Обовʼязково на столі мають бути кутя та узвар. Зазвичай ще готують пісні вареники, пампухи, голубці (також пісні), супи, овочеві рагу, виставляють соління та салати. Вареники можуть бути з картоплею, капустою або з маком (креплики).
Кутя по-київськи
Інгредієнти:
- 1 склянка пшениці;
- 4 склянки води;
- 100 г маку;
- 100 г родзинок;
- жменя горіхів;
- 2–3 столові ложки меду або на смак.
Приготування
- Склянку пшениці залийте на ніч чотирма склянками води.
- Вранці злийте воду, викладіть пшеницю у каструлю, залийте новими чотирма склянками води й готуйте на невеликому вогні годину або до готовності. Якщо пшениця вже зварилась, а вода ще залишилась – просто злийте її.
- У невеликій каструлі залийте водою мак, доведіть до кипіння та варіть 20 хвилин (вода має повністю википіти).
- Після цього потрібно перетерти готовий мак. Це можна зробити або за допомогою мʼясорубки, або кухонним комбайном, або взагалі у ступці.
- Подрібніть підсушені горіхи та залийте родзинки окропом, якщо вони тверді. Якщо ж мʼякі, то просто промийте водою.
- Додайте у готову пшеницю мак, родзинки, горіхи й теплий мед. Ретельно все перемішайте та подавайте на стіл.
Узвар
Інгредієнти:
- 3 літри води;
- 500 г суміші сухофруктів (яблука, груші, чорнослив);
- 2–3 столові ложки цукру або меду.
Приготування
- Викладаєте сухофрукти у велику каструлю.
- Заливаєте водою, доводите до кипіння та додаєте цукор або мед.
- Готуєте на невеликому вогні хвилин 10.
Іноді в узвар додають ще родзинки і трави (розмарин, тимʼян) або ж готують його зовсім без додаткових підсолоджувачів.
Пісний борщ із грибами
Інгредієнти:
- жменя сухих грибів (бажано білих);
- 1 стакан квасолі;
- пів капустини;
- 1 буряк;
- 1 цибуля;
- 2 маленькі моркви;
- 2–3 великі картоплини;
- сіль та чорний мелений перець на смак;
- 4–5 столових ложок рослинної олії;
- 1 стакан томатного пюре;
- 3 л води;
- 2 лаврові листочки.
Приготування
- Квасолю та гриби промиваєте, заливаєте водою і залишаєте на ніч.
- Наступного дня викладаєте гриби та квасолю, заливаєте водою. Бажано додати також воду, в якій замочувалися гриби, – так буде смачніше. Доводите до кипіння та готуєте.
- Овочі промиваєте, моркву, буряк і картоплю очищаєте. Капусту шинкуєте, картоплю та цибулю нарізаєте кубиками (цибулю зовсім невеликими кубиками), моркву та буряк натираєте на тертку або ж можна нарізати тонкою соломкою.
- Картоплю й капусту додаєте до грибів та квасолі, солите та перчите на смак і додаєте лавровий лист.
- Розігріваєте сковороду, додаєте туди олію та цибулю. Пасеруєте до прозорості й потім туди додаєте моркву й готуєте 5 хвилин. Потім додаєте туди ще й буряк та готуєте ще 5 хвилин.
- Наступний крок – наливаєте в сковороду томатне пюре, знову перемішуєте та тушкуєте ще 10 хвилин.
- Відправляєте заправу зі сковороди в каструлю, перемішуєте та варите ще 20 хвилин на маленькому вогні. Пробуєте на смак і, якщо потрібно, ще солите та перчите.
Пісні вареники з картоплею
Інгредієнти:
- 500 г борошна;
- 300 мл кропу;
- 1 чайна ложка солі;
- 2 столові ложки олії;
- 1 цибулина;
- варена картопля;
- пучок зелені.
Приготування
- У велику миску викладаєте борошно, сіль, олію, перемішуєте та заливаєте кропом. Спочатку розмішайте тісто лопаткою, щоб не обпектися, а потім починайте вимішувати його руками до еластичності. Потім накриваєте його рушником або харчовою плівкою та залишаєте відпочивати на 20 хвилин.
- Поки тісто відпочиває, відварюєте картоплю (можна додати в каструлю лавровий лист і духмяний перець для додаткового смаку), солите та перчите її на смак і товчете.
- Тісто розкочуєте у пласт завтовшки 5 мм на присипаній борошном дошці. Вирізаєте кружечки стаканом, викладаєте на них начинку й заліплюєте.
- Доводите воду в каструлі до кипіння та трохи підсолюєте, викладаєте вареники й готуєте 5–7 хвилин (вареники повинні спливти).
- Поки вареники готуються, розігріваєте сковороду, додаєте олію та підсмажуєте цибулю для заправки до золотистого кольору.
- Подаєте готові вареники зі смаженою цибулею та подрібненою зеленню.
Солодкі вареники з маком (креплики)
Інгредієнти:
- 500 г борошна;
- 300 мл кропу;
- 1 чайна ложка солі;
- 2 столові ложки олії;
- 150 г маку;
- 50 г родзинок або сушеної журавлини;
- 2 столові ложки цукру.
Приготування
- Перед тим як замішувати тісто, промиваєте мак, заливаєте його кропом. Родзинки також заливаєте кропом. Залишаєте мак та сухофрукти відмокати на 30–40 хвилин.
- У велику миску викладаєте борошно, сіль, олію, перемішуєте й заливаєте кропом. Спочатку розмішайте тісто лопаткою, щоб не обпектися, а потім починайте вимішувати його руками до еластичності. Потім накриваєте його рушником або харчовою плівкою та залишаєте відпочивати на 20 хвилин.
- Злийте воду з маку та родзинок. Мак перебийте блендером, додайте туди цукор та родзинки і перемішайте.
- Тісто розкочуєте у пласт завтовшки 5 мм на присипаній борошном дошці. Вирізаєте кружечки стаканом, викладаєте на них начинку й заліплюєте.
- Доводите воду в каструлі до кипіння і трохи підсолюєте, викладаєте вареники та готуєте 5–7 хвилин (вареники мають спливти).
- Готові вареники поливаєте медом та подаєте на стіл.
Пампухи з варенням
Інгредієнти:
- 400 г борошна;
- 25 г свіжих пресованих дріжджів;
- 200 мл теплої води (не кипʼяток);
- 75 мл рослинної олії;
- 4 столові ложки цукру;
- дрібка солі;
- ванільний цукор;
- пудра для присипки;
- цедра апельсина;
- джем для начинки за бажанням.
Приготування
- Дріжджі розведіть у теплій воді, додайте туди столову ложку цукру та 100 г борошна. Залиште відпочивати на 20 хвилин у теплому місці.
- В опару, яка вже підійшла, додаєте цедру апельсина, цукор, який залишився, дрібку ванільного цукру та сіль. Перемішуєте й потім вливаєте рослинну олію. Знову перемішуєте та поступово додаєте просіяне борошно. Замішуєте мʼяке, еластичне тісто. Коли воно вже не липне до рук, накриваєте рушником або плівкою та залишаєте відпочивати в теплому місці на годину.
- Тісто, що підійшло, розкочуєте у пласт завтовшки 5 мм, вирізаєте кружечки, додаєте в них начинку, защіплюєте краї та формуєте кульки і залишаєте відпочивати буквально хвилин на 10.
- Розігріваєте багато рослинної олії в каструлі з товстим дном. Потім зменшуєте вогонь до середнього та смажите там пампухи з усіх сторін.
- Готові пампухи викладаєте на тарілку, застелену паперовим рушником, щоб прибрати зайву олію. Потім присипаєте цукровою пудрою та подаєте на стіл.
Пісні голубці з перловкою та грибами
Інгредієнти:
- 1 качан капусти;
- 150 г перлової крупи;
- 170 г (3 середніх) морквини;
- 200 г (2 середні) цибулі;
- 2 зубчики часнику;
- 100 г квашеної капусти;
- 350 г печериць (можна лісових грибів, якщо є);
- 300 г томатного пюре;
- 20 г (1 столові ложки) борошна;
- 50 г рослинної олії;
- 2 лаврові листочки;
- зелень;
- спеції (паприка, молотий чорний перець, мелений гострий перець) та сіль на смак.
Приготування
- Капусту десь за дві доби до приготування голубців заверніть у харчову плівку та покладіть у морозилку. Ввечері дістаньте й залиште розморожуватися на ніч. Перлову крупу заливаєте водою та залишаєте на ніч.
- З перлової крупи зливаєте воду, заливаєте кропом і ставите варитися на 20 хвилин.
- Поки готується перловка, нарізаєте дрібно цибулю та часник, натираєте моркву на дрібній тертці та нарізаєте гриби. Якщо це заморожені гриби, то просто розморозьте їх. Сушені гриби можна залити кропом, потім трохи проварити й нарізати на шматочки.
- Через 20 хвилин зливаєте з перловки воду.
- Розігріваєте на сковороді олію та підсмажуєте гриби. Потім туди ж додаєте ще трохи олії та відправляєте спочатку цибулю із часником, підсмажуєте до золотистого кольору, і потім додаєте моркву. Через 5 хвилин вливаєте томатне пюре й тушкуєте ще хвилину.
- Знімаєте з вогню і додаєте туди квашену капусту, перловку, гриби, подрібнену зелень, спеції, сіль та перемішуєте все.
- Розбираєте капусту на листочки та скручуєте голубці (залиште 4–5 листочків). У капусту загортаєте начинку. На дно каструлю викладаєте кільки капустяних листочків, потім зверху викладаєте голубці.
- Тепер потрібно приготувати заливку. Для цього у сковороду додаєте томатне пюре, знову ті ж спеції, борошно, близько 400 мл води, лаврушку, сіль і варите до загустіння.
- Заливаєте заливкою голубці (якщо не вистачило, можна додати кропу), накриваєте капустяними листами, ставите на плиту, доводите до кипіння та готуєте близько години на невеликому вогні.
Також на стіл можна поставити різноманітні соління, квашену капусту, мариновані гриби, салати з капусти й моркви, вінегрет, відварену квасолю з додаванням підсмаженої моркви, тушковану капусту тощо.
Смачного та світлих різдвяних свят!
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!