Яна Олександрівна Юцковська, доктор медичних наук, професор, лікар-дерматовенеролог вищої категорії, власник групи компаній Yu-System, засновник проекту «Школа професора Юцковської», президент Євро-Азіатської асоціації фахівців естетичної медицини, член ради директорів НАДК, позаштатний експерт Росздоровнагляду МОЗ РФ, головний редактор журналу «Косметика і медицина», член редакційної колегії журналу MJDR (Росія).
Єлизавета Топух, головний редактор інтернет-порталу про красу і здоров’я Beauty HUB, б’юті-блогер.
У рамках нового проекту компанії ESTET і редакції Beauty HUB “Запитай у Юцковської” відбулося вже вісім прямих ефірів, які дозволили нашим читачам і глядачам розібратися з актуальними проблемами, пов’язаними з косметологією – апаратною, ін’єкційною і не тільки. Завдяки нашому експерту – Яні Олександрівні Юцковській – багато хто вже знайшов для себе відповіді на важливі питання, що стосуються фотостаріння, різних типів шкіри, ботулінотерапіі, догляду до 30 років, чоловічої косметології, сучасних доглядових методик для тіла і пігментації шкіри обличчя у чоловіків і жінок. Записи всіх трансляцій можна подивитися в нашому IGTV..
Цього разу ми поговорили про проблему сучасного суспільства – вікове акне.
Як проявляється вікове акне?
Це чітко прописано в наших методичних рекомендаціях. Акне буває підліткове, в цьому випадку ми говоримо про вік до 21-го року. Після цього віку акне вважається віковим. У дорослому віці страждають і чоловіки, і жінки від цієї недуги. Підлітковим акне частіше страждають чоловіки – високий тестостерон у хлопчиків, але частіше звертаються дівчатка, тому здається, що частіше ця проблема стосується дівчаток. Таким чином вікове акне – це акне після 21-го року, буває, що воно залишається після підліткового, а буває, тільки починається в постпубертатному періоді. Тому воно ділиться на стійке акне і доросле.
Що є основною причиною появи акне у дорослих?
Не повірите – гормони forever. Практично в 100% йдеться про гормони, підліткове – це все-таки гормони, пов’язані зі статевим дозріванням, а у дорослих йде поділ між щитовидкою, наднирковими залозами і статевими гормонами. Починають грати роль і інші групи гормонів.
Чи може спровокувати неправильне харчування виникнення вікового акне?
Справді, є якісь особливості, пов’язані з лактозою, особливості, пов’язані з шоколадом, але це все структура шкірного сала. До причини виникнення акне це не має ніякого стосунку. Це база стану шкірного сала, при якому буває посилення рецидиву або схильність, але не причина.
Які типи вікового акне існують і в чому їх особливості?
Клінічно є принципова відмінність, тому що в підлітковому акне в основному – це запальний процес – пустульозні елементи, гнійничкові і так далі. При акне дорослому найчастіше це незапальні форми – закриті/ відкриті комедони, це дуже мляве запалення, яке частіше пов’язане або з інсуліновими проблемами, або з проблемами статевих гормонів. Але це, провокуючий рецидив, що не викликає агресивного запалення. Для підліткового акне більш характерні запальні елементи з гнійним вмістом, агресивне запалення. Для дорослого – більш хронічні запалення, з не яскраво вираженими запальними елементами.
Як проявляється вікове акне? Чи є відмінність між типами в зовнішності?
У зовнішності немає. Зміни особливостей, які пов’язані з типом шкіри, є. Люди з жирною шкірою, люди у яких шкіра схильна до себореї. Акне – це системний процес. Зони обличчя. Т-зона є себорейною, тому я б сказала, що є певна диференціація. Коли ми говоримо про підліткове акне, то найчастіше це верхня і середня третина обличчя, а коли про доросле – це найчастіше середня і нижня третина обличчя, іноді субментальна зона. У дівчаток запалення субментальної зони при пізньому акне дуже характерні клінічно. Для грамотного дерматолога-косметолога є клінічні відмінності між підлітковим і дорослим акне.
З чого правильно почати салонне лікування вікового акне?
У салоні лікуватися, при всій повазі до всіх професіоналів, не треба. Необхідно йти до лікаря дерматолога. Ні в якому салоні займатися цими проблемами не слід, тому що фахівець повинен мати базову освіту медичної косметології і повинен мати досвід. Я, як дерматолог з достатнім досвідом, можу сказати: необхідно дуже активно диференціювати персональне акне, доросле акне, розацеа – це все вимагає диференціальної діагностики. Тому прийти лікувати, як іноді це умовно називають прищі, – значить завдавати собі шкоди. Багато речей робити категорично не можна. Слово “салони” в цьому випадку треба забути. Дерматолог – лікує, косметолог – реабілітує. Треба розділити ці два поняття.
Яким повинен бути правильний домашній догляд за дорослою шкірою з акне?
Найважливіші пункти, які я хочу визначити.
Перше – заборонені принципово будь-які процедури, пов’язані з травмуванням шкіри. Це принципово. Така шкіра не любить розпарювання, не любить надлишкові травми, не любить агресивних процедур, таку шкіру необхідно берегти.
Друге – лікування на першому етапі полягає найчастіше в медикаментозному лікуванні, яке воно буде – топічне або системне – це вибір лікаря. Але вище другого ступеня тяжкості необхідно медикаментозне системне лікування. Тому всі процедури відкладаються на той момент, коли триває гострий процес запалення.
Третє – не слід очікувати лікування за раз, це процес. Стан шкіри буде змінюватися в залежності від багатьох факторів, це може бути і рік, і півтора і так далі. Це не відбудеться одномоментно.
Що стосується домашнього догляду. Перше, що ми повністю виключаємо – це будь-які препарати, що містять спирт. Шкіру ми не сушимо. Це викликає загострення запального процесу. Такі процедури, як кріомасаж, дарсонвалізація – забути в домашньому використанні. Будь-які препарати з антибіотиками застосовуються не довше, ніж 21 день, оскільки ми отримуємо звикання. Це призводить до того, що шкіра перестає реагувати на цю групу антибіотиків. А при акне – це дуже вузька група антибіотиків. Неграмотне, неконтрольоване використання антибіотиків місцево призводить до загострення і до тривалих періодів рецидиву. Людям з жирною шкірою не можна вмиватися гарячою водою.
Які косметологічні методи лікування вікового акне найбільш ефективні з вашого професійного досвіду: пілінги, апарати, ін’єкції?
Слово “ін’єкції” при акне просто забуваємо. Вони можливі тільки при першому-другому ступені і вони припускають стимуляцію, але ніяк не передбачають посилення запального процесу. Наприклад, Мезоксантін – дуже хороший препарат, наприклад, в разі лікування першого-другого ступеня акне. Гіалуронові кислоти тут не потрібні взагалі. Є цікавий препарат Твайс, він дає дуже хорошу реабілітацію пострецидивну, але потрібно розуміти коли його призначати.
Все, що стосується процедур, то це світлолікування, фракційні можливості апаратури. Я категорично проти використання CO2 лазера. Це занадто агресивна процедура. Вона можлива тільки в разі лікування рубців, яким більш ніж три роки. Дуже хороший результат дає PRP-технологія – це плазмотерапія, це поліпшення імунної системи, тому вона показана багаторазово: мінімум 7-10 процедур.
При 4-му ступені тяжкості у нас відбувається гнійне розплавлення дерми, в цей час категорично заборонені будь-які процедури. Плазмотерапія і LPL – це чудові результати, особливо після роботи роккутана, акнекутана і так далі, але ніколи не при 3-4 ступені тяжкості.
Третій-четвертий ступінь – це завжди лікування медикаментозно. Ніяких топічних засобів, як би не хотілося якимось фармкомпаніям сказати, що топічні засоби лікують 3-4-ий ступінь тяжкості – це неправда.
При першому, другому ступені тяжкості найчастіше ми маємо на увазі системну і топичну терапію. При третьому, четвертому ступені ми займаємося системним лікуванням і іноді допомагаємо топичним, як помічником в реабілітації, не більше того. Треба розуміти, що це – захворювання, а не стан. І не треба до нього ставитися, як до прищів на шкірі. Це системне захворювання, що вимагає системної терапії, іноді це антибіотикотерапія, іноді гормональна, іноді це терапія, пов’язана з ретиноїдами, але це завжди системна базова терапія.