«Мистецтво — наша броня»: проєкт, що допоможе митцям-бійцям ЗСУ повернутися до творчості

Мистецтво - наша броня

Фестиваль Respublica запустив проєкт «Мистецтво — наша броня», аби допомогти митцям, що вступили до лав ЗСУ, повернутися до творчості. Головне завдання ініціативи — надати артистам ресурси й можливість для рестарту, зняття стресу і ПТСР та повернення до мистецького життя.

Велика війна поставила перед усіма українцями, і культурною спільнотою зокрема, величезні виклики. Передусім йдеться про неможливість продовжувати свою мистецьку та культурну діяльність. Багато українських митців пішли боронити Батьківщину, змінивши музичні інструменти на зброю.

Усі артисти, що перебувають наразі в Україні, потребують відновлення. Адже музикант, який не грає понад рік, чи танцівник балету, що багато місяців не тренувався в залі, будуть довго повертатися у форму. Великою загрозою в майбутньому стає їхня депрофесіоналізація та декваліфікація, що неабияк ускладнить повернення до професійного життя.

Творці проєкту «Мистецтво — наша броня» уважно слідкували за діяльністю митців, які виступали на фестивалі Respublica, під час війни та аналізували, хто чим займається, як себе почуває, де перебуває, що створює і як змінив свою діяльність. Таким чином було обрано артистів, які насамперед потребують реабілітації і рестарту для відновлення творчої діяльності.

У межах проєкту для п’яти музикантів і гуртів, учасники яких стали на захист України, знімуть 5 кліпів. Це Adm:t, Брем Стокер, Zapaska, Саша Буль та FarInHate. Зафільмують ті пісні, які вони створили під час або перед війною, однак не встигли ані записати, ані поширити. 

Знімальною командою проєкту стали Yuzhane Production. «Мистецтво — наша броня» реалізують за підтримки Українського Культурного Фонду.

28 серпня вийшов кліп для гурту adm:t. 

Андрій Дмитренко — автор музики, текстів, голос і гітара гурту adm:t — з початку повномасштабного вторгнення служить в одній із частин Сил тероборони ЗСУ. Попри те, що служба забирає багато часу, творці проєкту «Мистецтво — наша броня» змогли хоча б на певний час повернути adm:t до мистецької діяльності і зняли кліп на пісню гурту, написану вже під час війни.

30 серпня був презентований кліп для гурту Брем Стокер. 

Артем Мисько — музикант гурту Брем Стокер — до повномасштабної війни служив у головному управлінні Національної Гвардії України. Попри те, що він грав там у оркестрі, перш за все — був військовим. На початку великої війни Артем був повністю готовий дати опір ворогу і обороняв столицю.

«Кожен раз, як ми їхали на похорон — було боляче кожному за втрату солдата-героя. Важко бачити дорогу, по краях якої на колінах люди вклоняються герою, який помер за наш народ. Від малого до старого. І це, на превеликий жаль, бачу й сьогодні. І я все ж надіюсь, що це не побачать у майбутньому мої діти», — ділиться Артем.

Сьогодні музикант продовжує служити в Нацгвардії України. Творці проєкту «Мистецтво — наша броня» вирішили повернути Артема до мистецької діяльності та зняли кліп на пісню гурту Брем Стокер із його участю.

2 вересня вийшов кліп для гурту Zapaska.

Павло Нечитайло — лідер гурту «Пропала Грамота» та учасник дуету Zapaska — один із тих, хто змінив інструменти на зброю і з перших днів великої війни вступив до лав Сил ТрО ЗСУ. Для нього проблема вибору не стояла.

Сьогодні артист за сімейними обставинами не продовжує службу в ЗСУ та починає повертатись до основної діяльності — археології та музики. Зокрема наразі Павло перебуває в турі Європою з гуртом Zapaska. Творці проєкту «Мистецтво — наша броня» дуже раді, що гурт повертається до творчості, тому захотіли зняти кліп на одну з його нових пісень.

5 вересня був презентований кліп для Саші Буля.

Саша Буль — український музикант та письменник, чий голос лунав на багатьох європейських радіостанціях і який до великої війни об’їздив із гітарою безліч українських та європейських концертних майданчиків і фестивалів. Музикант приєднався до війська в перші дні березня, аби зі зброєю в руках боронити свою землю від російського окупанта.

«Я офіцер запасу. Свого часу закінчив військову кафедру. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я організував життя своєї родини, узяв військовий квиток і пішов у військкомат. Певний час я служив в одному підрозділі, потім в іншому, зараз у третьому. Специфіка моєї діяльності відрізнялася. Найтриваліший час обіймав посаду заступника начальника штабу», — розповідає про свою службу музикант.

Поки Саша служить у війську та присвячує більшість часу обороні України, творці проєкту «Мистецтво — наша броня» хочуть нагадати про його основну діяльність і талант — музику.

7 вересня вийшло відео для гурту FarInHate.

Один з учасників колективу наразі служить у ЗСУ. Він попросив не афішувати своє ім’я, однак поділився думками про службу.

«18 місяців служби. Уже здається, що іншого життя і не було. Початок війни сприйняв без великих емоцій, була лише ненависть та думки, де дістати зброю — усі магазини були закриті і придбати було майже неможливо. 23 лютого о третій ночі в небі стояв гул літаків, спати не міг — уже все зрозумів. О 6 ранку на телефоні було більше 12 пропущених дзвінків. Так я розумів, що війну розпочато», — розповідає музикант.

Артист щиро вірить у нашу перемогу, знає, що ми не лише вистоїмо та переможемо, а ще й будемо взірцем для інших країн, і закликає вірити в ЗСУ, наше керівництво та людей.

Творці ініціативи «Мистецтво — наша броня» так само не припиняють вірити в перемогу, працюючи над розвитком культури навіть під час війни. У межах проєкту вони відзняли кліп на трек гурту FarInHate, залучивши цього військового до зйомок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також