Меланома – одне з підступних дерматологічних захворювань. Якщо не проходити щорічну діагностику, самостійно визначити, чи небезпечна ваша родимка, досить складно. А ось при виявленні меланоми на ранніх стадіях ймовірність повного одужання дуже висока. Саме тому так важливо пильнувати здоров’я своєї шкіри.
Лікарі-дерматологи рекомендують стежити за своїми родимками. Вітчизняні фахівці пропонують використовувати пацієнтам систему АКОРД (асиметрія, кровоточивість, край, окрас, розмір, динаміка). Американські ж дерматологи мають схожу систему ABCDE (асиметрія, контур, колір, діаметр, зміни). Але суть від назви не змінюється: родимки потрібно регулярно оглядати і бажано разом з лікарем.
Світлана Дячук, лікар-дерматоонколог, розповідає, чому важливо проходити регулярні чек-апи для розуміння того, хто є в зоні небезпеки і як уникнути виникнення раку шкіри.
Світлана Дячук, лікар-дерматолог, дерматоонколог
Що таке меланома
Меланома – це злоякісна пухлина шкіри, яка дуже схожа на звичайну родимку. Вона ніяк не турбує людини, може навіть зовні абсолютно не відрізнятися, в цьому і криється її головна небезпека. Адже меланома – це злоякісне новоутворення, яке може рости і давати метастази. Чим раніше лікар діагностує і видалить пухлину, тим більше у пацієнта шансів на цілковите одужання.
Фактори ризику виникнення меланоми
- Вплив ультрафіолету. Кожен сонячний опік не минає просто так для людини. Будь-який надмірний вплив ультрафіолету підвищує ризик виникнення меланоми навіть у літньому віці, при цьому обгорати ви могли і в дитинстві.
- Спадковість. Якщо у вашого родича був (є) будь-який вид раку шкіри – ви в групі ризику. В такому випадку беззастережно потрібно проходити профілактичні огляди.
- Множинні невуси або родимки. Коли на тілі велика кількість родимок, помітити меланому серед них нелегко. Тому люди з великою кількістю родимок повинні регулярно проходити обстеження у лікаря-дерматолога з фіксацією невусів.
- Дуже світла шкіра. Чим світліша шкіра, тим менше вона захищена від впливу ультрафіолету, відповідно ризики виникнення меланоми підвищуються.
Як попередити меланому
Ніхто не застрахований від появи меланоми. Вона може з’явитися у будь-якої людини, навіть у тієї, яка поза групою ризику. Тому потрібно:
- регулярно проходити огляди у лікаря: один раз на рік профілактичного огляду буде достатньо;
- уникати сонячних опіків всіма доступними методами: використання фотозахисного одягу, використання СПФ-кремів;
- знання! Дуже багато хто не знає про існування цього захворювання. А саме знання про меланому є одним із дуже важливих профілактичних заходів.
Діагностика родимок і меланоми
Діагностика станів шкіри повинна обов’язково проводитися за допомогою дерматоскопії. При великій кількості родимок лікар повинен проводити цифрову дерматоскопію. Це використовується для фотофіксації всіх ваших родимок, щоб у подальшому проводити порівняння станів шкіри.
Діагноз – меланома
Якщо вам у кабінеті лікаря поставили діагноз меланома – це попередній діагноз. Обов’язково необхідно зробити гістологічне підтвердження. Такий аналіз проводиться після видалення пухлини і дослідження її в лабораторії. І вже в залежності від підтвердження або спростування діагнозу і стадії призначається відповідне лікування.
Стадія 0-1 не потребує лікування. Хірургічного видалення цілком достатньо для стовідсоткового одужання.
За статистикою, меланома найчастіше розвивається у чоловіків на спині, а у жінок на нижніх кінцівках, хоча це захворювання може проявитися абсолютно на будь-якій ділянці тіла.
Можна повністю вилікуватися від меланоми – це головне. Поки захворювання на стадії 0 -1 – це не небезпечно. В цьому випадку меланома не метастазує і після її хірургічного видалення людина одужує. При цьому пацієнт повинен усвідомлювати обов’язковість профілактичних оглядів у лікаря.
Якщо ж меланома виявляється на більш пізніх стадіях, вона точно також видаляється, але для допомоги призначається додаткове медикаментозне лікування. Ці методи допомагають видужувати після діагнозу меланома і прожити довге і щасливе життя!
Р. S. Якщо ви помітили у себе будь-яку підозрілу родимку, пляму на слизовій оболонці, смужку на нігті, дивний безбарвний прищик, негайно звертайтеся до лікаря. Чим раніше діагностується захворювання, тим вищий шанс повністю одужати від небезпечного захворювання – меланоми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!