Щитовидна залоза і спорт: чому важливо стежити за навантаженнями

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Ви потієте в залі кожен день на виснажливих тренуваннях, сидите на строгій дієті, але не худнете? Про те, чому так відбувається, розповідає лікар гінеколог-ендокринолог Касьян Катерина Сергіївна.

Отже, ви регулярно відвідуєте тренування, слухаєте тренера і строго дотримуєтеся прописаного плану харчування, але вага так і не зрушується з мертвої точки в бік зменшення? Можливо, справа не тому, що навантажень мало, або ви вживаєте занадто багато калорій. Проблема може полягати в збої роботи ендокринної системи в цілому і щитовидної залози зокрема.

Функції щитовидної залози

Наш метаболізм регулюється величезною кількістю гормонів, і щитовидка бере в цьому активну участь. Вона виробляє тиреоїдні гормони кальцитонін.

Кальцитонін відповідає за регуляцію кальцію в сироватці крові й кістковій тканині, а також бере активну участь в процесах росту і розвитку кісткового апарату.

Тиреоїдні гормони тироксин (T4) і трийодтиронін (T3) – йодовані похідні амінокислоти тирозину, що виробляються щитовидною залозою. Вони відрізняються один від одного наявністю або відсутністю додаткового атома йоду. Стимулюють ріст і розвиток організму і його тканин, впливають на роботу серцево-судинної системи (прискорене серцебиття, підвищення тиску). Вони ж підсилюють розщеплення жирових відкладень і гальмують їх накопичення. Тобто якщо процес вироблення цих гормонів порушений, можуть початися проблеми із зайвою вагою, так як сповільнюється метаболізм.

Як фізична активність впливає стан щитовидної залози

Тренування (особливо популярні високоінтенсивні інтервальні тренування) розганяють метаболізм, зберігаючи цей ефект ще деякий час після закінчення активності. В одному із досліджень, проведених з чоловіками-спортсменами, 60 велосипедистів виконували тренування на велостанку середньої і високої інтенсивності. Перед і після тренувань були проведені заміри рівня гормонів щитовидної залози. Результати показали, що аеробна активність примушує щитовидку виробляти більшу кількість тиреоїдних гормонів.

Не всі тренування однаково впливають на роботу ендокринної системи. Наприклад, тренування з низьким рівнем інтенсивності, такі як йога, не так ефективно сприяють підвищенню їх рівня.

Виходячи з отриманих даних і стану вашої щитовидної залози, ви можете регулювати інтенсивність і кількість тренувань. Наприклад, при слабкій активності щитовидки для стимуляції вироблення більшої кількості тиреоїдних гормонів досить трьох хвилин помірної їзди на велосипеді або пробіжці в легкому темпі (біг підтюпцем цілком підійде).

Для збереження цього позитивного ефекту тренування повинні бути регулярними! Також варто пам’ятати, що при гіпотиреозі (млявій щитовидці), крім відчуття втоми і депресії, можуть виникати болі в м’язах і суглобах, тому великі фізичні навантаження – останнє, чого вам захочеться.

Нагадуємо, що 30-40 хвилин аеробної активності – це не тільки підтягнуте тіло, а й гарний настрій з зарядом енергії на весь день.

читайте також

Коментар лікаря гінеколога-репродуктолога, гінеколога-ендокринолога Касьян Катерини Сергіївни.

Касьян Екатерина эндокринолог
– Будь-які надмірні фізичні навантаження негативно впливають на роботу не тільки щитовидної залози, але також всіх інших ендокринних систем і організму в цілому. Щитовидна залоза дуже важлива, оскільки бере участь у всіх обмінно-енергетичних процесах організму.

Якщо навантаження фізичні нормальні, тобто кількість енергії, яка витрачається, дорівнює кількості споживаної енергії, все абсолютно нормально

Якщо ж жінки під час фізичних навантажень вдаються до всіляких дієт або харчових обмежень, то витрата енергії підвищується, і щитовидна залоза дуже сильно страждає. Вона починає виробляти менше гормонів, що призводить до зниження її функції – гіпотиреозу.

Гіпотиреоз (від гіпо і лат. (Glandula) thyreoidea – щитовидна залоза) – стан, обумовлений тривалою, стійкою нестачею гормонів щитовидної залози.

Основні симптоми: порушення сну, зміна настрою (дратівливість або плаксивість), сухість шкірних покривів, ламкість і випадіння волосся, набряклість шкіри, порушення менструальної і репродуктивної функції.

Бажано регулярно відвідувати ендокринолога і робити це хоча б 1 раз на рік. Лікар призначить УЗД і аналіз крові на гормони і на основі отриманих результатів дасть необхідні рекомендації.

Катерина Сергіївна рекомендує помірне фізичне навантаження. Будь-яке навантаження корисне, якщо воно правильне і підтримує енергетичний баланс в організмі. Але при цьому потрібно дуже уважно стежити за своїм станом (як фізичним, так і емоційним).

Для жінок, у яких є проблеми зі щитовидною залозою, Катерина рекомендує вибрати тренування зі щадними навантаженнями: пілатес, йогу, плавання, танці.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також