Імунітет шкіри: з чого він складається та як його поліпшити

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Що таке імунітет шкіри обличчя та чому важливо його зміцнювати? Як самостійно відновити й посилити захисні функції епідермісу? Розібратися в цих та інших питаннях нам допомогла Ніна Махова, експертка підрозділу косметичної сировини концерну BASF.

Всі знають про важливість імунної системи організму. Саме від неї залежить наш загальний стан, самопочуття, схильність до вірусів і інших захворювань. Але виявляється, шкіра теж потребує підтримки імунітету. Як підлатати захисні функції епідермісу, та на які засоби для підвищення імунітету шкіри варто звернути увагу, розбираємося в цій статті.

Ніна Махова

Ніна Махова, експертка підрозділу косметичної сировини концерну BASF

Що таке імунітет шкіри

Шкіра − це важливий орган нашого тіла зі складною системою захисту від всіляких агресорів. З одного боку, шкіра як фізичний бар’єр, представлений кератиноцитами та міжклітинними ліпідами, запобігає зневодненню й блокує атаки зовнішніх стресорів.

З іншого боку, шкіра є імунологічним бар’єром, що стикається з різними інфекціями, привнесеними ззовні, й станами дисбіозу (порушенням нормальної мікрофлори − прим. ред.). Імунну систему шкіри поділяють на вроджену й адаптивну (набуту). Деякі ліпіди рогового шару мають антимікробну активність: імуноглобуліни, що секретуються потовими й сальними залозами. А різні клітини: лангерганса, гладкі, меланоцити та кератиноцити формують вроджений імунітет.

Кератиноцити здатні експресувати так звані рецептори розпізнавання патерну, а саме толл-подібні рецептори  лектини, які сигналізують про зустріч із патогенними структурами.

Вроджений імунітет шкіри втрачає свою функціональність, якщо не розвинений її мікробіом. Так, наприклад, S.epidermidis грає важливу роль у модуляції захисту шкіри. Ці бактерії продукують унікальні ліпотейхові кислоти, що пригнічують неконтрольоване запалення шкіри при порізах та інших пошкодженнях декількома шляхами: пригнічуючи викид кератиноцитами цитокінів і пригнічуючи запалення по TLR-2 залежному механізму, викликане пошкодженням шкіри. При цьому S.epidermidis підвищує чутливість кератиноцитів до патогенів і посилює імунну відповідь.

Вроджений імунітет за рахунок своєї системи, що розпізнає рецептори першим, стикається та ідентифікує «чужаків», передає інформацію до клітини, де вже активується синтез цитокінів, змінюється експресія інших рецепторів і розвивається адаптивний імунну відповідь, зокрема активуються різні класи Т-лімфоцити. Адаптивна імунна система вдосконалюється протягом всього нашого життя, у міру того як організм стикається з новими для нього патогенами, деякі Т-клітини трансформуються в клітини пам’яті, що дозволяє при наступній зустрічі блискавично відреагувати й ліквідувати вже знайомий антиген.

Як підвищити імунітет шкіри обличчя

Імунітет шкіри: з чого він складається та як його поліпшити

Імунна система в цілому та шкіри зокрема вкрай складна й ще не вивчена повністю, тому підняти імунітет, вплинувши на якусь одну його складову, навряд чи вийде.

Тут ефективні найпростіші та вже всім відомі рекомендації − правильне й насичене всіма нутрієнтами живлення, здоровий сон, більше руху й позитивних емоцій. Шкіру необхідно захищати від полютантів, перш за все ультрафіолету й синього світла, зважених часток, тому сонцезахисний крем із надійним захистом, ефективні та при цьому делікатні клінсери − наші помічники в прагненні до здоров’я шкіри.

Крім цього, ми можемо допомогти імунітету шкіри, працюючи з мікробіомом і правильно добираючи догляд для шкіри. Зараз складна епідеміологічна ситуація в світі, яка вимагає від усіх частого миття рук і застосування антисептиків. Все це негативно позначається як на шкірному бар’єрі (вона пошкоджується від частого контакту з ПАВ і спиртами), так і на імунітеті шкіри, який послаблюється внаслідок того, що страждає мікробіом і виникає негативний фактор «стерильності». Тому, по-перше, хочеться нагадати про розумний підхід до очищення, а по-друге, про те, що шкірі рук зараз необхідна особлива увага. Обирайте м’яке за складом мило для рук, що містить компоненти для догляду, наприклад, гліцерил олеат, що буде підтримувати бар’єрну функцію шкіри. Для догляду за шкірою обличчя та рук вибирайте продукти, що містять цераміди, жирні кислоти, стероли й різні про- і пребіотичні активи.

Тут підхід полягає в тому, щоб захистити як епідермальну функцію шкіри, так і баланс бактерій. Такі складні хворобливі стани, як ксеротична шкіра та атопічний дерматит, розвиваються саме тоді, коли порушені бар’єрна функція шкіри та мікробіом (є дисбаланс стафілококів) як наслідок розвивається запалення.

Концерн BASF, розробляючи активні речовини, активно залучений в тему імунітету й мікробіома шкіри. У 2017 році був випущений продукт Relipidium ™, біоферментований екстракт дріжджів, що впливає на імунну систему шкіри на кількох рівнях, у тому числі балансуючи мікробіом. Relipidium стимулює експресію кератиноцитами сигнальних толл-рецепторів TLR-2, а також експресію дендритними клітинами та кератиноцитами рецепторів Дектін-1а. Обидва види рецепторів стоять на варті нашого імунітету та сигналізують про появу чужорідних, а значить небезпечних, мікроорганізмів. Relipidium покращує стан мікрофлори шкіри, зрушуючи рівновагу на користь коменсальних бактерій S.epidermidis, при цьому знижується концентрація умовно патогенних S.aureus. Крім того, активний компонент стимулює синтез церамідів, необхідних для підтримки здорового шкірного бар’єру, і прискорює його відновлення, якщо він був пошкоджений.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також