Освіта й особливості підготовки
В армії США працюють психологи як із медичних служб, так і вільнонаймані. Ну і, звичайно ж, самі військові теж проходять через курси, щоб мати відповідні навички та бачити, коли людина перебуває у стресі.
Командири завжди мають стежити за настроєм своїх військ, також капелани багато сприяють психологічній підтримці бійців, вони мають відповідну підготовку та освіту. Ми весь час проходимо багато курсів, щоб стежити не лише за здоров’ям і гігієною, а й за психічним станом солдатів. Особливо важливо для командирів розуміти, коли далі не можна від певної людини нічого вимагати, бо вона вже виснажилася.
Є багато моментів попередньої психологічної підготовки. Наприклад, на стрільбищах ми не маємо круглих або квадратних мішеней, вони представлені у формі людського тіла, щоб солдат психологічно звикав стріляти в людину, адже це надзвичайно складно. І таких нюансів багато.
Спеціальний психологічний контроль та підготовку проходять військові залежно від роду військ. Якщо ти льотчик – це одна нормативна база, якщо розвідник – інша. Наприклад, ти служиш на кораблі, де дуже багато предметів, що рухаються, весь час щось відлітає, ламається. Або сидиш у танку – дуже важливо, щоб ти був психічно стійкою людиною, щоб не впав у паніку під час пожежі. Для цього потрібно навчатись, тренуватися постійно. Коли ти повертаєшся з бойових дій додому або йдеш у відставку, якийсь період ходиш по різних лікарях, які перевіряють твій стан, у тому числі психологічний.
Взаємна підтримка
Війна по-різному впливає на людей. Деякі стають екстравертами. Одні починають говорити, що Бога немає, інші, навпаки, стають глибоко релігійними. Є люди, які починають ходити до спортзалу, бігати, активно займатися фізичною підготовкою, тоді як інші починають вживати алкоголь, наркотики, хоча це лише погіршує стан. Деякі просто замикаються в кімнаті, читають, інші просто лежать і дивляться в стелю. Кожна людина має свою психіку.
Нас вчать стежити за своїми товаришами праворуч і ліворуч, щоб вони не мали суїцидальних настроїв, не пили, не курили. Ми підтримуємо і стежимо один за одним, щоб люди не «уходили в себе». Також існує багато різних підходів, як підняти бойовий дух, щоб солдати не йшли у несвідомий стан.
У деяких людей відбувається знецінення їхнього життя, вони впадають у лихацтво, лізуть на рожен і дуже часто гинуть через це. А дехто починає переживати за своє життя, бояться всього, все роблять точно і перевіряють по тисячі разів. Але це теж недобре, коли людину лякає кожен шерех. Зрештою, вона просто божеволіє.
Життя військових – це життя на стероїдах, коли всі проблеми та занепокоєння збільшені у кілька разів. Цих проблем у непідготовленій, недисциплінованій армії, звичайно ж, більше. Там може бути і мародерство, і порушення дисципліни. У професійній армії більше професіоналізму, а де більше професіоналізму, там менше травм і фізичних, і психічних.
Статтю підготовлено в рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Сергія Роголя та Гаррі Табаха.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші відеоматеріали від Beauty HUB!