Що таке коронарна недостатність і які її симптоми

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

острая коронарная недостаточность

Серцева коронарна недостатність – небезпечний стан, який може призвести до летального результату. З’ясовуємо з лікарем-кардіологом, як не допустити такого стану і розпізнати симптоми для надання першої допомоги.

Що таке коронарна недостатність

Гостра коронарна недостатність має високий відсоток летальних випадків. Стан може розвиватися без особливих симптомів, але за кілька хвилин може статися напад. Такий стан виникає через недостатнє надходження кисню в серце по серцевих (коронарних) артеріях. Погіршення кровотоку відбувається внаслідок звуження просвіту судини, через яку надходить кров. Найбільш частою причиною виникнення коронарної недостатності є таке захворювання, як атеросклероз. Також може бути спричинено сильним стресом, психічними чи фізичними перевантаженнями.

Тетяна Дерієнко, лікарка-кардіолог, розповідає, як допомогти собі, якщо стався напад гострої серцевої недостатності, і що робити, щоб цього уникнути.

Татьяна Дериенко

Тетяна Дерієнко, лікарка-кардіолог, кандидат мед.наук / PhD

Гостра серцева недостатність – це важкий патологічне захворювання, яке характеризується досить швидким виникненням симптомів і скарг, порушенням роботи серця і пов’язане зі зниженням серцевого викиду. Простіше кажучи, серце не здатне прокачати кров і забезпечити кровопостачання всіх життєво важливих органів. Розвивається гостра серцева недостатність досить швидко, протягом декількох годин, а то й кількох хвилин. За 30-60 хвилин від початку перших симптомів вона може призвести до смерті. Переважно від перших симптомів до важких проявів гострої серцевої недостатності може минути від 6 до 12 годин, і без медичної допомоги обійтися неможливо.

острая коронарная недостаточность

Основні прояви:

 • важке гучне дихання;
 • виникає задишка, більше схожа на задуху;
 • дуже утруднений вдих і в горизонтальному положенні може виникати кашель;
 • чутні хрипи, які може почути навіть людина, яка не має медичної освіти.

Тим, у кого виникає такий стан, характерне бажання сісти, впертися руками в коліна, в сидіння або будь-який інший предмет, таким чином людині стає легше дихати.

Хронічна серцева недостатність

Хронічна серцева недостатність характеризується прихованим перебігом, тривалий час вона може абсолютно ніяк не турбувати людину. Одним з перших симптомів, на який пацієнт звертає увагу, – це підвищена стомлюваність, поява задишки при фізичному навантаженні, що раніше не виникала, набряки нижніх кінцівок, які до ранку не зникають. У такому випадку наявність цих симптомів свідчить про те, що хвороба стала прогресувати.

лечение коронарной недостаточности

Перша допомога при гострій коронарній недостатності

Перше, що необхідно зробити людині, у якої почалася гостра серцева недостатність, – це викликати швидку медичну допомогу. Найкраще зайняти сидяче положення в кріслі, впертися руками на крісло або на підлокітник. Обов’язково потрібно заспокоїтися, по можливості відчинити вікна, але не стояти біля вікна, особливо якщо поруч з вами нікого немає, максимально впустити свіже повітря.

коронарная недостаточность первая помощь

Якщо ви опинилися свідком розвитку гострої серцевої недостатності у людини, перше що потрібно зробити, – обов’язково викликати швидку медичну допомогу і повідомити симптоми. Після цього потрібно допомогти хворому прийняти сидяче положення, заспокоїти, забезпечити доступ свіжого повітря і чекати прибуття швидкої допомоги.

Що впливає на розвиток серцевої недостатності

Факторів, що провокують серцеву недостатність, досить багато. Якщо говорити в загальному, це можуть бути кардіальні (серцеві) і некардіальні причини.

До кардіальних можемо віднести:

 • артеріальну гіпертензію;
 • хронічний коронарний синдром (ішемічна хвороба серця);
 • наявність аритмії;
 • перенесені міокардити;
 • наявність кардіоміопатії.

До некардіальних:

 • анемії;
 • ендокринні порушення;
 • захворювання легенів;
 • прийом препаратів (наприклад, гормональних);
 • надлишкове вживання алкоголю;
 • куріння.

Відмінність гострої коронарної недостатності від хронічної

Гостра коронарна недостатність розвивається дуже швидко і вимагає негайного надання медичної допомоги. Хронічна – довготривале, поступальне захворювання, яке потребує постійного тривалого контролю.

Профілактика серцевої недостатності

Серцева недостатність – це синдром, і у нього завжди є причина. Перш за все це, звичайно ж, кардіальна причина як для гострої, так і для хронічної серцевої недостатності. Тому важливо знайти причину і по можливості усунути її. Якщо причину неможливо усунути, наприклад, хвороби серця, то важливо розуміти, що потрібно дотримуватися рекомендацій і призначеного лікарем лікування, регулярно проходити профілактичні обстеження, мінімум – кардіограма та УЗД серця.

профилактика коронарной недостаточности

Краща профілактика будь-яких серцево-судинних захворювань – це здоровий спосіб життя. Регулярне фізичне навантаження, відмова від зловживання алкоголем, куріння, правильне збалансоване харчування, нормалізація сну, контроль життєвих показників за допомогою аналізів, підтримання здорового психологічного стану – основні профілактичні заходи. Якщо є наявність серцево-судинних захворювань, важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і постійно приймати призначені препарати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB! 

читайте також