Користь пробіотиків у косметиці: коментує експертка

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Останнім часом у б’юті-світі почався бум на косметику для догляду із пробіотиками. Розповідаємо все, що потрібно знати про пробіотики в косметиці.

Всі ми знаємо про переваги прийому пробіотиків у формі продуктів харчування або добавок. Корисні бактерії допомагають підтримувати здоров’я травної системи і, як наслідок, всього організму. Але в останні роки на пробіотики глянули з іншого боку.

Зараз, наприклад, в центрі уваги знаходиться косметика з пробіотиками, яка покликана покращувати стан шкіри.

На полицях косметичних магазинів і аптек з’явився цілий арсенал б’юті-засобів, таких як продукти для вмивання, зволожуючі креми й сироватки, в складі яких заявлені корисні бактерії. Виробники обіцяють, що пробіотики в косметиці будуть заспокоювати запалення, зміцнювати бар’єр шкіри й навіть зменшувати прищі. Завдяки багатообіцяючим корисним властивостям, пробіотики в косметиці перетворилися в окремий б’юті-тренд.

Але в чому ж суть цієї останньої тенденції? Чи існують насправді б’юті-засоби з пробіотиками та чи дійсно вони здатні покращувати стан шкіри?

Ці та інші питання про пробіотики в догляді за шкірою коментує Катерина Русинова, експертка підрозділу косметичної сировини концерну BASF

Екатерина Русинова
– Відносно недавно дерматологи звернули увагу на мікробіом шкіри. Фахівці впевнені, що пробіотики здатні допомогти в лікуванні багатьох проблем шкіри. Але що це за інгредієнт?

– Насамперед потрібно трохи розібратися в тому, що таке мікробіом і на що він впливає.

В останні роки вчені виявили, що шкіра – це не тільки живі клітини, що на ній присутні. Шкіра є домом для безлічі мікроорганізмів, зокрема бактерій-коменсалів, грибів, найпростіших одноклітинних організмів і вірусів.

Мікроорганізми шкіри й гени, що вони виробляють, формують мікробіом шкіри, який є унікальним для кожної людини.

Залежно від ділянки тіла, шкіра має певний рівень зволоження, який визначає колонізацію популяції мікроорганізмів. Відносно недавно стало очевидно, що мікробіом активно взаємодіє з тілом, виконуючи роль розвитку й функціонування імунної системи. Тому шкіра більше ніж орган – це екосистема з тонким балансом, у якій розвивається мікробіом, встановлюючи сильні взаємозалежні взаємодії. Баланс екосистеми може бути порушений факторами-агресорами або захворюваннями шкіри. Це веде до дисбалансу мікрофлори шкіри, що негативно позначається на стані шкіри власника.

Знаючи склад мікробіома шкіри, біотоп (поведінку мікробіома шкіри), характеристики середовища проживання та взаємодії з клітинами шкіри, можна запобігти або значно скорегувати дисбаланс мікробіома та його негативний вплив на шкіру.

Тренд на мікробіом шкіри виник відносно недавно, завдяки появі найпотужніших технологій, що дозволяють обробляти величезний масив даних, одержуваних у результаті клінічних досліджень.

Як вже було сказано вище, ті чи інші відхилення в балансі мікрофлори на шкірі ведуть до зміни стану шкіри, що може виражатися в сухості шкіри, чутливості, тьмяності тощо. Тому, впливаючи на стан мікрофлори шкіри, можна вирішувати ті чи інші проблеми.

Користь пробіотиків у косметиці: коментує експертка

– Чим пребіотики в косметиці відрізняються від пробіотиків?

– Важливо зрозуміти, що коли ми говоримо про мікробіом, то це не тільки пребіотики та пробіотики.

Пребіотики та пробіотики – це терміни, що стали популярні на хвилі здорового харчування й турботи про мікрофлору кишечника.

Пребіотики – це їжа для так званих бактерій-коменсалів, позитивних бактерій, що знаходяться на поверхні шкіри та всередині людини. Пробіотики – це живі непатогенні мікроорганізми, що нормалізують мікрофлору.

– Як косметичні засоби з пробіотиками в складі діють? Чого варто чекати від косметики з бактеріями?

– Оскільки в косметичних засобах у 99% випадках містяться консерванти, що захищають продукти від мікробіологічного зараження, використання пробіотиків у косметичних продуктах недоцільно – консерванти активні щодо як позитивних, так і негативних бактерій.

Тому найчастіше в косметиці містяться пребіотики – ті компоненти, що є їжею для бактерій-коменсалів. До них належать олігосахариди, ферменти, амінокислоти, рослинні пептиди тощо.

Але існують і більш розумні та технологічні інгредієнти, що можуть впливати як на біотоп (поведінка мікробіома шкіри), так і на середовище проживання мікробіома. Наприклад, у концерну BASF є активний інгредієнт Relipidium®, що активує рецептор TLR2, під дією якого бактерії-коменсали виробляють маленькі молекули пептидів, що мають антибактеріальну дію.

Також цей компонент здатний зменшувати вироблення фактору запалення – інтерлейкіну 8, що значно впливає на запалення шкіри й пошкодження бар’єрних функцій шкіри.

– Кому підходить косметика з пребіотиками та пробіотиками?

– Це все питання особистої непереносимості.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також