Страсний тиждень 2024: особливості кожного дня, народні традиції

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Тиждень перед Великоднем, що включає події від Входу Господнього до Єрусалиму (Вербна неділя) до Великого четверга, Великої п’ятниці та суботи Світлого Великодня називається Страсною. У християнській традиції цей час відзначається подіями, пов’язаними зі стражданнями, смертю й воскресінням Ісуса Христа. Він є важливим періодом у церковному році для багатьох християнських конфесій.

З 29 квітня по 4 травня 2024 року православні християни у всьому світі відзначатимуть Страсний тиждень. Кожен день тижня перед Великоднем називається «страсним» або «великим». Під час Страсного тижня згадують останні дні життя Спасителя: вхід Господній до Єрусалиму (Вербна неділя), свята Вечеря, розп’яття, смерть, воскресіння і поховання. Розкажемо про кожен день Страсного тижня докладніше.

Страсний понеділок 29 квітня 2024 року: традиції

Страсний понеділок – це перший день Страсного тижня, який передує Великодню у православній християнській традиції. Цього дня святкується спогад подій, що відбувалися щодня після в’їзду Ісуса до Єрусалиму, включаючи очищення храму та проповідь. У церкві проводять служби й молитви, у деяких країнах прийнято прибиратися в будинку, мити вікна, відвідувати родичів, готувати традиційні великодні страви. Дозволяється садити город. Вважається, що те, що закладено в землю у Великий понеділок, дасть відмінний урожай. Зі Страсного понеділка християни мають дотримуватися суворого посту.

Цього дня згадують про патріарха Йосипа, проданого братами в рабство. Також розповідають історію про смоковницю, описану в Євангелії. За переказами, Христос прокляв її, оскільки дерево не давало плодів. Відразу після його слів смоковниця засохла. Мораль історії – завжди бути готовим до зустрічі зі Всевишнім наповненим, з глибоким каяттям.

У храмах займаються мироварінням. Спеціальну ароматичну олію (миро) виготовляють щорічно із суміші 50 різних олій, трав і запашних смол протягом трьох днів.

У Страсний понеділок не відвідують місця поховань, не одружуються.

Страсний вівторок 30 квітня 2024 року: що роблять

На богослужіннях розповідають про розмову Христа з людьми в Єрусалимському храмі, про його притчі про десять дів, про таланти, про данину кесаря, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і смерть світу учням. У Біблії описується, як у своїх проповідях Ісус викрив фарисеїв та книжників.

Як і в Страсний понеділок, другого дня Страсного тижня займаються прибиранням будинку, позбавляються зайвого. Цього дня можна фарбувати й розписувати яйця. Раніше цей процес вважався сакральним часом, коли можна побути наодинці.

Страсна середа 1 травня 2024 року: особливості

Цього дня Юда Іскаріот продав Христа на страждання та смерть за 30 срібників. За результатами таємної наради синедріону було ухвалено рішення вбити Ісуса. Також у Страсну середу згадують грішницю, яка під час вечері у Симона прокаженого в селі Віфанія омила ноги Ісуса і помазала їх миром, тим самим підготувавши до поховання.

У Страсну середу в останній день перед Великоднем можна сповідатися. Як і в усі дні Страсного тижня, середу присвячують молитвам, не можна лаятися та сквернословити, а також розважатися.

Господині цього дня готують опару для паски, також можна фарбувати яйця – за повір’ям, вони довше залишаться свіжими.

Страсний (чистий) четвер 2 травня 2024 року: що можна і не можна робити

У Страсний четвер згадують Тайну вечерю, під час якої Ісус ділився хлібом і вином зі своїми учнями, вже знаючи, що один з них незабаром його зрадить. Четвер називається «чистим», оскільки в Євангелії описано, як Спаситель зняв з себе одяг, підперезався рушником і омив ноги своїм учням. Крім Таємної вечері, у Страсний четвер згадують молитву Ісуса в Гефсиманському саду, зраду Юди.

У Чистий четвер служать літургію Василя Великого – одну з найдовших служб у році. За традицією відбувається освячення мира, обряд обмивання патріархом ніг дванадцятьом священикам. Під час літургії читають «Дванадцять Євангелій», весь цей час парафіяни стоять із запаленими свічками, які за традицією не гасять, доки не повернуться додому. Також у Великий четвер прийнято причащатися.

Господині у Чистий четвер печуть паски та роблять генеральне прибирання і до Великодня цього більше не проводять. Також у Чистий четвер заготовляють четвергову сіль – сімейний оберіг. Щоб її зробити, необхідно, щоб кожен член сім’ї поклав по жменьці солі в невеликий мішечок. Після цього сіль прожарювали в печі або на сковороді та зберігали протягом усього року. Люди вірили у її цілющі властивості.

Четвер називається «чистим», а значить, і традиції пов’язані із прибиранням житла, тіла, душі та помислів. У давнину було прийнято стати на зорі і викупатися у відкритій водоймі – таке купання прирівнюється до хрещенського. У такий спосіб людина заряджає себе на здоров’я, змиває гріхи. Непогано було б цього дня постригтися.

Страсна п’ятниця 3 травня 2024 року – траурний день

Це найсуворіший день Великого тижня, у храмах тричі протягом дня згадують про події розп’яття Ісуса Христа. Так, вранці – Страсті Христові, близько 15:00, у годину приблизного розп’яття, з церковного вівтаря виносять плащаницю. Це відріз тканини із зображенням тіла Христа у труні. Плащаницю поміщають на стіл посередині храму для поклоніння. На вечірній службі віруючі стоять зі свічками в руках, а Плащаницю обносять навколо храму. Плащаниця залишається в такому положенні три дні, адже саме стільки Спаситель перебував у труні перед тим, як воскрес.

У Страсну п’ятницю випічку не готують, як і будь-якого дня жалоби не веселяться: «Хто в Страсну п’ятницю сміється – весь рік потім лити сльози буде», – говорить народна мудрість. Велика п’ятниця – голодний день, лише ввечері можна з’їсти хліб.

Якщо у Чистий четвер рекомендується вимитися та підстригтися, то у п’ятницю цього краще не робити, а також не фарбувати волосся й утриматися від косметичних процедур. Не можна проводити садові роботи та прибирання у будинку.

Страсна субота 4 травня 2024 року: прикмети та заборони

На урочистому богослужінні розповідають про поховання Христа, а потім сходження у світ мертвих із подальшим воскресінням.

У храмах проводять богослужіння, яке зветься Полунощницею. Під час неї плащаницю із центру храму забирають у вівтар. Службу священики починають у темному одязі, а двері вівтаря зачиняють чорним полотном. Опівночі починається хресна хода, після якої служба триває, освячують великодні кошики. Той, хто не відвідував Полунощницю, опівночі має запалити свічку з Вербної неділі.

У Страсну суботу прийнято готувати святкові страви, не заборонено пекти паски.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також