Штолен – традиційна німецька різдвяна випічка. Найбільш поширений вид штоленів начиняють родзинками і цукатами, хоча популярні також варіанти з маком, горіхами або марципаном. Для штолена готується важке дріжджове тісто, при цьому необхідно дотримуватися певних пропорцій. Він випікається заздалегідь, іноді за місяць до Різдва, і в прохолодному місці може зберігатися два-три місяці.
Виявилося, що штолен досить легко приготувати. Просто потрібно добре вимісити тісто і не поспішати з цукатами.
Інгредієнти:
- 2 ⅔ склянки борошна;
- 2 склянки суміші будь-яких горіхів;
- велика жменя суміші цукатів з цитрусових;
- велика жменя темних родзинок;
- 120 г вершкового масла;
- 6 свіжих яєчних жовтків;
- 15 г сухих дріжджів;
- 1/2 склянки молока;
- вершкове масло для змазування;
- 3 столових ложки коричневого цукру;
- ½ склянки темного рому або лікеру (Куантро);
- цедра ½ – 1 лимона;
- 1 чайна ложка білого цукру;
- ваніль або ванілін;
- борошно для присипки;
- 1 чайна ложка солі.
Для покриття:
- 100 г вершкового масла;
- щіпка ваніліну;
- ½ склянки цукрової пудри.
Приготування.
Для початку потрібно підготувати сухофрукти. Для цього викладіть родзинки, цукати і суміш горіхів в неметалеву миску, залийте ромом і залиште на 4-6 годин, а ще краще хоча б на добу. В цьому випадку горіхи так добре просочаться рідиною, що після запікання стануть м’якими і будуть танути в роті! Якщо ви або ваші рідні не дуже люблять цукати, то їх завжди можна замінити на улюблені сухофрукти та навіть додати шматочки шоколаду. Головне дотримуватися початкових інгредієнтів для самого тесту. А вибір начинки – це вже особиста справа кожного.
Потім відкиньте на друшляк, приберіть зайву рідину, якщо потрібно, паперовим рушником й обваляйте в борошні, аби шматочки не злипалися в тісті.
Тепер необхідно приготувати опару. Для цього в глибокій мисці змішайте підігріте молоко зі звичайним цукром, додайте дріжджі і 5 столових ложок просіяного борошна. Перемішайте до однорідності, накрийте плівкою і залиште в теплому місці на 20 хвилин. Я поставила на батарею.
Лимонну цедру для штолена натріть на дрібній тертці і разом з дрібкою ваніліну змішайте з розтопленим вершковим маслом. Якщо використовуєте стручки ванілі, то розріжте його вздовж, видаліть насіння.
Додайте в опару решту борошна, коричневий цукор, ванільне масло і жовтки і вимісіть гладке тісто.
Потім додайте в тісто суміш цукатів, фруктів і горіхів, цедру і сіль. Ретельно вимішуйте хоча б 10 хвилин. Покладіть тісто в глибоку миску, накрийте рушником і поставте в тепле місце на 2 години.
Тісто, що піднялося, розкачати у формі овалу. Ребром долоні зробіть поздовжнє поглиблення посередині і загніть одну половину тіста на іншу так, щоб воно трохи заходило за середину. Потім перекладіть його на деко, накрийте рушником і залиште в теплому місці ще на одну годину. Не скупіться з часом – чим краще підніметься тісто, тим смачнішим вийде штолен.
Випікайте штолен в розігрітій до 170-180°С духовці до готовності (приблизно годину). Через 40 хвилин можна накрити його фольгою, щоб не підгорів. Я вирішила спробувати прискорити процес і поставила духовку на режим конвекції. Плюс досить тонко розкачала тісто, тому штолен випікався у мене всього 35 хвилин. Я не витримувала форми, але смак від цього не змінився.
Розтопіть вершкове масло для покриття і додайте в нього щіпку ваніліну.
Змастіть гарячий кекс ¼ масла, потім посипте через дрібне ситечко ¼ цукрової пудри. Зачекайте, поки утворюється корочка, і повторіть цей процес ще три рази. У мене скоринка вийшла – виявилося, що це дуже просто.
Взагалі, процес приготування різдвяного штолена виявився не стільки складним, скільки довгим. Якщо ви хоча б раз пекли щось із дріжджовим тестом, у вас обов’язково має вийти!
Підписуйся на нашу сторінку в Instagram і не пропускай найкорисніші відеоматеріали від Beauty HUB!