Детально про протезування й імплантацію розповість Максим Сухарев, доктор-стоматолог, ортопед, хірург, стаж роботи 15 років.
Якщо є шанс порятунку свого зуба, то тоді потрібно віддати перевагу і протезування свого зуба такими конструкціями, як вінір, онлей, оверлей, повна коронка, без використання імплантанта. У будь-якому випадку наявність свого зуба буде набагато краще, ніж імплантанта. Останній, на жаль, має термін носіння, він не вічний і не буде стояти п’ятдесят-сімдесят років.
Які ж існують види протезування зубів? Почнемо з того, що залежно від дефекту й обсягу пошкодження потрібно виділяти різні види. Якщо це дефект твердих тканин зуба або ж дефект самих зубів, тобто їх відсутність. Якщо ми говоримо про дефект тканини зуба, то можемо заповнити їх такими конструкціями, як вінір, онлей, оверлей, коронки. Якщо будемо мати на увазі відсутність зубів, то тут важливо, в якому дефекті є відсутність зубів, а також їх кількість. Якщо відсутні зуби у включеному дефекті, то можна зробити і мостовидні конструкції, і незнімні, а також різні варіанти знімних. А можна заповнити відсутність імплантацією.
Якщо ви втратили зуб, рекомендую, звичайно, не його відновлення на тривалий час. Крім естетичного дефекту, тривала відсутність зуба може призвести до низки негативних наслідків. Таких, наприклад, як зміна зовнішності, підвищення навантаження на інші зуби, зміщення зубів, виникнення функціональних порушень, втрата кісткової тканини. Крім того, страждає скронево-нижньощелепний суглоб, суглобові поверхні гірше прилягають одна до одної, порушується процес жування, змінюється прикус, напружуються м’язи, аж до появи регулярних головних болів. Відсутність передніх зубів погіршує дикцію, розбризкується слина, втрата корінних призводить до травмування слизової оболонки, запалі щоки надають обличчю старечого вигляду. Разом із фізичними, описані вище проблеми стають причиною і психологічних порушень.
Давайте розберемо переваги і недоліки імплантації зубів. До позитивних належать: довгий термін служби, функціональність. Імплантант приймає навантаження і передає його на кістку. Тому пацієнт може спокійно жувати будь-яку їжу, і кісткова тканина не атрофується. Естетична привабливість: використовувану коронку на імплантатах дуже складно відрізнити від справжніх зубів. Також перевага в можливості відновити будь-яку кількість зубів, навіть за повної їх відсутності.
Тепер давайте розберемо мінуси. Перше – це висока ціна порівняно зі звичайними коронками. Друге – це довгий термін підготовки, тому що у нас є кілька етапів: імплантація, установлення формувача, тимчасове протезування, в подальшому постійне. Також не можна не сказати про ризик відторгнення. Його зведено до мінімуму, не більше 2%, але все ж, на жаль, є. Також безліч протипоказань, залежно від хронічних захворювань пацієнта.
Протезування або імплантація? Імплантацію застосовують в разі одиночної, часткової або повної відсутності зубів, для відновлення жувальної функції та естетичної привабливості. Протезування – це установлення протезів або коронок на опорні зуби, воно може бути знімним, умовно знімним, незнімним. При незнімному вигострюються опорні зуби, встановлюються на них коронки, мости або ж кріплення для знімного протезу. Всі ці конструкції вимагають природно корекції, залежно від вибору – від 3 до 5 років. Що таке імплантація? Це установлення штучного кореня зуба. Стоматолог вживлює в кістку імплантант, а верхня частина його залишається над яснами. Потім на неї встановлюють коронку або протез. Імплантація дозволяє повністю відновити естетичну привабливість і забезпечує відновлення жувальної функції. Але водночас вимагає трохи більше часу. Вибір, якою конструкцією компенсувати втрату дефекту в ситуації, що склалася, вирішують доктор і пацієнт разом.
Які відмінності в протезуванні одного відсутнього зуба й імплантації? Головна мета будь-якого зі способів протезування – відновити функцію, цілісність і естетику зубного ряду. Розберемо протезування містка. Якщо нам потрібно протезувати один відсутній зуб і ми вибираємо протезування за допомогою мостовидного протеза, ми маємо спиляти два сусідні зуби. Відповідно, якщо у нас зуби мають хорошу емаль, відсутність пломб, шкода обробляти їх. Тому перевагу віддають в бік імплантації. Що таке імплантаційна система? Вона складається з титанового кореня імпланта, який імплантується в кісткову тканину, абатмента (перехідник між титановим коренем і коронкою) і коронки, яка повністю заповнює відсутній зуб. Установлення імпланта – це повноцінна хірургічна операція, тому процес імплантації передбачає і підготовчий етап, і контроль після операції. Похилий вік не може бути протипоказанням для установлення імпланта, якщо немає супутніх хронічних захворювань, дефіциту кісткової тканини. Крім того, зараз практикується одноетапна імплантація, коли після видалення зуба одразу ставлять титановий корінь і тимчасову коронку. Основним позитивним фактором є відсутність обробки сусідніх зубів, що дуже добре впливає на збереження ваших зубів.
Існують два основних види протипоказань до імплантації зубів. Вони поділяються на абсолютні та відносні протипоказання. Абсолютні протипоказання: захворювання крові, порушення кровотворної функції, лімфогранулематоз, лейкоз, гемолітичні анемії, цукровий діабет, захворювання слизової оболонки порожнини рота, діабет із залежністю від інсуліну, ревматична хвороба, туберкульоз. Патології в ендокринній системі, важка форма гіпер- і гіпотиреозу, патологія наднирників, гіпофіза, серйозне порушення в роботі імунної системи, важкі інфекції, патології кісткової системи, що створюють непереборні перешкоди для нормальної регенерації кісткової тканини, вродженої остеопатії, остеопороз, дисплазія, захворювання слизової оболонки порожнини рота, синдром Шегрена, хронічний рецидивуючий афтозний стоматит, важкі форми захворювання серцево-судинної системи, імунодефіцитний стан і захворювання щитовидної залози, патологія ЦНС, психози, неврози, злоякісні пухлини, клінічна непереносимість металів, системні захворювання сполучної тканини з проявом їх в щелепно-лицьовій ділянці. І відносні протипоказання: вагітність і період лактації, авітамінози, карієс, пародонтит, гінгівіт, підвищена стертість зубів, патологічний прикус, металеві імпланти в інших частинах тіла, захворювання скронево-нижньощелепного суглоба, нездорове нерегулярне харчування, заняття екстремальними видами спорту, особливості будови щелеп. Щодо протипоказань: від них можна позбутися, пройшовши повноцінний курс лікування.
Розглянемо основні види протезів: знімні і незнімні. Незнімні – це протези, які надягають на зуби. До них належать коронки, вініри, накладки, оклюзійні мостовидні протези. За матеріалом виготовлення вони бувають металокерамічні, цирконієві, прес-керамічні, металопластмасові. До знімних належать бюгельний протез, знімний пластинчастий протез і мікропротез на один зуб. Бюгельний протез – це металевий каркас, який закриває частково небо, має кламери з опорою на зуби. Він буває кламерний, а буває замковий. Знімний пластинчастий протез існує тільки кламерний. І мікропротез на один зуб – це тільки естетична конструкція, аби прикрити ділянку видаленого зуба. Знімний пластинчастий протез буває акриловий, БПС, а за технологією – нейлоновий, акриловий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!