підказка тіла, в якому стані ми перебуваємо, або глибинна памʼять про ті події, що пов’язані з цим ароматом. Окрім того, це відповідь тіла, що допомагає обрати ефір для корекції фізичного та емоційного стану. В різні дні та в різних психоемоційних станах одна і та ж ефірна олія може подобатись, не подобатись або просто не відчуватись.
Такий процес допомагає діагностувати стан і знайти ресурсні композиції. На цій можливості побудовані знання таких напрямів підтримки ментального здоров’я, як аромакоучинг, аромапсихологія, ольфактотерапія – методи, що за допомогою ефірних олій допомагають ідентифікувати травми та деструктивні установки, які заважають людині, й зафіксувати нові позитивні.
Такі методи надзвичайно дієві завдяки тому, що ефірна олія, оминаючи свідомість, активує підсвідоме і впливає на довготривалу пам’ять. Якщо ми не завжди знаємо, що насправді відчуваємо, то тіло точно і чесно дасть підказку через аромадіагностику. Кожний аромат має своє значення, і, відчувши на собі один раз, як це працює, ви залишитесь зачаровані, наскільки влучно сприйняття чи відчуження певного аромату може показати ваш реальний стан.
Що таке ароматерапія і як вона працює?
Ароматерапія – ще один напрям, в якому використовується ефірна олія як лікувальний метод. Його можуть призначати лише спеціалісти з медичною освітою, оскільки важливо добре розуміти, яка має бути концентрація, місце нанесення, експозиція ефірної суміші.
Використовують різні способи введення в організм ефірних олій. Найперший – це інгаляційний, і тут спрацюють два шляхи. З повітрям летючі молекули ефірних олій потрапляють в легені і дуже легко всмоктуються там, далі потрапляють в кров, розносяться по всьому тілу і мають можливість опинитися в кожній клітині. І нюховий шлях, що вплине на нюховий аналізатор, відкорегує або діагностує емоційний стан для подальшої роботи.
При нанесенні на шкіру, звісно, тільки в розведеному стані, ефірні олії мають можливість глибоко проникати завдяки своїм дрібним розмірам, а також здатності розчинятися в жирах. Тому через дві години після нанесення вони присутні в кожній клітині, а це свідчить про дуже високу біодоступність і можливість швидко змінювати стан організму. Мабуть, всі бачили ролик, де під мікроскопом розглядають, як клітини крові, в які додали ефірні олії, активуються, починають швидко рухатися.
В косметичному догляді я поєдную ароматерапію з доглядом за шкірою, що допомагає клієнту не лише покращити зовнішній вигляд, а й прибрати наслідки стресу, глибоко розслабитися. Обгортання та масаж натуральними ефірними оліями корегує емоційний стан, підвищує імунітет, детоксикує та покращує самопочуття.
Як вибрати якісну ефірну олію?
Найважливіше в роботі з ефірними оліями – це якість самого продукту, оскільки описані вище властивості стосуються лише 100% натуральних ефірних олій, що після процесу дистиляції не зазнають жодних розведень та інших маніпуляцій. Таких олій на ринку є всього 2%.
На жаль, те, що на обкладинці написано 100%, не завжди говорить про терапевтичність. Іноді ефірні олії розводять, додають інші натуральні інгредієнти і клеять етикетку «100% натуральна». І наче це є правдою, але склад і концентрація інгредієнтів при цьому ніяк не контролюються через відсутність стандартів якості в цій сфері. Відповідальність повністю лягає на виробника. На жаль, кінцевому споживачу дуже складно розрізнити, де справжня, а де маніпулятивна олія. Тому треба обирати компанію, яка показує, звідки отримується сировина, має власні дистиляційні і проводить три етапи перевірки, в тому числі у незалежних інстанціях.
Коли я обираю в роботу ефірну олію, то вивчаю, звідки сировина, де розташована дистиляційна лабораторія (краще, щоб вона була поруч, бо тоді склад рослин не змінюється під час перевезення), які критерії якості виробник оцінює. Найпростіше – це звертати увагу на латинську назву на пакуванні й обирати тільки флакони з темного скла, а також шукати велику етикетку з позначенням джерел сировини та застережних заходів.
В будь-якому випадку не раджу розцінювати ефірні олії як просто ароматні сполуки, бо це найконцентрованіші екстракти рослин, вони сильнодіючі та можуть, окрім неймовірних позитивних результатів, в разі неправильного застосування давати подразнення й алергічні реакції.
Мій власний досвід роботи аромакоучем з ефірними оліями показує, що з їх допомогою багато травматичних подій та блоків можна пропрацювати і вийти на новий рівень розвитку, значно покращити при цьому самопочуття й підтримати емоційний інтелект, який найбільше потребує захисту саме в такі непрості часи.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!