Найбільше селену накопичується в щитоподібній залозі. Саме вона відповідає за низку найважливіших функцій для підтримки здорового стану організму, в тому числі за гормональні зміни, нормалізацію обміну речовин, а також за процес росту. При дефіциті селену виникають проблеми в роботі щитоподібної залози, які призводять до пошкоджень процесів і ряду неприємних наслідків. Саме тому потрібно обов’язково проходити профілактичні огляди у лікаря-ендокринолога для виключення захворювань або відхилень щитоподібної залози. Вчасно призначене коригуюче лікування врятує від неприємних наслідків.
Крім важливої функції у підтримці здоров’я щитовидки, селен також відіграє важливу роль у формуванні імунної системи. Оскільки саме він бере участь у захисті організму від ракових клітин і вірусних захворювань, в тому числі від вірусів грипу та герпесу. Селен допомагає у попередженні розвитку таких видів раку, як рак товстої кишки, простати, молочних залоз, матки, легень.
Селен – це потужний антиоксидант, який допомагає захищати клітини від вільних радикалів, а вони, як відомо, при великій кількості негативно впливають на здоров’я. Надмірна кількість вільних радикалів веде за собою пошкодження клітин, раннє їх старіння, і як наслідок – розвиток хронічних захворювань. Селен в цьому випадку відіграє роль захисника і допомагає контролювати окислювальний процес в клітинах. Це позитивно позначається не тільки в цілому на організмі, але й на кожному його органі. Тому він може бути призначений при хворобах шлунково-кишкового тракту, діабеті, опорно-рухової системи, лікуванні шкірних захворювань, а також за призначенням лікаря приймається у період вагітності і пологів. Профілактична доза селену скорочує ризик виникнення токсикозу у майбутньої мами. Часто селен можна побачити в добавках для поліпшення стану шкіри і волосся.
Серцево-судинна система також потребує постійного поповнення селеном. Його включають у комплексні схеми лікування при аритміях, при цьому він допомагає зменшувати кисневе голодування тканин серця, зменшує токсичні реакції, допомагає виводити з організму важкі метали (ртуть, свинець, кадмій, марганець), що позитивно позначається на роботі серця.
Як бачимо, селен має багато корисних властивостей як для організму в цілому, так і для кожного органу і системи окремо. Саме тому так важливо, щоб продукти з його вмістом були у вашому раціоні.
Скільки потрібно селену
За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я з метою профілактики необхідно від 10 мкг/день до 200 мкг/день селену.
- Дітям від 10 мкг/день до 30 мкг/день, в залежності від віку і ваги (1 мкг на 1 кг ваги дитини).
- Підліткам від 40 до 50 мкг/день.
- З 18 років і старше – 55–70 мкг/день (в залежності від статі і способу життя).
- Вагітним і годуючим від 65 до 200 мкг/день.
Надані дані є лише рекомендацією, правильне дозування повинен визначати ваш лікар. Оскільки неправильний або надмірний прийом селену може призвести до негативних наслідків для вашого організму. Не займайтеся самолікуванням.
Де брати селен
Найбільше селену можна отримати з цибулі, часнику, бразильського горіха, грибів. Також багаті на селен палтус, устриці, жовтий тунець, насіння соняшнику, курячі яйця, сардини. У таких лікарських рослинах, як спіруліна, береза повисла, евкаліпт лікарський, солодка, хвощ і інші також можна знайти селен. Але у зв’язку з тим, що грунт в останнє сторіччя також страждає від нестачі селену, рослини не можуть бути повноцінно збагачені цим мікроелементом. Також отримати селен можна з біологічно активних добавок. Але підбирати їх краще за все з лікарем. Оскільки надлишок селену призводить до ще більшого погіршення стану здоров’я.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!