Тійна Орасмяе-Медер – відома лікарка-косметологиня, засновниця бренду Meder Beauty Science, консультантка з безпеки косметичних продуктів і авторка книг-бестселерів «Б’юті-міфи» і «Наука краси».
Тійно, розкажіть, що таке циркадні ритми організму і чому останнім часом їх стали так активно вивчати?
ТМ: Про циркадні ритми серйозно почали говорити не так давно – наука хронобіологія виникла тільки в останні 10 років. Циркадні ритми – це зміни, які відбуваються в організмі людини протягом плюс/мінус 24 годин.
«Годинниковий майстер», або центральний регулятор циркадних ритмів, – це супрахіазматичне ядро (SCH), дуже невелика структура, розташована в передньому відділі гіпоталамуса. Основний гормон гомеостазу та циркадного балансу – мелатонін. На сьогодні ми знаємо про нього далеко не все. Але нам відомо, що в разі високого рівня мелатоніну буде багато глибокого відновлювального сну, який сприяє детоксу органів і тканин, в тому числі головного мозку, і навпаки – якщо рівень мелатоніну буде недостатньо високий, репаративний відновлювальний сон може виявитися в дефіциті. Важливо пам’ятати, що рівень мелатоніну підвищується ввечері та зростає вночі, причому тільки в темряві. Тому якщо ви спите вдень, а вночі працюєте, сон буде більш поверхневий і значно менш якісний з точки зору відновлення організму.
Дослідження підтверджують: циркадні налаштування впливають на наше самопочуття і здоров’я набагато більше, ніж ми про це думали. Порушення циркадної ритмічності характерно для дуже багатьох хронічних хвороб, в тому числі аутоімунних, ендокринних, захворювань серця, печінки і нирок. Практично всі онкологічні захворювання перебігають із порушенням циркадної ритмічності і циркадного регулювання в клітинах не тільки ураженого органу, а й в клітинах тіла в цілому.
На сьогодні хронобіологи кажуть, що зміна циркадності може бути однією з досить ранніх ознак розвитку низки захворювань і рекомендують при цьому звернутися до терапевта й уважніше поставитися до цієї проблеми.
Як біологічний годинник впливає на стан шкіри і яку роль в цьому відіграє порушення режиму сну?
ТМ: Здоров’я та функціонування шкіри безпосередньо залежать від збереження циркадних й інших хроноритмів. Кожна клітина шкіри «керується» зсередини, і циркадність дуже важлива в цьому «керуванні».
Нестача сну або сон «у позаурочний час» майже завжди помітні на обличчі. Навіть одна ніч без сну істотно знижує зволоженість шкіри і пошкоджує захисний бар’єр, аж до свербіння і лущення у 50% випробовуваних! Без сну мікроциркуляція крові погіршується, від чого колір обличчя тьмяніє, знижується еластичність і стають більш помітними пори.
Дефіцит сну позначається і на здатності шкіри до відновлення і самозахисту. У щасливчиків, які регулярно висипаються, шкіра менше страждає від пошкодження ультрафіолетом і краще відновлюється після травм, лазерних шліфувань, хімічних пілінгів і навіть операцій.
Розкажіть, будь ласка, як циркадні ритми шкіри впливають на догляд. Чи є якийсь розклад, о котрій годині які процедури краще проводити?
ТМ: На сьогодні підтверджено циркадність і ритмічність багатьох процесів, що відбуваються в шкірі, – це і себорегуляція, і трансепідермальна втрата вологи, і мікроциркуляція крові та лімфи, і кислотно-лужна рівновага, і регенерація і багато інших. Виходячи з цих даних, ми дійсно можемо скласти «косметичний розклад» для шкіри.
- Найкращий час для будь-яких процедур, що передбачають регенерацію, – з 12:00 до 17:00. Лазерне шліфування, фраксель, радіохвильовий вплив, серединні та глибокі хімічні пілінги – все, що передбачає стимуляцію шкіри в глибоких шарах, на які клітини мають відповісти регенерацією.
- Зволожувальні процедури найбільш ефективні та корисні в другій половині дня, і чим пізніше, тим краще. Ідеально – після 19:00.
- Процедури для жирної шкіри краще проводити в першій половині дня, до 12:00.
- Найкращий час для дермабразії та хімічних пілінгів – з 12:00 до 15:00. У цей час ризик пошкодження мінімальний, шкіра краще захищена, нижче ризик побічних ефектів.
- Процедури для чутливої шкіри (розацеа, почервоніння) краще робити якомога пізніше ввечері.
- Корекцію зморшок краще проводити в першій половині дня для досягнення максимальної натуральності та в другій, якщо хочеться максимальної б’ютифікації.
Чим відрізняються денні та нічні засоби з точки зору впливу циркадних ритмів?
ТМ: На сьогодні в косметології дуже мало інгредієнтів, які вміють безпосередньо впливати на циркадні процеси в шкірі, тому правильніше говорити не про косметичні засоби, а про ритми шкіри та її потреби. Так, для жирної шкіри вдень буде необхідний «матувальний» крем, а вночі, коли активність сальних залоз стрімко знижується, такий крем буде підсушувати шкіру, що створить дискомфорт або помилкову думку про те, що шкіра у вас комбінована. Дуже сильно – до 60%! – протягом доби змінюється рН шкіри – від 4,9 до 6,3, це великий розкид. Днем рН стабільний і перебуває на рівні 4,9-5,2, а ось якщо міряти його вночі, то він може знижуватися, і чим старше ми стаємо, тим більш лужною шкіра стає днем, проте вночі рН все одно буде знижуватися до мінімального піку. Причини цієї закономірності незрозумілі, але це цікава знахідка, яка дозволяє нам по-іншому поставитися до догляду за віковою шкірою, яка лужна вдень і повертається до умовно здорового рН вночі.
А ось чутливість шкіри пов’язана з рівнем кортизолу, у людей з резистентною шкірою вночі вона зменшується, а ось у людей з чутливою шкірою вона підвищується ввечері та максимальна вночі, досягаючи піку близько 4 ранку. Отже, якщо у вас чутлива шкіра, саме в вечірньому догляді мають бути присутні заспокійливі засоби й інгредієнти.
Давайте трохи заглибимося і поговоримо про компоненти косметики для підтримки нормальної синхронізації циркадного циклу шкіри. Чи є інгредієнти, які краще працюють з ранку, і навпаки – ввечері?
ТМ: Тут теж скоріше варто говорити не про конкретні інгредієнти, а про вплив косметичного засобу, про «косметичний розклад» я розповіла вище. Однак є сучасні інгредієнти, які вміють впливати на циркадні процеси в клітинах. Переважно це пов’язано з процесами відновлення і ДНК-репарацією шкіри, а це нічний процес. Наприклад, тільки вночі виробляються специфічні білки-шаперони, які відповідальні за укладання колагену й еластину в тривимірні структури і відповідають, таким чином, за пружність і гладкість шкіри. Якщо ви спите погано, то саме через недостатність шаперонів обличчя набуває характерного «пом’ятого» вигляду. І є пробіотик, отриманий за допомогою нового виду льодовикових бактерій Iodobacter ssp – мікроорганізмів, які здатні активувати тривимірну укладку білків шкіри і відновлювати синтез білків-шаперонів. Є інгредієнт тепренон, що володіє епігенетичною активністю і відновлює мітохондріальні ДНК.
Або, наприклад, в разі нестачі сну страждає синтез колагену I типу. Саме цей колаген вважається одним з основних маркерів старіння. У молодій шкірі він домінує, забезпечуючи щільність і пружність, а з віком його замінюють інші білки, набагато менш впорядковані й еластичні. Чим менше шкіра синтезує колаген I типу, тим більш тонкою і втомленою вона виглядає. Відновити синтез «нічного» колагену допомагають глікопротеїни HRGPs, які «підкручують» процеси в шкірі відповідно до «циркадної необхідності».
Повертаючись до теми сну, що б ви порадили в плані догляду за шкірою людям, які регулярно недосипають? Чи існує «рятівна» косметика для молодих батьків, фрилансерів, тих, хто працює в нічну зміну або часто страждає безсонням?
ТМ: Насправді, я працювала над цією ідеєю багато років: створити топічний засіб, який допоможе шкірі відновлюватися в нічний час, як у глибокій фазі сну, незалежно від того, добре ви спите або не дуже. І навесні цього року ми нарешті випустили нічний крем Цирку-Найт – професійна преса вже назвала його «косметичним запуском року». Circa в назві крему відображає принцип його дії: активні інгредієнти впливають на циркадні механізми змін у шкірі. Навіть якщо ви ворочаєтеся без сну, спите уривками або працюєте всю ніч, крем Цирку-Найт активує процеси, які мають відбуватися в шкірі під час глибокого здорового сну. У формулі цього крему я використовувала і ДНК-репаранти, і метабіотік згаданих бактерій Йодобактер, названий Ice Awake, і комплекс глікопротеїнів HRGPs, отриманий з натурального екстракту сої, і пробіотик Sirtalice – він особливо цінний тим, що може миттєво запускати синтез АТФ – енергії, що виробляється мітохондріями в клітинах шкіри і відповідає за нічний процес ДНК-репарації. Для основи крему я вибрала олію ши – вона створює ефект шовкового покриття шкіри, відновлює її бар’єрні властивості та зволоженість. Наскільки я знаю, це перший «циркадний» засіб на ринку.
І наостанок назвіть правила сну для збереження молодості і краси шкіри.
ТМ: Дуже важливо вибудувати нормальний режим дня і йти в ліжко до півночі. І, звичайно, пам’ятати про те, що може «зламати» або тимчасово змінити ЦР. В першу чергу – це режим освітленості, відсутність світла або нестача світла вранці. У зв’язку з цим рекомендація для кліматичних зон, де взимку доводиться просипатися в темряві: дуже важливо, коли ви прокидаєтеся, вмикати яскраве світло, бажано блакитний діапазон світла, так звані лампи денного світла. Блакитне світло – це світло ранкового пробудження, яке, потрапляючи на сітківку ока, запускає стимулювальні механізми, і, як на сьогодні встановлено, на хвилі, відповідні довжині блакитного світла – 400-500 нанометрів, реагує не тільки сітківка ока, але і клітини епідермісу. Тому дуже важливо, аби вранці ви «побачили» світло в прямому сенсі слова.
Увечері нам, навпаки, необхідно тепле світло. В сучасних девайсах є функція «вимкнути блакитне світло». Не потрібно вимикати його на весь день, але рекомендується вимкнути його в районі 20:00, аби зменшити експозицію блакитного світла, – це допомагає нашим клітинам, в тому числі клітинам шкіри, пристосуватися і зберегти нормальне регулювання ритмічності. Використання неадекватного часу дня для освітлення – холодне світло ввечері й тепле світло вранці – це помилка.
Ну, і завжди актуальними залишаються базові рекомендації – зручний матрац, правильна подушка, провітрена на ніч кімната (або відкрите вікно), «нічний» режим темряви і тиші.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!