Кіста зуба: від невеликого запалення до перелому щелепи

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Кіста в стоматології – одне з найнебезпечніших захворювань. На перший погляд, здоровий і нормальний зуб може стати причиною частих і тривалих візитів у стоматологію і навіть спровокувати перелом щелепи, якщо захворювання не виявлено вчасно.

Редакція Beauty HUB попросила висловити свою експертну думку щодо кісти зуба від симптомів до видалення Віталія Вороніна, стоматолога-імплантолога, стоматолога-ортопеда, головного лікаря стоматологічної клініки D.Ante.

Віталій Воронін

Що таке кіста зуба і як вона виникає

Кіста (від грецьк. «міхур») – це порожнина в тканинах людського тіла, яка в нормі не має зустрічатися.

Вона утворюється у відповідь на інфекцію або травму: якщо в кісткову тканину потрапляють мікроорганізми, то на місці загиблих клітин, залучених у боротьбу з інфекцією, виникає порожнина. Навколо цієї порожнини, щоб не допустити поширення негативного процесу, організм формує капсулу із щільними стінками. Така капсула може досягати у розмірі кількох сантиметрів. Це і є кіста.

Кісти зубів посідають перше місце серед інших можливих доброякісних новоутворень щелепи. Майже однаково часто кісти виникають як у чоловіків, так і у жінок, найчастіше це відбувається у віці від 20 до 50 років. При цьому на верхній щелепі кісти зустрічаються в 3 рази частіше, ніж на нижній.

Кіста зуба: від невеликого запалення до перелому щелепи

Чим небезпечна кіста на корені зуба

Кіста – це насамперед джерело інфекції.

Організм із нормальним імунітетом відправляє до кістки імунні клітини. Але якщо імунітет знижений, інфекція з кісти підхоплюється кровотоком і розноситься по всіх органах та системах. Це може вплинути на здоров’я організму загалом.

Навіть якщо організм впорається з додатковим навантаженням, невилікована кіста завжди призводить до негативних наслідків для щелепно-лицьової системи: при розростанні кісти можна втратити зуб, отримати проростання кісти в пазуху гайморову або навіть перелом щелепи у разі критичного розростання новоутворення.

Якими бувають кісти зубів

Різновидів кіст зубів безліч:

  • Радикулярні, або навколокореневі (формуються біля кореня зуба у зв’язку із запущеним хронічним запальним процесом).
  • Зубовмісні або фолікулярні (формуються з фолікула – зачатка зуба), непрорізаного або надкомплектного зуба в результаті його інфікування).
  • Парадентальні або ретромолярні (формуються з кісткової кишені, що виникає при утрудненому прорізуванні позаду зуба мудрості).
  • Резидуальні (залишкові кісти, які формуються після видалення зуба або навколо залишеної верхівки кореня).

Найчастіше у пацієнтів нашої клініки (і це збігається із загальносвітовою статистикою) зустрічаються саме радикулярні кісти.

Найбільша біда будь-якого з видів кіст у тому, що зовні здоровий та нормальний зуб може стати причиною частих візитів до стоматології. Але радикулярні кісти – це бомби уповільненої дії, які при загостренні абсолютно непередбачувані й тому вважаються найнебезпечнішим різновидом кіст.

Чому виникає кіста зуба

Відразу можна розвіяти популярний міф у тому, що кісти зубів пов’язані з генетикою — це не так. Як такий генетичний зв’язок відсутня.

Спровокувати утворення кіст можуть давно не ліковані зуби, травми зубів і щелеп, зниження місцевого імунітету та запальні процеси гайморових пазух.

Найпопулярніший сценарій – біль, який пацієнт намагається вилікувати без відвідування стоматолога за допомогою відварів та інших знахарських засобів. Іноді народні способи лікування кісти можуть тимчасово усунути симптоми, але при цьому таке «знеболення» дає захворюванню додатковий час на розвиток. 

Симптоми та лікування кісти зуба

Як розпізнати кісту, щоб вчасно звернутися до стоматолога

На початковій стадії розвитку кіста зуба симптомів не має і ніяк не проявляє себе. Скарги у пацієнтів найчастіше відсутні, тому кіста часто виявляється випадково при рентгенографії зубів під час діагностики чи лікування.

Саме через такі приховані загрози стоматологи вмикають режим «заїждженої платівки», коли намагаються записати пацієнта на наступний прийом через 6 місяців: регулярні профілактичні огляди у свого лікаря допомагають розпізнати кісти на ранніх стадіях. А чим раніше виявлено захворювання, тим легше (і дешевше!) проходить лікування кісти зуба.

Клінічна картина та план лікування визначається розмірами кісти, наявністю чи відсутністю ускладнень у вигляді нагноєння чи патологічного перелому щелепи.

Як проходить лікування кісти зуба

Лікування відбувається залежно від того, на якій стадії кісти пацієнт звернувся до стоматолога.

На початкових стадіях можливий консервативний шлях лікування (чистять, пломбують кореневі канали, кістка самостійно гоїться).

На більш поступних стадіях, коли запалення перетворюється на активну фазу, використовується консервативно-хірургічний метод. Під час такого лікування стоматолог видаляє кісти зубів, але зберігає зуб за допомогою зубозберігальних операцій – через розріз на ясна виконується резекція верхівки кореня зуба (обрізання тієї частини кореня, яка знаходиться в порожнині кісти) з цистектомією (вилущування оболонки кісти).

Якщо консервативне чи консервативно-хірургічне лікування неможливі, застосовується хірургічний метод – такий зуб повністю видаляють.

Які наслідки та вартість видалення кісти зуба

Якщо говорити про наслідки лікування кісти зуба та ускладнення, то у разі хірургічного втручання можливі набряк, підвищення температури, загальне нездужання, тимчасові болючі відчуття – симптоми аналогічні тим, які можуть виникнути у пацієнта після видалення зуба. Усі вони проходять протягом 3-5 днів.

Ну а своєчасне виявлення та лікування кісти загрожує не ускладненнями, а широкою посмішкою та усвідомленням того, що профілактика та своєчасна діагностика краще, ніж лікування та реабілітація!

Ціна видалення кісти зуба, як і інші стоматологічні процедури, залежить і від стадії розвитку захворювання, і від складності конкретного клінічного випадку, і, звичайно ж, від жадібності лікаря.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також