Слово експерту: все, що ви хотіли знати про гіперпігментацію

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

гіперпігментація

Яна Герасимова, експертка з превентивної косметології, допомогла нам детально розібратися в темі гіперпігментації, яка стає особливо актуальною після сонячного літнього сезону. Чому і коли виникає гіперпігментація, як з нею працювати, які препарати найефективніше працюють на освітлення та чому ця проблема може повертатися – детально розповідаємо в матеріалі.

Яна Герасимова

Яна Герасимова, експертка з превентивної косметології

Коли до мене звертаються клієнти, то кажуть: «У мене пігментація». Чи правильне визначення поняття? Ні. Тому що пігментація – це процес набуття шкірою натурального кольору шляхом вироблення нею пігменту – меланіну.

Аби коректно щось лікувати, ми маємо точно розуміти з чим маємо справу. Тому давайте розбиратися у поняттях.

Два типи порушень пігментації шкіри

Ми маємо два типи порушень тої самої пігментації. Світлі плями на тілі – це вітиліго. Шкіра перестає виробляти меланін, і ми маємо депігментовані ділянки. А є проблема, коли клітини шкіри починають виробляти більше меланіну (пігменту), і він зосереджується на певних ділянках хаотично, створюючи темні плями (пігментні). Цю проблему в косметології називають гіперпігментацію.

Обидва випадки є прикладом порушення клітинного обміну й імунних процесів. На вітиліго досі не знайдено доказових важелів впливу. При цьому з гіперпігментацію можна успішно працювати, і у 70% клієнтів є шанси вирівняти колір шкіри. Давайте розбиратися, як саме.

пігментація шкіри це

Причини гіперпігментації шкіри

Оскільки я спеціаліст превентивної косметології, то у своїй практиці завжди починаю зі з’ясування причин. Що найчастіше призводить до гіперпігментації у моїх пацієнтів?

Надмірне перебування під сонцем. Попри те, що масово і в інтернеті, і на телебаченні, і взагалі усюди говорять на цю тему, вона залишається актуальною і є причиною номер один. Ніщо так швидко не стимулює вироблення у шкірі меланіну, як ультрафіолет. Відбувається мутація клітин шкіри, і вони не можуть впоратися з його надлишком. Тому шкіра просто накопичує його, і ми бачимо плями. Більші, менші, глибокі, свіжі – різні.

На другому місці гормональні дисбаланси. Часто проявляються під час вагітності, при прийомі гормональних препаратів, у період менопаузи. Механізм дії схожий: порушується механізм вироблення меланіну і його розподілення.

Дефіцитні стани організму, коли тілу не вистачає необхідних вітамінів і мікроелементів. Наприклад, залізодефіцитні стани часто стають причиною появи пігментних плям.

Захворювання печінки та жовчовивідних шляхів досить сильно впливають на колір шкіри в цілому. Ніколи з цими хворими органами обличчя не буде сяяти. Вони є і однією з основних причин, чому шкіра починає вкриватися плямами.

Неправильне користування косметикою. Зловживання пілінгами і дуже активними компонентами. Шкіра отримує запальний процес і може зреагувати гіперпігментацією на нього.

Також у пігментації, як і у інших хвороб, є генетична складова. Тут ми просто маємо бути вдвічі обережнішими, якщо знаємо, що у наших батьків теж є така проблема.

Як працювати з гіперпігментацією?

Що можна вдіяти на цьому етапі? Зробити базові аналізи і дослідження УЗ. Проконсультуватися з терапевтом і зрозуміти, яка з причин ваша. Далі, за необхідності, компенсувати цей стан. Це вже буде 50% успіху і вирішення питання.

А інші 50% – це дія косметики. В цьому випадку механізм дії простий. Нам треба освітлити (забрати) зайвий пігмент і зупинити процес його надлишкового вироблення (блокувати тирозиназу, яка стимулює вироблення пігменту).

препарати при гіперпігментації

І тут важливо знати, що не завжди найсильніший компонент чи засіб стане найефективнішим. В цьому я переконалася впродовж багаторічного досвіду лікування такої шкіри. Просто має бути perfect match! Має бути той засіб, який підійде саме вашій шкірі, на який вона зреагує.

В мене була клієнтка, яка потрапила до мене після безрезультатних трьох курсів серединних освітлювальних пілінгів і терапії лазером. А ми їй освітлили плями сироваткою із арбутином і вітаміном С. Також була проста схема внутрішнього лікування, описана вище, без реабілітації і лущення шкіри. Іноді варто заспокоїтись, почути своє тіло і дати шкірі час.

Я вам покажу ті схеми, за якими працюю і маю результати.  Починаю завжди з більш м’якої схеми. Для мене дуже важливо максимально зберегти мікробіом шкіри і її цілісність. Шкіра з порушеннями пігментації – це вже нездорова шкіра, тому ми маємо діяти з нею дуже обережно, з максимальною підтримкою. Саме тому часто спостерігаємо, що глибокі пілінги і лазерні процедури за рахунок свого травматизму можуть погіршити процес, а не навпаки.

Коли клієнт звертається до мене вперше, то одразу питає, які є процедури. А я тим часом скажу, що найбільш комфортний спосіб освітлення – це обрати свій основний освітлювальний препарат у домашній догляд і дати йому час попрацювати. Має пройти кілька змін клітинного циклу шкіри, близько двох місяців. І тоді ми можемо судити про результати.

Препарати, які ефективно працюють на освітлення

Давайте розглянемо конкретні препарати на освітлення, які доказові і дійсно працюють згідно з останніми доповідями на конгресах 2023 року і моїм професійним досвідом.

  • Вітамін С (лише у стабільних формулах)
  • Цистеамін (абсолютно новий агент, дуже дієвий)
  • Транексамова кислота (досить потужно працює, зараз є моїм препаратом вибору)
  • Коєва кислота
  • Азелаїнова кислота
  • Альфа арбутин

Це ті препарати, які доказово будуть пригнічувати вироблення меланіну і виводити накопичений пігмент.

Що ще варто додати в догляд?

Далі дуже важливо посилити ефект за допомогою відновлювальних препаратів і потужних антиоксидантів, які прискорюють обмінні процеси у клітинах шкіри, дають їм енергію і, відповідно, кращу якість шкіри, стаючи основою для вирівнювання її кольору, сяяння. Це можуть бути ніацінамід, ферулова кислота, фітинова кислота, вітамін Е (токоферол), ретиніл пальмітат. Вони є найсильнішими зі свого класу.

Необхідною умовою для процесу освітлення шкіри є її зволоженість. Має бути гарний гіалуроновий каркас, тому обов’язково додаємо препарати гіалуронової кислоти у процесі лікування. Шкіра має бути в її ідеальному компенсованому стані, щоб вона змогла вирівняти пігментацією.

Чим ще ми можемо посилити ефект? Пілінгами. Але тут знову нагадаю, що варто бути дуже обережними. Я у своїй практиці люблю призначати для таких типів шкіри ензимні пілінги на основі ферментів і механічні пілінги на основі коралів. Обидва види засобів мають помірну чутливість до сонця і меншу запальну реакцію порівняно з кислотними. Тому я обираю їх для регулярного використання, раз на 7-10 днів. З їх допомогою ми можемо розрихляти шкіру і швидше добратися до місця, де лежить зайвий пігмент. Разом з тим вони є м’якими стимуляторами оновлення шкіри в цілому. І як результат, маємо рівнішу, сяйливу, здорову шкіру з рівномірною пігментацією.

У процесі освітлення дуже важливо захищати шкіру від сонця. Залежно від інтенсивності гіперпігментації і її особливостей у вас цілий рік має бути вдень на обличчі крем з SPF. Який саме за рівнем захисту, підкаже ваш косметолог, бо є тип шкіри, де вистачить і SPF 15, а є шкіра, яка потребуватиме повного санблоку SPF 80 впродовж цілого року.

гіперпігментація що робити

Як мігрує пігмент і чи може повернутися гіперпігментація?

Також нагадую, що меланоцит (клітина шкіри з пігментом) – це мігруюча клітина. Вона переміщується по тілу.  Тому варто розуміти, якщо у вас пігментація, умовно, на щоках, то ви все одно не можете інтенсивно засмагати тілом.  Навіть якщо нанесете на обличчя SPF 100 і вдягнете капелюх, але виставите ніжки, то будьте впевнені – у вас під кінець сезону ті плями на щоках все одно стануть темнішими. Пігмент мігрує туди, де є поломка, туди, де шкіра найбільше колись зазнала інсоляції.

Давайте уявимо, що пігмент пішов і ми маємо рівний гарний колір шкіри.

Чи зникне пігмент назавжди, чи він може знов повернутися? Сумна новина, що може.

Хороша – він буде свіжий і здатен швидко виводитися. І хороша новина №2 – ми вже знаємо, який препарат з гарно попрацює з зайвим пігментом.

Тому причин засмучуватися немає – у нас є план дій. Просто працюємо за ним.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також