Чому сарказм − ознака розуму: думка вчених

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Сарказм – це добре чи погано? Чи є саркастичний гумор ознакою інтелекту людини, вчені сперечаються досі. Вчені назвали сім причин, чому саркастична людина дійсно розумніша за інші, а сарказм ознака інтелекту вище за середній показник.

Сарказм в психології – це риторична фігура мови, яка використовується для вираження іронії, саркастичної чи глузливої критики чи зневаги шляхом вживання слів або фраз, що суперечать їх буквальному значенню. У саркастичному висловлюванні промовець може використовувати негативне чи іронічне ставлення до того, що говориться, але це може бути зрозуміло лише з контексту, інтонації чи додаткових сигналів, таких як міміка чи жести. Сарказм зазвичай використовується для вираження глузування, підкреслення дурості або неспроможності ідеї або коментаря, або просто для гумористичного ефекту.

Вчені доводять: саркастичні люди мають більш високий інтелект. До речі, цей висновок зробив Оскар Вайлд ще в кінці XIX століття. З точки зору психології, сарказм − ознака інтелекту. Погодьтеся, для того, аби стверджувати одне, коли ви насправді натякаєте на інше, потрібні певні здібності мозку. Уміння думати й говорити із сарказмом свідчить про те, що людина здатна імпровізувати в різних ситуаціях, а це дуже непросто. До речі, саркастичний гумор не залежить від того, до якого типу особистості ви належите. Сарказм однаково люблять як екстраверти, так й інтроверти.

Що таке сарказм, іронія та чорний гумор

Ви можете запитати, в чому відмінність сарказму та іронії? Сарказм − це вищий ступінь іронії, спосіб непрямого вираження думки у відношенні до якоїсь ситуації. За іншими версіями лінгвістів, сарказм − не що інше як просто уїдлива насмішка, їдке зауваження, яке людина вміє дати в жартівливій формі. В деякій мірі, сарказм є легкою формою образи. Нерідко під сарказмом ховають критичне ставлення до чогось, поєднуючи гумор із неупередженістю.

Чорний гумор та сарказм: у чому різниця? Основна відмінність між чорним гумором і сарказмом полягає в тому, що чорний гумор зазвичай пов’язаний з трагічними темами і використовується для виклику сміху в складних ситуаціях, тоді як сарказм фокусується на іронічній чи глузливій критиці чи коментарі, які можуть бути образливими чи жорсткими у своєму контексті.

Чому люди використовують сарказм у спілкуванні

 • Сарказм можна використовувати для створення гумористичного ефекту. Він дозволяє підкреслити нелогічність, протиріччя чи абсурдність ситуації. Це може викликати посмішку або сміх у людей, які розуміють саркастичний натяк.
 • Сарказм часто використовується для вираження негативних емоцій, таких як розчарування, невдоволення або сарказм, може бути способом висловити свою негативну точку зору.
 • У певних випадках люди можуть використовувати сарказм, щоб пристосуватися до соціальних ситуацій чи показати свою кмітливість. Він може використовуватися для показу інтелектуальної дотепності або демонстрації своєї соціальної приналежності до певної групи.
 • Сарказм може використовуватися для зниження впливу твердження або критики, особливо якщо вона спрямована на того, хто говорить. Це може бути способом розрядити напруженість чи зменшити серйозність сказаного.
 • Іноді сарказм застосовується для підкреслення іронії чи протиріччя висловлювання. Він може використовуватися для вказівки на розрив між словами та реальним значенням.

Однак важливо пам’ятати, що сарказм може бути двозначним і його використання вимагає хорошого контексту та вміння оцінювати реакцію аудиторії. Неконтрольований або невідповідний сарказм може призвести до непорозумінь чи конфліктів.

Сарказм − це добре чи погано: думка вчених

Останні дослідження довели, що здатність використовувати сарказм заснована на ретельно скоординованій послідовності складних когнітивних здібностей у певних ділянках мозку.

«Сарказм пов’язаний із нашою здатністю розуміти психічний стан інших людей. Це не просто лінгвістична форма вираження думки, вона пов’язана з соціальним пізнанням», − пише доктор Шамай-Цорі, психолог з Університету Хайфи й Медичного центру Рамбам у Хайфі в своїх дослідженнях.

Дослідження Лі Хуанга, Франчески Джино та Адама Галінські, опубліковані в журналі Science Direct, також показують, що частини мозку, які використовуються для виявлення сарказму або іронії, також відповідальні за інтерпретацію мови, сприйняття й розпізнавання емоцій, а також розумінні соціальних сигналів. Іншими словами, це складні процеси.

Таким чином, саркастичні люди, в деякому сенсі думають на крок попереду інших − концепція, підтримувана наукою. В одному дослідженні електроди були прикріплені до мозку людей і контролювали їх реакцію у відповідь на саркастичні та несаркастичні висловлювання. Було виявлено, що електричні рівні в мозку посилювалися, коли учасники тесту ділилися саркастичними заявами.

Чому саркастичні люди розумніші: 7 причин

Вони повинні думати дивніше

Сарказм вимагає більш складних розумових процесів. Коли ви відповідаєте на зауваження, яке хтось робить, несаркастичну відповідь досить просто придумати. Мозку не потрібно виконувати акробатичні кульбіти, щоб прийти до прямої відповіді на пряме питання. Але саркастична відповідь вимагає додаткового рівня мислення протягом того ж періоду часу. Яким би незначним все це не здавалося, це все одно вважається вправою для мозку. Ви розглядаєте очікувану відповідь у порівнянні з тим, що ви дійсно відчуваєте, і ви поєднуєте їх воєдино, щоб швидко дати відповідь, яка може бути, як гумористичною, так і загадковою. Ось чому інші не завжди розуміють ваш сарказм. Вони повинні задуматися над темою, щоб оцінити те, що ви хотіли сказати замість того, що ви насправді сказали. І так, не очікуйте, що кожен зможе розгадати ваші складні метафори.

Вони вміють читати сигнали й емоції

Саркастичні люди мають надприродне вміння розуміти стан душі та емоції інших людей. Їх здатність до емпатії більш розвинена. І це означає, що вони можуть бачити крізь димову завісу те, чим ви дійсно є. Саркастичні люди можуть «читати» людей, вони більш ефективно розпізнають маніпуляторів, які знають, як викликати будь-яку емоцію, яку вони забажають. Зазвичай такі люди сарказмом реагують на брехню або дурість, а також можуть задіяти свій «чорний» гумор, коли знають, що людина щось приховує.

Вони бачать більше можливостей

Сарказм розширює свідомість. Серед безлічі характеристик, які дослідники пов’язують із творчістю, сарказм є одним із найцікавіших. Дослідники з Гарварду, Колумбії та Кароліни виявили, що ті, хто давав і отримував саркастичні коментарі, могли в три рази краще виконувати творчі тести. Простий вплив сарказму показав дивовижні переваги для людини − 75% тих, хто отримав саркастичний контент під час експерименту, вирішили складну творчу задачу. І тільки 25% випробовуваних, яким показували реальний контент без підтекстів, змогли виконати ту ж задачу.

Таким чином, сарказм, здається, здатний розширити наш світогляд, дати розуму більше можливостей до «нестандартної» генерації ідей. Цей спосіб мислення нетиповий для звичайного стану.

Їх мозок здоровий

 

Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско виявили, що нездатність деяких людей виявляти або генерувати саркастичні коментарі може пояснюватися погіршенням або пошкодженням мозку. Таким чином, вчені впевнені й у зворотному: мозок людей, які «генерують» сарказм, а також вловлюють його, абсолютно здоровий.

читайте також

У них відмінні лінгвістичні навики

Саркастичні люди, як правило, також здатні вести тривалі й цікаві бесіди, утримуючи при цьому увагу інших. Вони вміють говорити красиво, довго й по суті, а також вони відмінно засвоюють інформацію, а потім можуть із легкістю передавати її різними способами.

Вони можуть мислити абстрактно

Сарказм сприяє концептуалізації. Якщо вам цікаво, чи має сарказм якусь практичну користь, результати гарвардських вчених говорять «так». Що дійсно пов’язує сарказм із інтелектом, так це те, що він відкриває двері для абстрактного мислення, яке вчені давно називають вищою формою інтелекту. Зрештою, тільки абстрактне мислення істотно відокремлює людей від тварин.

Дослідники з Гарварду відзначають, що сарказм може навіть принести користь людям на робочому місці, де абстрактне мислення часто є дуже цінним для продуктивності. Тому так багато письменників із саркастичним почуттям гумору.

Проте, вчені попереджають: перш, ніж складати хитромудрі мовні звороти, переконайтеся, що ваші колеги розуміють сарказм. Дослідження показало, що не всі сприйнятливі до саркастичного гумору, і що це може навіть змусити людей відчувати тиск на них. Тому краще зберігайте саркастичні коментарі для своїх друзів, які оцінять їх гідно, і, можливо, ви збережете прихильність боса до вас. Але це не точно.

Вони емоційно стабільніші

 

Одне дослідження показало, що при використанні сарказму гнів та інші негативні емоції зменшуються. Аналогічно, саркастичні люди менш схильні до стресових ситуацій, їх складно вивести з себе або порушити у них сильні емоції. Саркастичні люди, як правило, товстошкірі й, як правило, так само добре сприймають сарказм, як жарти, а не булінг або злісні глузування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також